Klášter založený Lvem z Klobouk ve 13. stol. Po švédském drancování v 17. stol. byl kostel zbudován v barokním slohu architektem G. P. Tencallou. V roce 1784 byl klášter reformou Jofefa II. zrušen a přeměněn na vojenskou nemocnici, kostel se stal farním.
Hlavní obrázek místa
kostel Nanebevzetí Panny Marie
© Milan Caha 05/2010
K nejstarším částem klášterního areálu patří bezpochyby kostelík sv. Kunhuty, jenž byl postaven v letech 1209–1211 v románském slohu. Kostelík neprošel výraznými změnami. Při nedávné rekonstrukci na něm byly odhaleny původní románské prvky. Stojí hned z branou. Dá se do něj podívat (jako návštěvník lékárny), ale z původní podoby interiéru se nic nezachovalo. Nejpůsobivější částí areálu je původně konventní, dnes farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Když je v polovině 17. stoltí bourán starý gotický kostel, jsou částečně zachovány základy a obvodové zdi, aby poskytly základnu novému kostelu. Projekt kostela je připisován Giovannimu Pietrovi Tencallovi. Stavba trvala od roku 1661 do roku 1671. Kostel má půdorys kříže a je zakončen dvouvěžovým průčelím se sochami Panny Marie, sv. Augustina, sv. Norberta a na balustrádě nad znakem kláštera stojí archanděl Michael. K jižní straně kostela je přistavěna polygonální a uvnitř oválná kaple Panny Marie Čenstochovské s nástropní freskou Jana Jiřího Etgense. Oltář s kopií obrazu Panny Marie z roku 1753 zdobí sochy Antonína Schweigela. Na klenbě lodi a presbytáři je rozměrná dvoupolová freska oslavující Pannu Marii, jejímž autorem je Josef Winterhalter ml. Kostel je vybaven hlavním oltářem s obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Antonína Františka Maulbertsche (1786) a štukovými sochami od Ondřeje Schweigela. Dále šesti bočními oltáři. Pod kůrem s varhany z 1. poloviny 18. století jsou ještě dvě malinké boční kapličky s náhrobními kameny. Klášterní budovy uzavírající mezi sebou dva dvory byly adaptovány na nemocnici a jsou převážně z poslední barokní přestavby. Z původních prostor se dochovala honosná kapitulní síň (dříve zvaná letní). Autorem fresek nadživotních postav donátorů kláštera na stěnách z roku 1778–9 je také Josef Jan Winterhalter. Z osmi postav jmenujme např. Marii Terezii s manželem Františkem…  číst dále
Ondřej Navrátil , 19.9. 2010
historie

Barokní skvost za hradbami

Klášter byl založen moravským šlechticem Lvem z Klobouk v roce 1209 pro nově příchozí premonstráty ze Strahova. V témže roce byly položeny základy kostelíka sv. Kunhuty, jenž byl vystavěn za dva roky v románské slohu. Při vysvěcení byl přítomen i král Přemysl Otakar I. Koncem 13. století se vzrůstající komunitou přestal kostelík sv. Kunhuty dostačovat, proto bylo rozhodnuto o výstavbě nového konventního kostela Nanebevzetí Panny Marie v gotickém slohu. Z kostelíka se stal kostel farní. Klášter si v této době prošel povodní a také byl v roce 1423 vydrancován a vypálen husity. Mniši museli klášter na čas opustit, aby se mohli po třech letech vrátit a začít s obnovou. Klášter byl od svého založení pod šlechtickou záštitou, např. pánů z Kravař a pánů z Boskovic. V polovině 15. století si právě Jiří z Kravař klášter tak považoval za svůj, že ho podpálil a vyloupil. Osudovou ránu daly…  číst dále

Ondřej Navrátil , 19.9. 2010

Půdorys místa

půdorys areálu
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 1. [A/I], Academia, Praha 1994
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-město  (BM), Brno-Zábrdovice

Místa v okolí

 Zábrdovice
 Zemská káznice
 Vila Tugendhat
 Löw-Beerova vila
 Zderadův sloup
 Janáčkovo divadlo
 Mahenovo divadlo
 židovský hřbitov
 Měnínská brána
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 Ústav šlechtičen
 Brněnský orloj
 hlavní nádraží
 palác Chlumeckých
 Kleinův palác
 dům pánů z Lipé
 Kounicův palác
 Stará radnice
 morový sloup
 Malý Špalíček
 Reduta
 Husův sbor
 Tyršův sad
 Biskupský dvůr
 Zemský sněm
 kašna Parnas
 Nová radnice
 Pražákův palác
 Besední dům
 Vaňkovka
 Brnen
 městské opevnění
 Denisovy sady
 boží muka Petrov
 Špilberk
 boží muka
 železniční viadukt
 boží muka
 pivovar
 Kociánka
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 kostel sv. Augustina
 Starý pivovar
 Jurkovičova vila
 boží muka
 Brno - Pisárky
 Obřany - Bílovice
 krematorium
 boží muka
 Obřany
 kostel sv. Jiljí
 Balbínův pramen
 Líšeň
 Ostrá horka
 boží muka
 Medlánky
 Kamenný vrch
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Nenovice
 Horákovský hrad
 Řečkovice
 Přízřenice
 Tuřany
 PR Velký Hornek
 Podolí
 hraniční kameny
 kostel sv. Václava
 Chrlice
 zvonice
 ZOO Brno
 Šlapanice
 Scholasterie
 Šlapanice
 kaple sv. Václava
 dub Troják
 Žuráň
 Modřice
 kostel sv. Kříže
 Brněnská přehrada
 boží muka
 Bosonohy
 Ronov
 boží muka
 Pekárna
 Troubsko
 Ptačí svatyně
 Santon
 Lelekovice
 kaple sv. Peregrina
 kostel sv. Mikuláše
 Rebešovice
 Alexandrova rozhledna
 kostel sv. Barbory
 Skalní sklep
 Šafránkův mlýn
 dvůr Wladimírov
 Adamov
 Hajany
 Sokolnice
 panský pivovar
 sýpka
 hrobka Deymů
 Sokolnice
 Pozořice
 Výpustek
 cukrovar
 Stará huť u Adamova
 Babice
 Babí lom
 Blažovice
 stará pila
 cihelna
 Jáchymka
 boží muka
 jeskyně Kostelík
 Mohyla míru
 Býčí skála
 socha sv. Floriána
 kostel Všech svatých
 fara
 Kuřim
 Střelice
 boží muka
 dům č. p. 329
 Hradištěk u Jezery
 boží muka
 Křtiny
 Veveří
 Nový hrad
 Vildenberk
 Starý hrad u Adamova
 Křtiny
 Omice
 kostel sv. Kateřiny
 Prštice
 Tetčice
 Bílá boží muka
 Krchůvek
 Olomučany
 Prštice
 hrádek u Vítovic
 kaple sv. Antonína
 kaolinový lom Seč
 kaple sv. Barbory
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Rudice
 Rudické propadání
 boží muka
 Hugova huť
 kostel sv. Klimenta
 Rudice
 boží muka
 Čebín
 Hrušky
 Rakovec
 Lesovna
 Budkovany
 Olšovec
 Sentice
 Bystřec
 Dolní Kounice
 synagoga
 Vilémov
 bunkry
Základní informace místa
ID místa: 8944
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama