Původní renesanční kostel vystavěný Kašparem Rotumberkem z Ketře v r.1603 a v r. 1775 opravený, byl v r. 1854–55 celkově přestavěn v kostel nový. Zachována byla pouze původní věž. Zajímavé renesanční náhrobky v interiéru.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od zámku
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Římskokatolický farní kostel sv. Vavřince v centru malebné obce Štáblovice, ležící necelých 10 km jihozápadně od slezské metropole Opavy. Kostel, původně renesanční stavba, tvoří architektonicky cennou protiváhu sousednímu zámku. Obě stavby jsou nově opraveny a jejich zhlédnutí jistě stojí za pozornost.
Jan P. Štěpánek, 26.2. 2008
popis

Popis kostela

Kostel je tvořen obdélnou stavbou (23 m dlouhou a 8,87 m širokou) bez ustoupeného presbyteria, orientovaná je vstupem na západ. Ten je prolomen ve starší renesanční věži. Věž na půdoryse čtverce se v posledním patře mění na oktogonální a je kryta cibulovitou bání. Na východním konci jižní fronty je ke kostelu přistavěna prostá a jednoduchá sakristie. Jižní frontu lodi prolamují tři velká půlkruhově ukončená okna, severní fasádu čtyři. Interiéru dominuje hlavní oltář sv. Vavřince z původního kostela a dva boční oltáře sv. Anny a sv. Salvatora. Kolem kostela se rozkládá místní hřbitov. Zajímavostí jsou čtyři barokní náhrobky majitelů zdejšího zámku a panství zasazené do zdi kostela: Ignáce Sobka z Kornic, Marie Barbory Sobkové rozené Skrbenské z Hříště a Františky Šternberkové rozené Sobkové z Kornic. Samostatně je umístěn náhrobek Viktora Sobka z Kornic.

Jan P. Štěpánek, 26.2. 2008

historie

Kamenný kostel ve Štáblovicích byl postaven nákladem majitele panství Kašpara Rotumberka z Ketře v roce 1603. O výstavbě kostela svědčí kamenná deska s erby Kašpara Rotumberka z Ketře a jeho ženy Žofie Bílovské z Fulštejna a nápisem: "Léta 1603 já Kašpar Rotumberk z Ketře na Štáblovicích dal jsem tento kostel s pomocí Boží na svůj náklad vystavěti ke cti a chvále Spasitele." Původní renesanční stavba byla menší než ta současná. Klenutý byl pouze presbytář, loď kostela měla deskový strop. V interiéru byly tři deskové oltáře: hlavní sv. Vavřince a boční zasvěcené Bolestné Matce Boží a Spasiteli. Z doby první stavební fáze se v kostele dochovalo 6 cenných renesančních pískovcových náhrobních desek. Někdy kolem roku 1775 byl kostel přestavěn a opraven. I tak začal časem nevyhovovat a v roce 1854 bylo přistoupeno k radikální přestavbě stavby. Ta byla dokončena v roce 1855. Z původního…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle souboru turistických průvodců krajem a Opavskem, 26.2. 2008

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Štáblovice

Místa v okolí

 Štáblovice
 Dolní Životice
 Weisshuhnův kanál
 Dolní Životice
 Hradec nad Moravicí
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Melč
 Litultovice
 Jezdkovice
 Choltice
 Stěbořice
 kaple sv. Anny
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Jakubčovické šance
 Šance
 Dubová
 Hlavnice
 Justiční palác
 Mladecko
 Obecní dům
 evangelický kostel
 kostel sv. Hedviky
 Roderichova kaple
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Alžběty
 socha Petra Bezruče
 Obchodní dům Breda
 městské hradby
 Sobkův palác
 Slezské divadlo
 Vikštejn
 nová radnice
 Blücherův palác
 Opava
 Raduň
 Jánské Koupele
 větrný mlýn
 Filípkův dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kříže
 Jakartovice-Deštné
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Floriána
 Vítkov
 Štemplovec
 Držkovice
 Držkovice
 Velké Heraltice
 Jakartovice
 obecní kaple
 hrobka rodu Bellegarde
 Kružberk
 Suché Lazce
 Velké Hoštice
 Neplachovice
 kostel Panny Marie
 Loděnice
 Holasovice
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Markéty
 Přerovec
 Pustá Polom
 Kravaře
 Výškovice
 kostel sv. Trojice
 Štítina
 kostel sv. Vavřince
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Medlice
 Bravinné
 Staré Heřminovy
 Slatina
 Dorňákův kopec
 Klokočov
 kostel sv. Ondřeje
 Lukavec
 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 Oldřišov
 Františkův Dvůr
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 větrný mlýn
 Sosnová
 Sosnová
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
Základní informace místa
ID místa: 6050
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama