Čerchovské hvozdy

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy je nejrozsáhlejším chráněným územím v Českém lese. Byla vyhlášena r. 2000 na rozloze 327 ha. Nalézá se na svazích vrcholů Čerchov, Malý Čerchov a Sedlová jedlina. Předmětem ochrany jsou bukové a smíšené lesní porosty s charakteristickou florou a faunou.
Hlavní obrázek místa
Čerchovské hvozdy
© Rostislav Hudec 07/2013
Národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy se rozprostírá na hřebeni vedoucím jihovýchodně od nejvyšší hory Českého lesa Čerchova převážně na katastrálním území Česká Kubice a zčásti na katastru Chodov u Domažlic. V národních přírodních rezervacích je ze zákona zakázán přístup k místům ležícím mimo schválené turistické značení. Pro návštěvu NPR Čerchovské hvozdy lze tedy využít pouze značené cesty z vrcholu Čerchova, který jako takový je z rezervace vyňat, a to modrou směrem na Českou studánku či opačně do Pece pod Čerchovem nebo zelenou směrem na Babylon. Po okraji rezervace vede také červená z rozcestí Pod Čerchovem do České Kubice.
Jiří Špaček, 1.8. 2022
historie

Národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy je nejrozsáhlejším chráněným územím v oblasti Českého lesa. Byla vyhlášena r. 2000 a její rozloha je 327 ha. Nalézá se na svazích vrcholů Čerchov (1042 m n. m.), Malý Čerchov (988 m n. m.) a Sedlová jedlina (927 m n. m.). Hlavním předmětem ochrany jsou bukové a smíšené lesní porosty s charakteristickými rostlinami i živočichy. Protože se rezervace nachází v bývalém příhraničním pásmu a lokalita byla dlouho veřejnosti nepřístupná, je zde příroda zachovalá. Vlastní vrcholek Čerchova byl v 19. století odlesněn a značně zdevastován, a proto není do rezervace zahrnut. Vegetace Čerchovských hvozdů se skládá z lesních společenstev. Z přirozených dominují kyselé bučiny. Na kamenitých svazích se vyskytují suťové lesy. Z listnatých stromů zde rostou javory, jilmy, jasany a lípy, z jehličnatých jedle bělokorá. Typickým druhem květnatých bučin je vzácný lýkovec jedovatý,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.8. 2022

Komentáře

Základní informace místa
ID místa: 16569
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama