Hlavní obrázek místa
Dělostřelecký srub K-S 43
© 2003 Vladan Vácha, Jan Lakosil
Tvrz leží nad Mladkovem v Orlických horách - nepřístupný vojenský prostor!
14.7. 2003
historie

Do roku 38

Výstavba dělostřelecké tvrze Adam byla zahájena 10. srpna 1936. Vedení stavebních prací řídilo Ženijní skupinové velitelství III. Králíky a tvrz byla budována jako VI. stavební podúsek v této oblasti, kterému velel mjr. stav. Antonín Lajtkep. Stavbyvedoucím byl npor. stav. ing. Karel Šafer, kterého později nahradil ve funkci por. děl. ing. Jaroslav Kruliš. Stavba rozsáhlého podzemí a sedmi tvrzových objektů byla svěřena státně spolehlivé firmě, která zvítězila v řádném výběrovém řízení. O Adam se jich ucházelo celkem sedm. Vítězem konkursu se stala nakonec firma Dr. ing. Kapsa a Müller z Prahy. Této společnosti byla rovněž zadána výstavba tří sousedních izolovaných pěchotních srubů (K-S 37, K-S 38 a K-S 46). Dělostřelecká otočná věž byla projekčně řešena déle, a proto byla zadána dodatečně až 14. července 1937. Celá stavba měla býti dokončena v řádné lhůtě 24 měsíců a zadávací částka byla stanovena na 32 305 498,82 Kč.18 Ve dnech…  číst dále

Petr Kovář, (http://www.pevnost.web2001.cz), 14.7. 2003

Další texty historie
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 Lusthaus
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 hrad u Nekoře
 Międzylesie
 kostel sv. Mikuláše
 Suchý vrch
 Niemojów
 domek Na Sboru
 Vojenské muzeum
 Szczerba
 Bystřec
 městské muzeum
 městská spořitelna
 muzeum celnictví
 Hotmarova kaplička
 Orlice
 Žamberk
 radnice
 kostel sv. Matouše
 Divišovo divadlo
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Kyšperk
 Křížová hora
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rocha
 pevnost Hanička
 fara
 kašna
 kaple sv. Antonína
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 Rotnek
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Aloise
 kostel sv. Jiří
 Mlýnický dvůr
 Helvíkovice
 Anenský vrch
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Výprachtice
 socha Panny Marie
 Žampach
 Žampach
 Horákova kaple
 Lanšperk
 vodopád Wilczki
 Hrádek u Lanšperka
Základní informace místa
ID místa: 1565
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama