Renesanční kaple z r. 1560 původně obklopená hřbitovem. Věž přistavěna r. 1838. Do lodi zasazeny barokní náhrobky. Na rozhraní 16. a 17. století zde působili němečtí kazatelé ze sboru švýcarských bratří.
Hlavní obrázek místa
Věž je klasicistní, loď kaple renesanční.
© Milan Náplava, 11/2007
Ivančice leží na silnici Rosice – Moravský Krumlov a vede sem železnice z Brna a Moravských Bránic. Město se může pochlubit významnými památkami na zdejší Jednotu bratrskou, která zde měla své duchovní a vzdělávací centrum včetně tiskárny. Je zde bývalý zámek, synagoga, židovský hřbitov, zbytky městských hradeb, gotický kostel a renesanční domy na náměstí. Rodiště herce Vladimíra Menšíka a malíře Alfonze Muchy (expozice o jejich tvorbě ve Staré radnici). Nedaleko Ivančic jsou Řeznovice se vzácným románským kostelem z 12. století, historický Stříbský mlýn (koupání v řece Jihlavě) a torzo Ivančického viaduktu z 19. století.
Milan Náplava, 25.11. 2007
popis

Kapli tvoří jednoduchá renesanční loď z 16. století s prolomenými okny a opěráky. Jsou do ní zasazeny barokní náhrobky převážně z 18. století tehdejších významných osobností města. Na ni v průčelí navazuje hranolová klasicistní věž v 19. století s jehlancovou střechou. V interiéru přízemí věže placková klenba předsíně. Před vchodem litinový kříž. Kaple obklopena parkem. Kaple se nachází na rohu ulic Jana Fibicha a Horní Hlinky.

Milan Náplava, 25.11. 2007

historie

Ivančice jsou velice staré místo na křižovatce obchodních cest. Na vrchu Réna bylo už v 9. století hradisko Na Ivani, po jehož definitivním zničení Vladislavem II. vznikla níže v 2. polovině 12. století osada na trase dálkové Libické cesty z Moravy do Čech. Od počátku 13. století byly Ivančice královským městem, od r. 1461 patřily pánům z Lipé. V 16. století se Ivančice staly duchovním střediskem Českých bratří. V této době, roku 1560, byl za hradbami na severovýchodní straně města vybudován hřbitov, který nahradil starší u kostela Panny Marie na náměstí. Byla zde na náklady Pertolda V. z Lipé vybudována i kaple Nejsvětější Trojice. Ta byla původně katolická, ale v l. 1581 – 1622 sloužila k bohoslužbám sboru švýcarských bratří z Německa. Hřbitov zrušen r. 1837 a rok nato ke kapli přistavěna hranolová věž na náklady Karla z Lichtenštejna. Památka se ze hřbitovní kaple změnila na kostelík. Do věže byl přinesen zvon…  číst dále

Milan Náplava, 25.11. 2007

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ivančice

Místa v okolí

 Nová brána
 synagoga
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Ivančice
 dům pánů z Lipé
 židovský hřbitov
 Na Oklikách
 boží muka
 Stříbský mlýn
 Alexovice
 Ivančický viadukt
 důl Kukla
 Oslavany
 Budkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Řeznovice
 Hrubšice
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Prštice
 kostel sv. Martina
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 Polánka
 Tetčice
 Prštice
 synagoga
 Bučín
 Dolní Kounice
 kaple sv. Floriána
 Knížecí dům
 křížová cesta
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Střelice
 boží muka
 kaple sv. Donáta
 pivovar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Omice
 křížový kámen
 Rosice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Lukovany
 Templštejn
 Kupařovice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 Šafránkův mlýn
 Dobřínsko
 Senorady
 kostel sv. Markéty
 Levnov
 Vysoké Popovice
 Rybníky
 Loděnice
 Příbram
 Troubsko
 Kraví Hora
 Ostrovačice
 hrobka Deymů
 rozhledna na vodojemu
 kaple sv. Peregrina
 Hajany
 Bohutice
 Říčany u Brna
 Medlov
 Olbramovice
 Ledvice (Vémyslice)
 Zbraslav
 Bosonohy
 kostel sv. Kříže
 Říčany
 dub Troják
 Dukovany
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Tulešice
 kostel sv. Václava
 Našiměřice
 Rudka
 Kamenný vrch
 Cvrčovice
 dolní hrádek
 Rudka
 hraniční kameny
 dvůr Alinkov
 Horní Lhotice
 boží muka
 Džbánice
 Pohořelice
 městský dům
 kostel sv. Martina
 krematorium
 Brno - Pisárky
 Kralice nad Oslavou
 vila Stiassni
 Brněnská přehrada
 ZOO Brno
 kostel sv. Vavřince
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Augustina
 Koválov
 Kralice nad Oslavou
 sýpka
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
 Medlánky
Základní informace místa
ID místa: 5792
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama