Renesanční kaple z r. 1560 původně obklopená hřbitovem. Věž přistavěna r. 1838. Do lodi zasazeny barokní náhrobky. Na rozhraní 16. a 17. století zde působili němečtí kazatelé ze sboru švýcarských bratří.
Hlavní obrázek místa
Věž je klasicistní, loď kaple renesanční.
© Milan Náplava, 11/2007
Ivančice leží na silnici Rosice – Moravský Krumlov a vede sem železnice z Brna a Moravských Bránic. Město se může pochlubit významnými památkami na zdejší Jednotu bratrskou, která zde měla své duchovní a vzdělávací centrum včetně tiskárny. Je zde bývalý zámek, synagoga, židovský hřbitov, zbytky městských hradeb, gotický kostel a renesanční domy na náměstí. Rodiště herce Vladimíra Menšíka a malíře Alfonze Muchy (expozice o jejich tvorbě ve Staré radnici). Nedaleko Ivančic jsou Řeznovice se vzácným románským kostelem z 12. století, historický Stříbský mlýn (koupání v řece Jihlavě) a torzo Ivančického viaduktu z 19. století.
Milan Náplava, 25.11. 2007
popis

Kapli tvoří jednoduchá renesanční loď z 16. století s prolomenými okny a opěráky. Jsou do ní zasazeny barokní náhrobky převážně z 18. století tehdejších významných osobností města. Na ni v průčelí navazuje hranolová klasicistní věž v 19. století s jehlancovou střechou. V interiéru přízemí věže placková klenba předsíně. Před vchodem litinový kříž. Kaple obklopena parkem. Kaple se nachází na rohu ulic Jana Fibicha a Horní Hlinky.

Milan Náplava, 25.11. 2007

historie

Ivančice jsou velice staré místo na křižovatce obchodních cest. Na vrchu Réna bylo už v 9. století hradisko Na Ivani, po jehož definitivním zničení Vladislavem II. vznikla níže v 2. polovině 12. století osada na trase dálkové Libické cesty z Moravy do Čech. Od počátku 13. století byly Ivančice královským městem, od r. 1461 patřily pánům z Lipé. V 16. století se Ivančice staly duchovním střediskem Českých bratří. V této době, roku 1560, byl za hradbami na severovýchodní straně města vybudován hřbitov, který nahradil starší u kostela Panny Marie na náměstí. Byla zde na náklady Pertolda V. z Lipé vybudována i kaple Nejsvětější Trojice. Ta byla původně katolická, ale v l. 1581 – 1622 sloužila k bohoslužbám sboru švýcarských bratří z Německa. Hřbitov zrušen r. 1837 a rok nato ke kapli přistavěna hranolová věž na náklady Karla z Lichtenštejna. Památka se ze hřbitovní kaple změnila na kostelík. Do věže byl přinesen zvon…  číst dále

Milan Náplava, 25.11. 2007

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ivančice

Místa v okolí

 Nová brána
 synagoga
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Ivančice
 dům pánů z Lipé
 židovský hřbitov
 Na Oklikách
 boží muka
 Stříbský mlýn
 Alexovice
 Ivančický viadukt
 důl Kukla
 Budkovice
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 Řeznovice
 Hrubšice
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Prštice
 kostel sv. Martina
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 Polánka
 Tetčice
 Prštice
 synagoga
 Bučín
 kaple sv. Floriána
 Dolní Kounice
 Knížecí dům
 křížová cesta
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Střelice
 boží muka
 kaple sv. Donáta
 pivovar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Omice
 křížový kámen
 Rosice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Lukovany
 Templštejn
 Kupařovice
 Dobřínsko
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 Šafránkův mlýn
 Senorady
 kostel sv. Markéty
 Levnov
 Vysoké Popovice
 Rybníky
 Loděnice
 Příbram
 Troubsko
 Kraví Hora
 Ostrovačice
 hrobka Deymů
 rozhledna na vodojemu
 kaple sv. Peregrina
 Hajany
 Bohutice
 Říčany u Brna
 Olbramovice
 Ledvice (Vémyslice)
 Zbraslav
 Bosonohy
 kostel sv. Kříže
 Říčany
 dub Troják
 Dukovany
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Tulešice
 kostel sv. Václava
 Našiměřice
 Rudka
 Kamenný vrch
 Cvrčovice
 Rudka
 dolní hrádek
 hraniční kameny
 dvůr Alinkov
 Horní Lhotice
 boží muka
 Džbánice
 Pohořelice
 městský dům
 kostel sv. Martina
 krematorium
 Brno - Pisárky
 Kralice nad Oslavou
 Brněnská přehrada
 ZOO Brno
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Augustina
 Koválov
 Kralice nad Oslavou
 sýpka
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
 Medlánky
Základní informace místa
ID místa: 5792
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama