Rozsáhlé zbytky městského hradebního pásu asi z 1. pol. 14. století. Do současné podoby hradby přestavěny na počátku 16. století. Ohrazení města ztratilo v 19. století význam a jejich bezprostřední okolí je postupně zastavováno.
Hlavní obrázek místa
Gotické opevnění se střílnami u mlýnského náhonu na Mlýnské ulici
Hradby jsou zde zachovány téměř do původní výše
© Milan Náplava, 12/2007
V Ivančicích i jejich okolí nalezne turista nepřeberné množství památek: několik kostelů, morový sloup, renesanční domy na náměstí, torzo Nové brány, areál bratrského sboru z 16. století, synagogu a židovský hřbitov s kaplí a také dvě rozhledny. Nad Ivančicemi se nacházejí i terénní zbytky pravěkého a velkomoravského hradiska Réna. U nedalekého Stříbského mlýna v jádru z 16. století je možnost koupání nad splavem. Nad řekou Jihlavou si zatím ještě můžete prohlédnout cestou do Dolních Kounic (s goticko – renesančním zámkem, zříceninami gotického kláštera Rosa Coeli a dalšími památkami) torzo železného Ivančického viaduktu z l. 1868 – 70, kterému hrozí definitivní zánik. Z Ivančic jede vlak do Oslavan, města s hornickou tradicí a s klášterem přestavěným na renesanční zámek (dnes muzeum a zámecký pivovar). Nedaleko je i Moravský Krumlov s Muchovou expozicí Slovanské epopeje v renesančním zámku. Pěší turisté i cyklisté mohou navštívit romantická údolí Rokytné (s hradbami slepencových skal u Budkovic – zde zbytky tvrze na skále – a Rokytné – tady také vzácný kostel a správní hradisko z 11. století), řeky Oslavy (skalnatý kaňon se zříceninami hradů) a Jihlavy (s templářským hradem Teplštejnem). V dosahu ivančické městské dopravy jsou i Hrubšice s renesančním zámkem a především Řeznovice s románským kostelem sv. Petra a Pavla z 12. století. K procházkám láká i blízký masiv Krumlovského lesa.
Milan Náplava, 18.12. 2007
popis

Po zboření ivančických bran jsou městské hradby a bašty postupně zastavovány obytnými i hospodářskými objekty a začleňovány do zahrad či dvorů. Většina úseků hradeb a všechny zbytky bašt jsou tedy běžnému turistovi nepřístupné. Výjimku tvoří hradební ulička navazující na Mlýnskou ulici, která ústí do náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o úsek vedle Nové brány (zachováno torzo). Tento úsek je v blízkosti mlýnského náhonu (poblíž náměstí) poměrně dobře zachován v původní výšce i se střílnami. Další volně přístupná část hradeb se nachází na dvoře domu pánů z Lipé na náměstí a uvažuje se o její rekonstrukci a úpravě na park.

Milan Náplava, 18.12. 2007

historie

Přímým předchůdcem Ivančic je hradisko „Na Ivani“, které se rozkládalo na dnes zalesněném kopci Réna na jihovýchodním konci města za řekou Jihlavou. Stálo na starším osídlení a od 9. století do 2. poloviny 12. století bylo centrem kraje. V 2. polovině 12. století byla v podhradí tržní a zeměpanská ves, předchůdce dnešního města. Profitovala díky své strategické poloze na dálkové Libické cestě z Moravy do Čech, kterou hradisko Ivaň střežilo. Ivančice se poprvé pod svým názvem připomínají r. 1221. Byly původně královským městem. Roku 1278 zažilo první vpád – nepřátelských vojsk Rudolfa Habsburského. Město se z nájezdu relativně vzpamatovalo, aby bylo ovšem za 26 let, roku 1304 zcela vypáleno a vylidněno… Není jasné zda bylo tehdy už ohrazené (městská hradba se předpokládá nejpozději od 2. poloviny 14. století), ale město zažilo mimořádně krutý vpád pomocných kumánských oddílů ve vojsku rakouského vévody Albrechta. Kumáni byli původně kočovný kmen…  číst dále

Milan Náplava , L. Hosák (1961), Doležel (2002, Archaeologia historica 27), průvodce Okolí brna - Moravský kras, 1991, 18.12. 2007

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ivančice

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Nová brána
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Na Oklikách
 Alexovice
 Stříbský mlýn
 boží muka
 Ivančický viadukt
 důl Kukla
 Budkovice
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 Řeznovice
 Hrubšice
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 Polánka
 kostel sv. Martina
 Prštice
 synagoga
 Tetčice
 Prštice
 kaple sv. Floriána
 Knížecí dům
 Bučín
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Dolní Kounice
 boží muka
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 kaple sv. Donáta
 Střelice
 pivovar
 kostel sv. Václava
 křížový kámen
 pranýř
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Rahnův palác
 nová radnice
 Rosice
 Omice
 Lukovany
 Templštejn
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Kupařovice
 Senorady
 kostel Všech svatých
 Levnov
 Šafránkův mlýn
 Rybníky
 Vysoké Popovice
 Loděnice
 Kraví Hora
 Příbram
 Troubsko
 Bohutice
 Ostrovačice
 Olbramovice
 hrobka Deymů
 rozhledna na vodojemu
 Ledvice (Vémyslice)
 kaple sv. Peregrina
 Hajany
 Říčany u Brna
 Zbraslav
 kostel sv. Kříže
 Bosonohy
 Dukovany
 Říčany
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 dub Troják
 Tulešice
 Našiměřice
 Rudka
 kostel sv. Václava
 Cvrčovice
 dvůr Alinkov
 dolní hrádek
 Kamenný vrch
 Rudka
 Horní Lhotice
 hraniční kameny
 Džbánice
 boží muka
 Pohořelice
 Nový hrad
 městský dům
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Brno - Pisárky
 Brněnská přehrada
 Kralice nad Oslavou
 Koválov
 sýpka
 ZOO Brno
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Augustina
 Pustý zámek
 Skalice
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
Základní informace místa
ID místa: 5793
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama