Neorenesanční měšťanský palác vystavěný jako nájemní dům pro JUDr. A. Pražáka v l. 1873–74 architektem T. von Hansenem. V r. 1948 zestátněn. Od r. 1985 využíván jako sídlo Moravské galerie.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na Pražákův palác společně s Besedním domem v pozadí z Husovy ulice
© Jan P. Štěpánek 06/2009
Významný neorenesanční objekt bývalého Pražákova nájemního domu (někdy také uváděno jako Pražákův palác) dnes sídlo Moravské galerie v Brně na Husově ulici nedaleko vstupu do parku na hrad Špilberk. Spolu se sousedním Besedním domem od stejného autora Theofila von Hansena tvoří Pražákův palác jedinečný neorenesanční městský soubor na Moravě.
Jan P. Štěpánek, 6.8. 2009
historie

Historie a popis domu

Pražákův palác, respektive přesněji Pražákův nájemní dům, vystavěl pro významného moravského politika JUDr. Aloise Pražáka (1820–1901) vídeňský architekt dánského původu Theophil von Hansen v letech 1873–74. Pro stavbu byl zvolen velmi módní a oblíbený styl tzv. severoitalské pozdní renesance, který objektu dává charakter severoitalských pevnostních paláců. Objekt je zdoben přísným členěním fasády s nadokenními římsami (trojúhelné v patře a rovné ve 2. patře), nárožní bosáží a zvýrazněn vysokým bosovaným soklem ve východním průčelí s několika malými okny. Přízemí od pater odděluje kordonová římsa. Podobná odděluje předposlední patro od posledního, třetího, které je výrazně vertikálně pročleněno iluzivními antickými motivy, jež vrcholí bohatě profilovanou korunní římsou. Roku 1948 byl dům zestátněn československým státem a ačkoliv v patře zůstal i nadále byt dědičky JUDr. Pražáka, většina prostor byla přeměněna v kanceláře. Až…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 6.8. 2009

okruhy, vstupné

Současný Pražákův palác je sídlem Moravské galerie v Brně. Stálá expozice v Pražákově paláci je věnována modernímu a současnému umění. Stejného zaměření jsou i krátkodobé výstavy jednotlivých umělců. Návštěvníkům je rovněž k dispozici muzejní obchod s širokou nabídkou publikací o výtvarném umění. Součástí paláce je rovněž odborná knihovna a studovna fungující zde od roku 1883.

6.8. 2009

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-město  (BM), Brno

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Moravská galerie v Brně
Husova 18
662 26 Brno
Tel: +420 532 169 111; fax: +420 532 169 181
http://www.moravska-galerie.cz
info@moravska-galerie.cz
Základní informace místa
ID místa: 7914
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Naposledy navštívené

reklama