
Rozsáhlý komplex zaniklé jezuitské koleje, někdy také označovaný jako jezuitská kasárna, se rozkládal v prostoru mezi dnešní ulicí Jezuitskou, Rooseveltovou, Dvořákovou a Kozí. Celkem tedy zabíral plochu bezmála 200 x 100 m. Strohá kolej měla celkem 6 vnitřních dvorů. Součástí severního průčelí byl manýristický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl jediný při asanaci zachován.
Kolem roku 1593 zahájili v Brně jezuité rozsáhlou stavební činnost. Na troskách kláštera augistiniánek započali za účasti stavitelů A. Gabriho a O. Erny stavbu velké koleje, jíž padly za oběť i domy chudších měšťanů. V roce 1599 městská rada jezuitům postoupila i uličku za klášterem. Klášterní kostel byl vystavěn v letech 1598 až 1602 na místě starého kostela, který hrozil zřícením. Kostel byl zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. V kostele byla v letech 1605–07 vystavěna hrobka rodu Dietrichštejnů. Stavební činnost jezuitů přerušilo na krátko jejich vyhnání z Brna v letech 1619–21, avšak po jejich návratu se stavební činnost opět naplno rozjela. Práce byly dokončeny v roce 1631, kdy díky jezuitům vznikl největší církevní areál ve městě. Dle svědectví mu padlo za oběť celkem 21 domů. Stavebním pracem však neměl být konec. Ve 2. polovině 17. století začali jezuité svůj klášter dále rozšiřovat. V roce 1690 byla aktivita soustředěna… číst dále
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.