Rozsáhlé zbytky městského hradebního pásu asi z 1. pol. 14. století. Do současné podoby hradby přestavěny na počátku 16. století. Ohrazení města ztratilo v 19. století význam a jejich bezprostřední okolí je postupně zastavováno.
Hlavní obrázek místa
Gotické opevnění se střílnami u mlýnského náhonu na Mlýnské ulici
Hradby jsou zde zachovány téměř do původní výše
© Milan Náplava, 12/2007
V Ivančicích i jejich okolí nalezne turista nepřeberné množství památek: několik kostelů, morový sloup, renesanční domy na náměstí, torzo Nové brány, areál bratrského sboru z 16. století, synagogu a židovský hřbitov s kaplí a také dvě rozhledny. Nad Ivančicemi se nacházejí i terénní zbytky pravěkého a velkomoravského hradiska Réna. U nedalekého Stříbského mlýna v jádru z 16. století je možnost koupání nad splavem. Nad řekou Jihlavou si zatím ještě můžete prohlédnout cestou do Dolních Kounic (s goticko – renesančním zámkem, zříceninami gotického kláštera Rosa Coeli a dalšími památkami) torzo železného Ivančického viaduktu z l. 1868 – 70, kterému hrozí definitivní zánik. Z Ivančic jede vlak do Oslavan, města s hornickou tradicí a s klášterem přestavěným na renesanční zámek (dnes muzeum a zámecký pivovar). Nedaleko je i Moravský Krumlov s Muchovou expozicí Slovanské epopeje v renesančním zámku. Pěší turisté i cyklisté mohou navštívit romantická údolí Rokytné (s hradbami slepencových skal u Budkovic – zde zbytky tvrze na skále – a Rokytné – tady také vzácný kostel a správní hradisko z 11. století), řeky Oslavy (skalnatý kaňon se zříceninami hradů) a Jihlavy (s templářským hradem Teplštejnem). V dosahu ivančické městské dopravy jsou i Hrubšice s renesančním zámkem a především Řeznovice s románským kostelem sv. Petra a Pavla z 12. století. K procházkám láká i blízký masiv Krumlovského lesa.
Milan Náplava, 18.12. 2007
popis

Po zboření ivančických bran jsou městské hradby a bašty postupně zastavovány obytnými i hospodářskými objekty a začleňovány do zahrad či dvorů. Většina úseků hradeb a všechny zbytky bašt jsou tedy běžnému turistovi nepřístupné. Výjimku tvoří hradební ulička navazující na Mlýnskou ulici, která ústí do náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o úsek vedle Nové brány (zachováno torzo). Tento úsek je v blízkosti mlýnského náhonu (poblíž náměstí) poměrně dobře zachován v původní výšce i se střílnami. Další volně přístupná část hradeb se nachází na dvoře domu pánů z Lipé na náměstí a uvažuje se o její rekonstrukci a úpravě na park.

Milan Náplava, 18.12. 2007

historie

Přímým předchůdcem Ivančic je hradisko „Na Ivani“, které se rozkládalo na dnes zalesněném kopci Réna na jihovýchodním konci města za řekou Jihlavou. Stálo na starším osídlení a od 9. století do 2. poloviny 12. století bylo centrem kraje. V 2. polovině 12. století byla v podhradí tržní a zeměpanská ves, předchůdce dnešního města. Profitovala díky své strategické poloze na dálkové Libické cestě z Moravy do Čech, kterou hradisko Ivaň střežilo. Ivančice se poprvé pod svým názvem připomínají r. 1221. Byly původně královským městem. Roku 1278 zažilo první vpád – nepřátelských vojsk Rudolfa Habsburského. Město se z nájezdu relativně vzpamatovalo, aby bylo ovšem za 26 let, roku 1304 zcela vypáleno a vylidněno… Není jasné zda bylo tehdy už ohrazené (městská hradba se předpokládá nejpozději od 2. poloviny 14. století), ale město zažilo mimořádně krutý vpád pomocných kumánských oddílů ve vojsku rakouského vévody Albrechta. Kumáni byli původně kočovný kmen…  číst dále

Milan Náplava , L. Hosák (1961), Doležel (2002, Archaeologia historica 27), průvodce Okolí brna - Moravský kras, 1991, 18.12. 2007

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ivančice

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Nová brána
 dům pánů z Lipé
 synagoga
 Ivančice
 židovský hřbitov
 Na Oklikách
 Alexovice
 Stříbský mlýn
 boží muka
 Ivančický viadukt
 důl Kukla
 Budkovice
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 Řeznovice
 Hrubšice
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 Polánka
 kostel sv. Martina
 Prštice
 Tetčice
 synagoga
 Prštice
 kaple sv. Floriána
 Knížecí dům
 Bučín
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Dolní Kounice
 boží muka
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 kaple sv. Donáta
 Střelice
 pivovar
 křížový kámen
 pranýř
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Rahnův palác
 nová radnice
 Rosice
 Omice
 Lukovany
 Templštejn
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Kupařovice
 kostel sv. Markéty
 Senorady
 kostel Všech svatých
 Levnov
 Šafránkův mlýn
 Rybníky
 Vysoké Popovice
 Loděnice
 Kraví Hora
 Příbram
 Troubsko
 Bohutice
 Ostrovačice
 Olbramovice
 rozhledna na vodojemu
 hrobka Deymů
 Ledvice (Vémyslice)
 kaple sv. Peregrina
 Medlov
 Říčany u Brna
 Hajany
 Zbraslav
 Bosonohy
 kostel sv. Kříže
 Dukovany
 Říčany
 dub Troják
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Tulešice
 Našiměřice
 kostel sv. Mikuláše
 Rudka
 kostel sv. Václava
 dvůr Alinkov
 Cvrčovice
 dolní hrádek
 Kamenný vrch
 Rudka
 Horní Lhotice
 hraniční kameny
 Džbánice
 boží muka
 Pohořelice
 Nový hrad
 městský dům
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Brno - Pisárky
 vila Stiassni
 Brněnská přehrada
 Kralice nad Oslavou
 Koválov
 sýpka
 ZOO Brno
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Augustina
 Pustý zámek
 Skalice
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
Základní informace místa
ID místa: 5793
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama