Údajný středověký hrad či možná ještě starší hradiště označované jako Bučín prý stávalo někde pod vrcholem kopce. Zatím však ani jedno z nich není potvrzené či lokalizované v terénu.
Hlavní obrázek místa
zbytky zákopů v místě údajného hradu
© 04/2003 Martin KLIMÁNEK

Údajný hrad na Bučíně

Kopec Bučín, s nadmořskou výškou 444 m.n.m., se vypíná necelý 1 km jihovýchodně nad obc Tetčice. Oblast kolem Bučína je součástí Přírodního parku Bobrava. Dokládá se zde obecně osídlení již ve starověku a na mapách se můžeme setkat se symbolem zříceniny, situované na vrchol kopce, respektive těsně pod ním a dočteme se, že se zde nachází zbytky gotického hradu pánů z Tetčic, Dokonce prý slabě dochované zbytky paláce a obytné věže. V jiných průvodcích se zase hovoří o zbytcích hradiště, se stejnými pozůstatky. Můžeme se tedy domnívat, že jde o stejné místo, jinak ovšem interpretované. Rozdílné je taky situování na mapách, jak internetových, tak těch klasických. Zkrátka všude se hovoří o jasných zbytcích a s jistotou o hradu či hradišti. V každém případě, mé osobě se dosud nepodařilo dostat k odborné literatuře či k nějakému serióznímu archeologickému výzkumu o této části Přírodního parku Bobrava a okolí Bučína. Pokud nějaký existuje nebo má někdo další informace, budu vděčný za upozornění kde ho hledat. Jediné co se mi podařilo s jistotou ověřit, je skutečnost, že se na úpatích kopce do konce 16.století pěstovala vinná réva a že kopec byl za druhé světové války útočištěm bojujících vojáků. Budeme se tedy řídit nejčastější lokalizací místa na kopec Bučín, či těsně pod jeho vrchol. V těchto místech opravdu jakési zbytky lidské činnosti jsou, ale jsou to válečné zákopy (potvrzené místními pamětníky) a dokonce lze několik metrů on nich najít ve stromech vyryté zašlé zprávy a podpisy vojáků, kteří si tak možná krátili dlouhou chvíli. Vzhledem ke znalostem místního terénu je tak toto určení z mého pohledu problematické. Je však zase pravdou, že třeba východně, asi 400 m od vrcholu kopce se dá vysledovat náznak valu, pravidelně po desítkách metrů s vyvýšením. Je však otázkou, zda opět nejde o nějaké zbytky válečných či jiných úprav nebo zda skutečně jde…  číst dále
Roman Řezáč, 4.2. 2008
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO),

Místa v okolí

 křížová cesta
 pivovar
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 pranýř
 Rahnův palác
 Rosice
 Omice
 Tetčice
 Střelice
 kostel sv. Martina
 Ostrovačice
 boží muka
 Říčany u Brna
 kaple sv. Donáta
 důl Kukla
 Prštice
 křížový kámen
 Prštice
 Příbram
 boží muka
 Troubsko
 Oslavany
 židovský hřbitov
 synagoga
 Říčany
 kostel sv. Mikuláše
 Ivančice
 mariánský sloup
 Na Oklikách
 dům pánů z Lipé
 Nová brána
 městské opevnění
 Bosonohy
 kostel sv. Mikuláše
 Stříbský mlýn
 kostel sv. Václava
 dub Troják
 Zbraslav
 Lukovany
 Šafránkův mlýn
 Alexovice
 Ivančický viadukt
 Vysoké Popovice
 hraniční kameny
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Rudka
 kostel Všech svatých
 Kamenný vrch
 kostel sv. Kříže
 Bílá boží muka
 Veveří
 Brněnská přehrada
 kaple sv. Peregrina
 Rudka
 Hrubšice
 Budkovické hradiště
 synagoga
 Řeznovice
 Budkovice
 Kubův most
 hrobka Deymů
 ZOO Brno
 Dolní Kounice
 Hajany
 Jarošův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 vila Stiassni
 kostel sv. Václava
 Brno - Pisárky
 Rokytná
 Levnov
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Leopolda
 Polánka
 krematorium
 kostel sv. Augustina
 Senorady
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 pivovar
 Lesní Hluboké
 Kraví Hora
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 Špilberk
 Devět křížů
 boží muka
 Denisovy sady
 železniční viadukt
 mlýn ve Žlebě
 Brnen
 Zemský sněm
 Nová radnice
 Templštejn
 kostel Všech svatých
 boží muka Petrov
 Pražákův palác
 Besední dům
 Medlánky
 Tyršův sad
 Knížecí dům
 Kounicův palác
 městské opevnění
 boží muka
 palác Chlumeckých
 Malý Špalíček
 Husův sbor
 kaple sv. Floriána
 Brněnský orloj
 Biskupský dvůr
 rozhledna na vodojemu
 Stará radnice
 kašna Parnas
 morový sloup
 Reduta
 kostel sv. Mikuláše
 Kleinův palác
 Kupařovice
 dům pánů z Lipé
 Ústav šlechtičen
 městské opevnění
 Herringův palác
 dům U čtyř mamlasů
 Moravský Krumlov
 Janáčkovo divadlo
 Měnínská brána
 hlavní nádraží
 socha sv. Floriána
 Starý pivovar
 Ditlinův dvůr
 Lažánky
 Mahenovo divadlo
 Vaňkovka
 kostel sv. Víta
 boží muka
 Modřice
 Löw-Beerova vila
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kociánka
 Vila Tugendhat
 kostel sv. Markéty
 Řečkovice
 Medlov
 kostel sv. Prokopa
 Kuřim
 boží muka
 stará pila
 Dobřínsko
 socha sv. Floriána
 boží muka
 Lelekovice
 kostel sv. Vavřince
 Tulešice
 Židlochovice
Základní informace místa
ID místa: 1408
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama