Rozsáhlé zbytky městského hradebního pásu asi z 1. pol. 14. století. Do současné podoby hradby přestavěny na počátku 16. století. Ohrazení města ztratilo v 19. století význam a jejich bezprostřední okolí je postupně zastavováno.
Hlavní obrázek místa
Gotické opevnění se střílnami u mlýnského náhonu na Mlýnské ulici
Hradby jsou zde zachovány téměř do původní výše
© Milan Náplava, 12/2007
V Ivančicích i jejich okolí nalezne turista nepřeberné množství památek: několik kostelů, morový sloup, renesanční domy na náměstí, torzo Nové brány, areál bratrského sboru z 16. století, synagogu a židovský hřbitov s kaplí a také dvě rozhledny. Nad Ivančicemi se nacházejí i terénní zbytky pravěkého a velkomoravského hradiska Réna. U nedalekého Stříbského mlýna v jádru z 16. století je možnost koupání nad splavem. Nad řekou Jihlavou si zatím ještě můžete prohlédnout cestou do Dolních Kounic (s goticko – renesančním zámkem, zříceninami gotického kláštera Rosa Coeli a dalšími památkami) torzo železného Ivančického viaduktu z l. 1868 – 70, kterému hrozí definitivní zánik. Z Ivančic jede vlak do Oslavan, města s hornickou tradicí a s klášterem přestavěným na renesanční zámek (dnes muzeum a zámecký pivovar). Nedaleko je i Moravský Krumlov s Muchovou expozicí Slovanské epopeje v renesančním zámku. Pěší turisté i cyklisté mohou navštívit romantická údolí Rokytné (s hradbami slepencových skal u Budkovic – zde zbytky tvrze na skále – a Rokytné – tady také vzácný kostel a správní hradisko z 11. století), řeky Oslavy (skalnatý kaňon se zříceninami hradů) a Jihlavy (s templářským hradem Teplštejnem). V dosahu ivančické městské dopravy jsou i Hrubšice s renesančním zámkem a především Řeznovice s románským kostelem sv. Petra a Pavla z 12. století. K procházkám láká i blízký masiv Krumlovského lesa.
Milan Náplava, 18.12. 2007
popis

Po zboření ivančických bran jsou městské hradby a bašty postupně zastavovány obytnými i hospodářskými objekty a začleňovány do zahrad či dvorů. Většina úseků hradeb a všechny zbytky bašt jsou tedy běžnému turistovi nepřístupné. Výjimku tvoří hradební ulička navazující na Mlýnskou ulici, která ústí do náměstí u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o úsek vedle Nové brány (zachováno torzo). Tento úsek je v blízkosti mlýnského náhonu (poblíž náměstí) poměrně dobře zachován v původní výšce i se střílnami. Další volně přístupná část hradeb se nachází na dvoře domu pánů z Lipé na náměstí a uvažuje se o její rekonstrukci a úpravě na park.

Milan Náplava, 18.12. 2007

historie

Přímým předchůdcem Ivančic je hradisko „Na Ivani“, které se rozkládalo na dnes zalesněném kopci Réna na jihovýchodním konci města za řekou Jihlavou. Stálo na starším osídlení a od 9. století do 2. poloviny 12. století bylo centrem kraje. V 2. polovině 12. století byla v podhradí tržní a zeměpanská ves, předchůdce dnešního města. Profitovala díky své strategické poloze na dálkové Libické cestě z Moravy do Čech, kterou hradisko Ivaň střežilo. Ivančice se poprvé pod svým názvem připomínají r. 1221. Byly původně královským městem. Roku 1278 zažilo první vpád – nepřátelských vojsk Rudolfa Habsburského. Město se z nájezdu relativně vzpamatovalo, aby bylo ovšem za 26 let, roku 1304 zcela vypáleno a vylidněno… Není jasné zda bylo tehdy už ohrazené (městská hradba se předpokládá nejpozději od 2. poloviny 14. století), ale město zažilo mimořádně krutý vpád pomocných kumánských oddílů ve vojsku rakouského vévody Albrechta. Kumáni byli původně kočovný kmen…  číst dále

Milan Náplava , L. Hosák (1961), Doležel (2002, Archaeologia historica 27), průvodce Okolí brna - Moravský kras, 1991, 18.12. 2007

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ivančice

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Nová brána
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Na Oklikách
 Alexovice
 Stříbský mlýn
 boží muka
 Ivančický viadukt
 důl Kukla
 Budkovice
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 Řeznovice
 Hrubšice
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 Polánka
 kostel sv. Martina
 Prštice
 synagoga
 Tetčice
 Prštice
 kaple sv. Floriána
 Knížecí dům
 Bučín
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Dolní Kounice
 boží muka
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 kaple sv. Donáta
 Střelice
 pivovar
 kostel sv. Václava
 křížový kámen
 pranýř
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Rahnův palác
 nová radnice
 Rosice
 Omice
 Lukovany
 Templštejn
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Kupařovice
 Senorady
 kostel Všech svatých
 Levnov
 Šafránkův mlýn
 Rybníky
 Vysoké Popovice
 Loděnice
 Kraví Hora
 Příbram
 Troubsko
 Bohutice
 Ostrovačice
 Olbramovice
 hrobka Deymů
 rozhledna na vodojemu
 Ledvice (Vémyslice)
 kaple sv. Peregrina
 Hajany
 Říčany u Brna
 Zbraslav
 kostel sv. Kříže
 Bosonohy
 Dukovany
 Říčany
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 dub Troják
 Tulešice
 Našiměřice
 Rudka
 kostel sv. Václava
 Cvrčovice
 dvůr Alinkov
 dolní hrádek
 Kamenný vrch
 Rudka
 Horní Lhotice
 hraniční kameny
 Džbánice
 boží muka
 Pohořelice
 Nový hrad
 městský dům
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Brno - Pisárky
 Brněnská přehrada
 Kralice nad Oslavou
 Koválov
 sýpka
 ZOO Brno
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Augustina
 Pustý zámek
 Skalice
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
Základní informace místa
ID místa: 5793
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama