Čerchovské hvozdy

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy je nejrozsáhlejším chráněným územím v Českém lese. Byla vyhlášena r. 2000 na rozloze 327 ha. Nalézá se na svazích vrcholů Čerchov, Malý Čerchov a Sedlová jedlina. Předmětem ochrany jsou bukové a smíšené lesní porosty s charakteristickou florou a faunou.
Hlavní obrázek místa
Čerchovské hvozdy
© Rostislav Hudec 07/2013
Národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy se rozprostírá na hřebeni vedoucím jihovýchodně od nejvyšší hory Českého lesa Čerchova převážně na katastrálním území Česká Kubice a zčásti na katastru Chodov u Domažlic. V národních přírodních rezervacích je ze zákona zakázán přístup k místům ležícím mimo schválené turistické značení. Pro návštěvu NPR Čerchovské hvozdy lze tedy využít pouze značené cesty z vrcholu Čerchova, který jako takový je z rezervace vyňat, a to modrou směrem na Českou studánku či opačně do Pece pod Čerchovem nebo zelenou směrem na Babylon. Po okraji rezervace vede také červená z rozcestí Pod Čerchovem do České Kubice.
Jiří Špaček, 1.8. 2022
historie

Národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy je nejrozsáhlejším chráněným územím v oblasti Českého lesa. Byla vyhlášena r. 2000 a její rozloha je 327 ha. Nalézá se na svazích vrcholů Čerchov (1042 m n. m.), Malý Čerchov (988 m n. m.) a Sedlová jedlina (927 m n. m.). Hlavním předmětem ochrany jsou bukové a smíšené lesní porosty s charakteristickými rostlinami i živočichy. Protože se rezervace nachází v bývalém příhraničním pásmu a lokalita byla dlouho veřejnosti nepřístupná, je zde příroda zachovalá. Vlastní vrcholek Čerchova byl v 19. století odlesněn a značně zdevastován, a proto není do rezervace zahrnut. Vegetace Čerchovských hvozdů se skládá z lesních společenstev. Z přirozených dominují kyselé bučiny. Na kamenitých svazích se vyskytují suťové lesy. Z listnatých stromů zde rostou javory, jilmy, jasany a lípy, z jehličnatých jedle bělokorá. Typickým druhem květnatých bučin je vzácný lýkovec jedovatý,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.8. 2022

Plzeňský kraj, Česká Kubice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16569
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama