Kostel byl postaven v l. 1868-1869 na místě starší kaple z r. 1677. Dne 19. června 1868 byl rajhradským opatem Güntherem Kalivodou slavnostně posvěcen základní kámen kostela. Dne 4. listopadu 1869 byl chrám benedikován. Na konci 2. světové války byla stavba těžce poškozena a následně opravena.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Opatovice u Rajhradu se nachází v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Nejvýraznější pamětihodností obce je kostel sv. Karla Boromejského stojící v centru u hlavní silnice. V kostelní věži dnes visí tři zvony. Nejmenší (používaný jako umíráček) z r. 1929, střední zvon Karel s nápisem: "Svatý Karle Boromejský patrone náš milý oroduj za nás." a "Kovolit Česká u Brna, Opatovice u Rajhradu L.P. 1955." a velký zvon Maria na němž je zobrazena Madona s Ježiškem a nápis: "Maria, tvé jméno buď naší ochranou" a "Královně míru a matce milosrdenství věnují farníci z Opatovic", "Pro Opatovice u Rajhradu ulil Kovolit Česká u Brna L.P.1955". Před vchodem je od roku 2009 socha stejného světce a starší kamenný kříž. Kolem kostela prochází naučná stezka Rajhradsko, která pokračuje okolo Opatovických rybníků dále do Rajhradu.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.opatovice.eu a další, 4.4. 2016
historie

První zmínka o Opatovicích pochází z roku 1048, kdy spadaly pod správu nově založeného benediktinského kláštera v Rajhradě. Opatovičtí občané museli chodit na bohoslužby do farního kostela v klášteře. Při povodních však nebylo možné se do kostela dostat. Proto bylo Opatovicím povoleno v některých případech sloužit mše ve vlastní kapli, která vznikla v roce 1677, po morových epidemiích. Kaple byla zasvěcena morovým světcům – sv. Šebestiánu, sv. Karlu Boromejskému, sv. Rochu a sv. Rozálii. Od roku 1682 již byla mše sloužena pravidelně jednou ročně, v den svátku sv. Karla Boromejského. V srpnu roku 1769 zachvátil Opatovice požár, při němž vyhořela i kaple. Poté nechal probošt rajhradského kláštera Otmar Karel Konrád vybudovat na jejím místě novou větší kapli. Dne 4. listopadu 1772, na svátek sv. Karla Boromejského, byla nová stavba benedikována. V roce 1847 došlo k rozšíření kaple a přistavění věžičky se zvonem. Časem však…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.opatovice.eu a další, 3.4. 2016

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Opatovice

Místa v okolí

 mariánský sloup
 radnice
 stará pila
 Rebešovice
 kostel sv. Vavřince
 Akátová věž
 boží muka
 zvonice
 dvůr Wladimírov
 Židlochovice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Modřice
 boží muka
 fara
 dům č. p. 329
 zvonice
 Chrlice
 boží muka
 Sokolnice
 kostel sv. Jakuba
 sýpka
 Žabčice
 Nosislav
 rozhledna na vodojemu
 Přízřenice
 Hajany
 sýpka
 hrobka Deymů
 cukrovar
 kostel sv. Jiljí
 Sokolnice
 panský pivovar
 cihelna
 Tuřany
 boží muka
 Nenovice
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Peregrina
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Koválov
 Balbínův pramen
 Velké Němčice
 Medlov
 kostel sv. Kříže
 boží muka
 Těšany
 Mohyla míru
 Šafránkův mlýn
 Topolany
 boží muka
 krematorium
 Kupařovice
 Šlapanice
 Šlapanice
 boží muka
 Scholasterie
 železniční viadukt
 Dolní Kounice
 Šitbořice
 Vaňkovka
 Zderadův sloup
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 synagoga
 hlavní nádraží
 boží muka Petrov
 Reduta
 Brnen
 Biskupský dvůr
 Cvrčovice
 Denisovy sady
 Prštice
 Malý Špalíček
 Brno - Pisárky
 kašna Parnas
 Měnínská brána
 Stará radnice
 pivovar
 dům U čtyř mamlasů
 Kleinův palác
 dům pánů z Lipé
 Nová radnice
 městský dům
 Brněnský orloj
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 Ústav šlechtičen
 Mahenovo divadlo
 morový sloup
 Pohořelice
 Pražákův palác
 palác Chlumeckých
 Prštice
 Žuráň
 Špilberk
 Kamenný vrch
 Besední dům
 Zemský sněm
 boží muka
 Zemská káznice
 Janáčkovo divadlo
 Kounicův palác
 Diváky
 Zábrdovice
 Podolí
 vila Stiassni
 Tyršův sad
 Troubsko
 Husův sbor
 Loděnice
 Blažovice
 Löw-Beerova vila
 Vila Tugendhat
 kostel sv. Augustina
 Bošovice
 Leopoldov
 Krchůvek
 kostel sv. Jiljí
 Líšeň
 Pouzdřany
 Střelice
 Jurkovičova vila
 Santon
 Hrušky
 Hustopeče
 kostel sv. Vavřince
 Bosonohy
 boží muka
 dub Troják
 kostel sv. Mikuláše
 Tetčice
 dům U Synků
 Nedánov
 hraniční kameny
 Omice
 Boleradice
 Pozořice
 Branišovice
Základní informace místa
ID místa: 12760
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama