Rozsáhlé zbytky městského hradebního pásu asi z 1. pol. 14. století. Do současné podoby hradby přestavěny na počátku 16. století. Ohrazení města ztratilo v 19. století význam a jejich bezprostřední okolí je postupně zastavováno.
Hlavní obrázek místa
Gotické opevnění se střílnami u mlýnského náhonu na Mlýnské ulici
Hradby jsou zde zachovány téměř do původní výše
© Milan Náplava, 12/2007
V Ivančicích i jejich okolí nalezne turista nepřeberné množství památek: několik kostelů, morový sloup, renesanční domy na náměstí, torzo Nové brány, areál bratrského sboru z 16. století, synagogu a židovský hřbitov s kaplí a také dvě rozhledny. Nad Ivančicemi se nacházejí i terénní zbytky pravěkého a velkomoravského hradiska Réna. U nedalekého Stříbského mlýna v jádru z 16. století je možnost koupání nad splavem. Nad řekou Jihlavou si zatím ještě můžete prohlédnout cestou do Dolních Kounic (s goticko – renesančním zámkem, zříceninami gotického kláštera Rosa Coeli a dalšími památkami) torzo železného Ivančického viaduktu z l. 1868 – 70, kterému hrozí definitivní zánik. Z Ivančic jede vlak do Oslavan, města s hornickou tradicí a s klášterem přestavěným na renesanční zámek (dnes muzeum a zámecký pivovar). Nedaleko je i Moravský Krumlov s Muchovou expozicí Slovanské epopeje v renesančním zámku. Pěší turisté i cyklisté mohou navštívit romantická údolí Rokytné (s hradbami slepencových skal u Budkovic – zde zbytky tvrze na skále – a Rokytné – tady také vzácný kostel a správní hradisko z 11. století), řeky Oslavy (skalnatý kaňon se zříceninami hradů) a Jihlavy (s templářským hradem Teplštejnem). V dosahu ivančické městské dopravy jsou i Hrubšice s renesančním zámkem a především Řeznovice s románským kostelem sv. Petra a Pavla z 12. století. K procházkám láká i blízký masiv Krumlovského lesa.
Milan Náplava, 18.12. 2007
popis

Po zboření ivančických bran jsou městské hradby a bašty postupně zastavovány obytnými i hospodářskými objekty a začleňovány do zahrad či dvorů. Většina úseků hradeb a všechny zbytky bašt jsou tedy běžnému turistovi nepřístupné. Výjimku tvoří hradební ulička navazující na Mlýnskou ulici, která ústí do náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o úsek vedle Nové brány (zachováno torzo). Tento úsek je v blízkosti mlýnského náhonu (poblíž náměstí) poměrně dobře zachován v původní výšce i se střílnami. Další volně přístupná část hradeb se nachází na dvoře domu pánů z Lipé na náměstí a uvažuje se o její rekonstrukci a úpravě na park.

Milan Náplava, 18.12. 2007

historie

Přímým předchůdcem Ivančic je hradisko „Na Ivani“, které se rozkládalo na dnes zalesněném kopci Réna na jihovýchodním konci města za řekou Jihlavou. Stálo na starším osídlení a od 9. století do 2. poloviny 12. století bylo centrem kraje. V 2. polovině 12. století byla v podhradí tržní a zeměpanská ves, předchůdce dnešního města. Profitovala díky své strategické poloze na dálkové Libické cestě z Moravy do Čech, kterou hradisko Ivaň střežilo. Ivančice se poprvé pod svým názvem připomínají r. 1221. Byly původně královským městem. Roku 1278 zažilo první vpád – nepřátelských vojsk Rudolfa Habsburského. Město se z nájezdu relativně vzpamatovalo, aby bylo ovšem za 26 let, roku 1304 zcela vypáleno a vylidněno… Není jasné zda bylo tehdy už ohrazené (městská hradba se předpokládá nejpozději od 2. poloviny 14. století), ale město zažilo mimořádně krutý vpád pomocných kumánských oddílů ve vojsku rakouského vévody Albrechta. Kumáni byli původně kočovný kmen…  číst dále

Milan Náplava , L. Hosák (1961), Doležel (2002, Archaeologia historica 27), průvodce Okolí brna - Moravský kras, 1991, 18.12. 2007

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ivančice

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Nová brána
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Na Oklikách
 Alexovice
 Stříbský mlýn
 boží muka
 Ivančický viadukt
 důl Kukla
 Budkovice
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 Řeznovice
 Hrubšice
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 Polánka
 kostel sv. Martina
 Prštice
 synagoga
 Tetčice
 Prštice
 kaple sv. Floriána
 Knížecí dům
 Bučín
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Dolní Kounice
 boží muka
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 kaple sv. Donáta
 Střelice
 pivovar
 kostel sv. Václava
 křížový kámen
 pranýř
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Rahnův palác
 nová radnice
 Rosice
 Omice
 Lukovany
 Templštejn
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 kostel sv. Markéty
 Kupařovice
 Senorady
 kostel Všech svatých
 Levnov
 Šafránkův mlýn
 Rybníky
 Vysoké Popovice
 Loděnice
 Kraví Hora
 Příbram
 Dubno
 Troubsko
 Bohutice
 Ostrovačice
 Olbramovice
 hrobka Deymů
 rozhledna na vodojemu
 Ledvice (Vémyslice)
 Medlov
 kaple sv. Peregrina
 Hajany
 Říčany u Brna
 Zbraslav
 kostel sv. Kříže
 Bosonohy
 Dukovany
 Mohelno
 Říčany
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 dub Troják
 Tulešice
 Našiměřice
 kostel sv. Mikuláše
 Rudka
 kostel sv. Václava
 Cvrčovice
 dvůr Alinkov
 dolní hrádek
 Kamenný vrch
 Rudka
 Horní Lhotice
 hraniční kameny
 Džbánice
 boží muka
 Pohořelice
 Nový hrad
 městský dům
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Brno - Pisárky
 vila Stiassni
 Brněnská přehrada
 Kralice nad Oslavou
 Koválov
 sýpka
 ZOO Brno
 kostel sv. Vavřince
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Augustina
 Pustý zámek
 Skalice
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
Základní informace místa
ID místa: 5793
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama