Barokní budova z 18. století v areálu býv. klášterního velkostatku, který má své počátky ve 14. století. Sloužila jako kanceláře a byty úředníků panství zrušeného kláštera v Králově Poli. V l. 1825 – 31 sídlo Josefa Schindlera z Raczicburgu.
Hlavní obrázek místa
Takto vypadaly provozní budovy klášterního dvora (vpravo od zámečku) těsně před demolicí. Barokní přízemní budovy mají snesené střechy i krovy.
© Milan Náplava, 2004
Za návštěvu stojí také budovy sousedního kláštera se zachovalými středověkými domky kartuziánů a goticko-barokním kostelem Nejsvětější Trojice. Nedaleko se také nachází empírový zámek Kociánka a zajímavá dělnická kolonie na Myslínově a Fibichově ulici. V Králově Poli najdeme také mnoho pozoruhodných (především secesních) měšťanských i rodinných domů a klasicistních vil. Barokní zájezdní hostinec u býv. říšské silnice Brno – Svitavy (dnes Palackého třída) na Ugartově z 80. let 18. století vedle kulturního domu Semilasso byl nedávno zbořen, zůstala jen část kamenné ohradní zdi u novodobého objektu. Nyní se na jeho místě staví moderní obytný dům s obchody.
Milan Náplava, 2.12. 2007
popis

Zachovaná správní budova bývalého klášterního velkostatku je jednoduchá barokní stavba s valbovou střechou postavená těsně před rokem 1780. Ve štítě jsou kruhová půdní okénka. Na straně původního nádvoří přízemní pilířová arkáda. Dnešní trávník před „zámečkem“ ve dvoře zhruba ohraničuje původní zahradu. Objekt má na rohu Božetěchovy ulice obdélníkovou přístavbu, která dotvářela tvar areálu velkostatku. Vedle byla brána do dvora a dále (v místě nové budovy VUT) nízké barokní konírny a byty čeledi zakončené domem s žudrem. Na západě velkostatek uzavíral areál pivovaru a sýpky.

Milan Náplava, 2.12. 2007

historie

Historie barokní budovy (Božetěchova č. 1) na rohu Božetěchovy a Kolárovy ulice v brněnské čtvrti Královo Pole je dodnes úzce spjata s osudy protějšího kartuziánského kláštera. Dnešní bývalá budova správy klášterního velkostatku, někdy nazývána „zámeček“, patří k nejstarší zástavbě horní části Mojmírova náměstí, které tvořilo střed – náves – historického městečka Královo Pole už ve středověku. Budova tvořila jižní okraj klášterního velkostatku, který mimo správní budovu obsahoval také nízké barokní budovy koníren, bytů čeledi atd. a mohutný barokní pivovar. V prostoru tohoto velkostatku vznikla nejprve ve 13. století osada s několika dvorci. Dva náležely královské komoře a jeden Oldřichu Schwarzovi (obdržel ho od Václava I.), který roku 1240 založil klášter augustiniánek v Brně a věnoval jim pozemky a nemovitosti včetně svobodného královopolského dvora. V tehdejším Králově Poli mělo dvory mnoho brněnských měšťanů. Vesnice…  číst dále

Milan Náplava, F. Musil (1987): Hrady a zámky na Moravě, Dějiny města Brna 2 (1973), Archaeologia technica 16/2004, 2.12. 2007

Další texty historie
pověsti

V Králově Poli byla ve 20. letech 20. století zapsána pověst o tom, jak těsně před dostavěním kláštera žili mniši v prozatímních chýších. Je možné, že se v paměti lidí uchovala informace o existenci starší zástavby v místech pozdějšího velkostatku. Jistý reálný základ pověsti může být nález dřevohlinitých staveb předcházejících stavbě kamenného dvora na konci 14. století.

Milan Náplava, 6.12. 2007

Jihomoravský kraj,  Brno-město  (BM), Brno

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 Starý pivovar
 socha sv. Floriána
 Kociánka
 boží muka
 Medlánky
 Husův sbor
 Vila Tugendhat
 Löw-Beerova vila
 Tyršův sad
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Augustina
 Řečkovice
 kostel sv. Vavřince
 Ostrá horka
 Zemský sněm
 Kounicův palác
 Janáčkovo divadlo
 Besední dům
 Pražákův palác
 palác Chlumeckých
 Špilberk
 Zábrdovice
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 Ústav šlechtičen
 Mahenovo divadlo
 morový sloup
 Zemská káznice
 Brněnský orloj
 Kleinův palác
 dům pánů z Lipé
 Nová radnice
 vila Stiassni
 Měnínská brána
 Stará radnice
 Malý Špalíček
 Reduta
 kašna Parnas
 pivovar
 Brnen
 Biskupský dvůr
 Denisovy sady
 boží muka Petrov
 městské opevnění
 hlavní nádraží
 Zderadův sloup
 Vaňkovka
 ZOO Brno
 Brno - Pisárky
 železniční viadukt
 boží muka
 židovský hřbitov
 hraniční kameny
 Hamerský mlýn
 Kamenný vrch
 Brněnská přehrada
 Obřany u Brna
 krematorium
 U Lidušky
 boží muka
 Liduščin památník
 boží muka
 dub Troják
 Lelekovice
 Bosonohy
 kostel sv. Jiljí
 Líšeň
 Ronov
 Balbínův pramen
 boží muka
 Ptačí svatyně
 Horákovský hrad
 boží muka
 studánka U Psa
 PR Velký Hornek
 Troubsko
 Babí lom
 kostel sv. Václava
 Skalní sklep
 socha sv. Floriána
 Kuřim
 Přízřenice
 kostel sv. Barbory
 Adamov
 Nenovice
 kaple Panny Marie
 Alexandrova rozhledna
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Markéty
 Veveří
 Tuřany
 Podolí
 Stará huť u Adamova
 Chrlice
 Modřice
 kaple sv. Václava
 zvonice
 Pekárna
 Jáchymka
 Babice
 Šlapanice
 Nový hrad
 jeskyně Kostelík
 Scholasterie
 Starý hrad u Adamova
 kostel sv. Kateřiny
 Býčí skála
 Šafránkův mlýn
 Žuráň
 Bílá boží muka
 Šlapanice
 boží muka
 Výpustek
 kaple sv. Peregrina
 boží muka
 Střelice
 Omice
 Santon
 Olomučany
 kostel sv. Jiří
 Hajany
 Jarošův mlýn
 kostel sv. Klimenta
 Čebínka
 hrobka Deymů
 Křtiny
 Rebešovice
 Ostrovačice
 Křtiny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Tetčice
 kostel sv. Mikuláše
 Pozořice
 Sentice
 dvůr Wladimírov
 kaolinový lom Seč
 Říčany u Brna
 kaple sv. Antonína
 stará pila
 Prštice
 Bučín
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Martina
 panský pivovar
 sýpka
 Sokolnice
 Prštice
 Sokolnice
 Rudice
 boží muka
 Blažovice
 cukrovar
 Rudické propadání
 cihelna
 Rudice
 boží muka
 Hugova huť
 boží muka
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 křížová cesta
 Mohyla míru
 Heroltice
 fara
 boží muka
 dům č. p. 329
 boží muka
 Lažánky
 Čertova hráz
 Rakovec
 Lesovna
 Kateřinská jeskyně
 Lečenec
 Rytířská jeskyně
 Olšovec
 Panský dům
 Budkovany
 Čertův most
 Klucanina
 Jedovnice
 Vohančice
 Bystřec
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 dům U Jana
 Krchůvek
 dům Peklo
 Müllerův dům
 Na Oklikách
 Předklášteří
 Stříbský mlýn
 kostel sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 5815
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama