Téměř zaniklé tvrziště v osadě Jarošov, které není v písemných pramenech nikde doloženo. Tvrziště se nachází na soukromých pozemcích a jeho pozůstatkem jsou dva krátké úseky příkopů vysekaných ve skále
Hlavní obrázek místa
Tvrziště Jarošov
Sníženina na trávníku ve střední části snímku je pozůstatkem příkopu.
© Marek Skýpala 06/2006

Téměř zaniklé tvrziště v osadě Jarošov.

Tvrziště se rozprostírá okolo domu č.p.75. Tento dům je jedním z posledních domů jihozápadního konce osady. Lokalita se nachází na okraji Voletinského údolí, asi 150 severně od skály Cikánka.
Marek Skýpala, 19.2. 2007
popis

Tvrziště se nachází na soukromých pozemcích a jejím pozůstatkem jsou dva krátké úseky příkopů vysekaných ve skále a dále nezřetelné terénní tvary na severovýchodě a východě. Jádro tvrziště dnes zaujímá dům č.p.75, který setřel většinu znaků. Majitel domu má o tvrzišti jen základní povědomí.

19.2. 2007

historie

Střípek historie:

Tvrz není v písemných pramenech nikde doložena, ale jako přídomek šlechtice se poprvé objevuje Jarošov v roce 1368. August Sedláček se domníval, že tvrz byla sídlem zemana Vavřince Toulovce z Třemošné. Ve smlouvě o prodeji vsi v roce 1480 není tvrz opět připomenuta.

I.díl Encyklopedie českých tvrzí, Praha, Argo 2005., 19.2. 2007

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště, měřeno krokováním, stav r. 1984
© L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO 1998)
Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY),

Místa v okolí

 Toulovcovy maštale
 Toulovcova rozhledna
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Betlém
 kostel sv. Prokopa
 Nové Hrady
 Kapalice
 barokní špýchar
 křížová cesta
 Nový hrad
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Víta
 Pivnická rokle
 rozhledna Terezka
 Růžový palouček
 Borůvka
 kostel sv. Martina
 pomník železnice
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 Sedlíšťka
 kostel sv. Václava
 Bílý Kůň
 kaplička
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 kamenný most
 pivovar
 evangelický kostel
 Košumberk
 Čachnov
 Zdislav
 Killerova kaplička
 katovna
 Pěšice
 Smetanův dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Lidový dům
 kostel sv. Jiří
 Regionální muzeum
 židovský hřbitov
 Zámecký pivovar
 Litomyšl
 Červená věž
 Domoradice
 hradiště Hrutov
 Jahůdka
 Demelova kaple
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Popovec
 Karlštejn
 Štěnec
 Litomyšlská brána
 Zkamenělý zámek
 evangelický kostel
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Choceňská brána
 Šemberovo divadlo
 Polička
 Pražská brána
 Husův sbor
 městské opevnění
 radnice
 Tylův dům
 městské opevnění
 evangelický kostel
 Zaháj
 rondokubistické domy
 Milovské Perničky
 Pomezí
 Vračovice
 Karle
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 Rosice
 Chroustovice
 kamenný most
 Hrádek
 Březovice
Základní informace místa
ID místa: 5023
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama