Původní renesanční kostel vystavěný Kašparem Rotumberkem z Ketře v r.1603 a v r. 1775 opravený, byl v r. 1854–55 celkově přestavěn v kostel nový. Zachována byla pouze původní věž. Zajímavé renesanční náhrobky v interiéru.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od zámku
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Římskokatolický farní kostel sv. Vavřince v centru malebné obce Štáblovice, ležící necelých 10 km jihozápadně od slezské metropole Opavy. Kostel, původně renesanční stavba, tvoří architektonicky cennou protiváhu sousednímu zámku. Obě stavby jsou nově opraveny a jejich zhlédnutí jistě stojí za pozornost.
Jan P. Štěpánek, 26.2. 2008
popis

Popis kostela

Kostel je tvořen obdélnou stavbou (23 m dlouhou a 8,87 m širokou) bez ustoupeného presbyteria, orientovaná je vstupem na západ. Ten je prolomen ve starší renesanční věži. Věž na půdoryse čtverce se v posledním patře mění na oktogonální a je kryta cibulovitou bání. Na východním konci jižní fronty je ke kostelu přistavěna prostá a jednoduchá sakristie. Jižní frontu lodi prolamují tři velká půlkruhově ukončená okna, severní fasádu čtyři. Interiéru dominuje hlavní oltář sv. Vavřince z původního kostela a dva boční oltáře sv. Anny a sv. Salvatora. Kolem kostela se rozkládá místní hřbitov. Zajímavostí jsou čtyři barokní náhrobky majitelů zdejšího zámku a panství zasazené do zdi kostela: Ignáce Sobka z Kornic, Marie Barbory Sobkové rozené Skrbenské z Hříště a Františky Šternberkové rozené Sobkové z Kornic. Samostatně je umístěn náhrobek Viktora Sobka z Kornic.

Jan P. Štěpánek, 26.2. 2008

historie

Kamenný kostel ve Štáblovicích byl postaven nákladem majitele panství Kašpara Rotumberka z Ketře v roce 1603. O výstavbě kostela svědčí kamenná deska s erby Kašpara Rotumberka z Ketře a jeho ženy Žofie Bílovské z Fulštejna a nápisem: "Léta 1603 já Kašpar Rotumberk z Ketře na Štáblovicích dal jsem tento kostel s pomocí Boží na svůj náklad vystavěti ke cti a chvále Spasitele." Původní renesanční stavba byla menší než ta současná. Klenutý byl pouze presbytář, loď kostela měla deskový strop. V interiéru byly tři deskové oltáře: hlavní sv. Vavřince a boční zasvěcené Bolestné Matce Boží a Spasiteli. Z doby první stavební fáze se v kostele dochovalo 6 cenných renesančních pískovcových náhrobních desek. Někdy kolem roku 1775 byl kostel přestavěn a opraven. I tak začal časem nevyhovovat a v roce 1854 bylo přistoupeno k radikální přestavbě stavby. Ta byla dokončena v roce 1855. Z původního…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle souboru turistických průvodců krajem a Opavskem, 26.2. 2008

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Štáblovice

Místa v okolí

 Štáblovice
 Hanuše
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Weisshuhnův kanál
 Slavkov
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Anny
 Melč
 Litultovice
 Jezdkovice
 Choltice
 Stěbořice
 kaple sv. Anny
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Jakubčovické šance
 Šance
 Dubová
 Hlavnice
 Justiční palác
 Mladecko
 Roderichova kaple
 Obecní dům
 evangelický kostel
 kostel sv. Hedviky
 socha Petra Bezruče
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Alžběty
 Šibenice
 Obchodní dům Breda
 městské hradby
 Sobkův palác
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Blücherův palác
 Vikštejn
 Opava
 Raduň
 Jánské Koupele
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 Jakartovice-Deštné
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vítkov
 kostel sv. Floriána
 Štemplovec
 Davidův mlýn
 Držkovice
 Držkovice
 Velké Heraltice
 Jakartovice
 obecní kaple
 hrobka rodu Bellegarde
 Suché Lazce
 Kružberk
 Velké Hoštice
 Neplachovice
 kostel Panny Marie
 Loděnice
 Holasovice
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Markéty
 Přerovec
 Pustá Polom
 Kravaře
 Výškovice
 kostel sv. Trojice
 Štítina
 Slatina
 kostel sv. Vavřince
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Medlice
 Staré Heřminovy
 Slatina
 Bravinné
 Dorňákův kopec
 Klokočov
 kostel sv. Ondřeje
 Lukavec
 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 Oldřišov
 Františkův Dvůr
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 větrný mlýn
 Sosnová
 Sosnová
 Sosnová
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
Základní informace místa
ID místa: 6050
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama