Klášter založený Lvem z Klobouk ve 13. stol. Po švédském drancování v 17. stol. byl kostel zbudován v barokním slohu architektem G. P. Tencallou. V roce 1784 byl klášter reformou Jofefa II. zrušen a přeměněn na vojenskou nemocnici, kostel se stal farním.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
© Ondřej Navrátil, 09/2010
K nejstarším částem klášterního areálu patří bezpochyby kostelík sv. Kunhuty, jenž byl postaven v letech 1209–1211 v románském slohu. Kostelík neprošel výraznými změnami. Při nedávné rekonstrukci na něm byly odhaleny původní románské prvky. Stojí hned z branou. Dá se do něj podívat (jako návštěvník lékárny), ale z původní podoby interiéru se nic nezachovalo. Nejpůsobivější částí areálu je původně konventní, dnes farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Když je v polovině 17. stoltí bourán starý gotický kostel, jsou částečně zachovány základy a obvodové zdi, aby poskytly základnu novému kostelu. Projekt kostela je připisován Giovannimu Pietrovi Tencallovi. Stavba trvala od roku 1661 do roku 1671. Kostel má půdorys kříže a je zakončen dvouvěžovým průčelím se sochami Panny Marie, sv. Augustina, sv. Norberta a na balustrádě nad znakem kláštera stojí archanděl Michael. K jižní straně kostela je přistavěna polygonální a uvnitř oválná kaple Panny Marie Čenstochovské s nástropní freskou Jana Jiřího Etgense. Oltář s kopií obrazu Panny Marie z roku 1753 zdobí sochy Antonína Schweigela. Na klenbě lodi a presbytáři je rozměrná dvoupolová freska oslavující Pannu Marii, jejímž autorem je Josef Winterhalter ml. Kostel je vybaven hlavním oltářem s obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Antonína Františka Maulbertsche (1786) a štukovými sochami od Ondřeje Schweigela. Dále šesti bočními oltáři. Pod kůrem s varhany z 1. poloviny 18. století jsou ještě dvě malinké boční kapličky s náhrobními kameny. Klášterní budovy uzavírající mezi sebou dva dvory byly adaptovány na nemocnici a jsou převážně z poslední barokní přestavby. Z původních prostor se dochovala honosná kapitulní síň (dříve zvaná letní). Autorem fresek nadživotních postav donátorů kláštera na stěnách z roku 1778–9 je také Josef Jan Winterhalter. Z osmi postav jmenujme např. Marii Terezii s manželem Františkem…  číst dále
Ondřej Navrátil , 19.9. 2010
historie

Barokní skvost za hradbami

Klášter byl založen moravským šlechticem Lvem z Klobouk v roce 1209 pro nově příchozí premonstráty ze Strahova. V témže roce byly položeny základy kostelíka sv. Kunhuty, jenž byl vystavěn za dva roky v románské slohu. Při vysvěcení byl přítomen i král Přemysl Otakar I. Koncem 13. století se vzrůstající komunitou přestal kostelík sv. Kunhuty dostačovat, proto bylo rozhodnuto o výstavbě nového konventního kostela Nanebevzetí Panny Marie v gotickém slohu. Z kostelíka se stal kostel farní. Klášter si v této době prošel povodní a také byl v roce 1423 vydrancován a vypálen husity. Mniši museli klášter na čas opustit, aby se mohli po třech letech vrátit a začít s obnovou. Klášter byl od svého založení pod šlechtickou záštitou, např. pánů z Kravař a pánů z Boskovic. V polovině 15. století si právě Jiří z Kravař klášter tak považoval za svůj, že ho podpálil a vyloupil. Osudovou ránu daly…  číst dále

Ondřej Navrátil , 19.9. 2010

Půdorys místa

půdorys areálu
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 1. [A/I], Academia, Praha 1994
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-město  (BM), Brno-Zábrdovice

Místa v okolí

 Zábrdovice
 Zemská káznice
 Vila Tugendhat
 Löw-Beerova vila
 Zderadův sloup
 Janáčkovo divadlo
 Mahenovo divadlo
 židovský hřbitov
 Měnínská brána
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 Ústav šlechtičen
 Brněnský orloj
 hlavní nádraží
 palác Chlumeckých
 Kleinův palác
 dům pánů z Lipé
 Kounicův palác
 Stará radnice
 morový sloup
 Malý Špalíček
 Reduta
 Husův sbor
 Tyršův sad
 Biskupský dvůr
 Zemský sněm
 kašna Parnas
 Pražákův palác
 Besední dům
 Vaňkovka
 Nová radnice
 Brnen
 městské opevnění
 Denisovy sady
 boží muka Petrov
 Špilberk
 boží muka
 železniční viadukt
 boží muka
 pivovar
 Kociánka
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 kostel sv. Augustina
 Starý pivovar
 Jurkovičova vila
 boží muka
 Hamerský mlýn
 vila Stiassni
 Brno - Pisárky
 krematorium
 boží muka
 Obřany u Brna
 kostel sv. Jiljí
 Líšeň
 Balbínův pramen
 Ostrá horka
 U Lidušky
 boží muka
 Medlánky
 Kamenný vrch
 kaple Panny Marie
 Liduščin památník
 boží muka
 Nenovice
 Horákovský hrad
 Řečkovice
 Přízřenice
 Tuřany
 PR Velký Hornek
 Podolí
 hraniční kameny
 kostel sv. Václava
 Chrlice
 zvonice
 ZOO Brno
 Šlapanice
 Scholasterie
 Šlapanice
 kaple sv. Václava
 dub Troják
 Žuráň
 Modřice
 kostel sv. Kříže
 Brněnská přehrada
 boží muka
 Bosonohy
 Ronov
 boží muka
 Pekárna
 Troubsko
 Ptačí svatyně
 Santon
 studánka U Psa
 Lelekovice
 kaple sv. Peregrina
 kostel sv. Mikuláše
 Rebešovice
 kostel sv. Barbory
 Alexandrova rozhledna
 Skalní sklep
 Šafránkův mlýn
 dvůr Wladimírov
 Adamov
 Hajany
 Sokolnice
 panský pivovar
 sýpka
 hrobka Deymů
 Sokolnice
 Pozořice
 Výpustek
 cukrovar
 Stará huť u Adamova
 Blažovice
 Babice
 Babí lom
 stará pila
 cihelna
 Jáchymka
 boží muka
 jeskyně Kostelík
 Býčí skála
 Mohyla míru
 socha sv. Floriána
 kostel Všech svatých
 fara
 Kuřim
 Střelice
 boží muka
 dům č. p. 329
 Hradištěk u Jezery
 boží muka
 Křtiny
 Veveří
 Nový hrad
 Vildenberk
 Starý hrad u Adamova
 kostel sv. Markéty
 Křtiny
 Omice
 kostel sv. Kateřiny
 Prštice
 Tetčice
 Bílá boží muka
 Krchůvek
 Olomučany
 Prštice
 hrádek u Vítovic
 kaple sv. Antonína
 kaolinový lom Seč
 kaple sv. Barbory
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Rudice
 Rudické propadání
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Hugova huť
 Jarošův mlýn
 kostel sv. Klimenta
 Rudice
 boží muka
 Čebínka
 Hrušky
 Rakovec
 Lesovna
 Budkovany
 Olšovec
 Sentice
 Bystřec
 Dolní Kounice
 synagoga
 Vilémov
 bunkry
Základní informace místa
ID místa: 8944
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama