Farní kostel sv. Jana Křtitele a Václava na románských základech, barokizován v letech 1693-1719, klasicistně upravován v letech 1803 a 1880. Barokní kaple sv. Barbory přistavěna v letech 1718–1719. Kostel pravidelně opravován a udržován. Konají se v něm pravidelné bohoslužby.
Hlavní obrázek místa
Ostrovačice-kostel
© Creative Commons 05/2012
Městys Ostrovačice leží západně od Brna poblíž exitu 178 dálnice D1. Prochází jím souběžná silnice II/602 a přichází sem i silnice II/386 od Veverské Bítýšky. Ves doložená r. 1255 byla povýšena r. 1842 na městys a tento status byl obnoven r. 2006. Nyní tu žije přes 730 obyvatel. Kostel sv. Jana Křtitele a Václava se nachází na náměstí.
7.3. 2022
popis

Hlavní loď kostela je zakončena presbytářem, jehož součástí je velký oltář patronů kostela sv. Václava a sv. Jana Křtitele se sochami sv. Petra a Pavla a andělů. Součástí oltáře je také pozlacený svatostánek s reliéfem Poslední večeře. Celý oltář včetně soch je dřevěný. Na hlavním oltářním obraze z r. 1773, umístěném v barokním orámování, vypodobnil malíř oba patrony kostela, jak to bylo u církevních umělců v 18. století zvykem. Sv. Jan Křtitel, předchůdce Páně, oděn do velbloudí kůže s křížem v ruce ukazuje na tajemství víry ve svátosti oltářní a vítá do nebeské slávy dědice a hlavního ochránce země české sv. Václava. Podle jedné verze je autorem obrazu Václav Vavřinec Reiner, podle jiné Ignác Raab, laik z Tovaryšstva Ježíšova. Kolem r. 1880 obraz místy přemaloval zdejší správce fary P. Vojtěch Slouk, např. ze staré české orlice na štítě sv. Václava udělal zemský znak markrabství moravského, orlici bíločerveně…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 7.3. 2022

historie

Klenutý jednolodní kostel sv. Jana Křtitele a Václava s přistavěnou čtyřbokou věží na jižní straně stojí uprostřed městyse. Románské základy jeho presbytáře však dokazují, že původní kostel byl vystavěn již ve 12.-13. století. O osudu kostela po dobu takřka 500 let není nic známo, protože v historických dokumentech je zmiňována pouze fara v Ostrovačicích. Je tedy pravděpodobné, že během této doby byl přestavován nebo vystavěn úplně znovu na původním místě. První zmínka o opravě a rekonstrukci kostela pochází z r. 1693, tedy z doby vrcholného baroka, v r. 1699 byla zvýšena věž a pokryta plechem s červeným nátěrem. V letech 1718-1719 došlo k prodloužení původního kostela a byla přistavěna kaple s oltářem sv. Barbory. V r. 1803 byla přistavěna chrámová předsíň v klasicistním stylu a nákladem rajhradského kláštera byly pořízeny věžní hodiny. V r. 1880 byla na severní straně kostela…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 7.3. 2022

Půdorys místa

, černě románské zdivo, křížkovaně renesanční, tečkovaně barokní, neznačené mladší
© Bohumil Samek a J Leischnerová podle podkladů SDU MU v Brně a farního archivu v Ostrovačicích (in: Samek, Bohumil, ed. a Dolejší, Kateřina, ed.: Umělecké památky Moravy a Slezska. 3, O/P. Academia, Praha 2021)
Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ostrovačice

Místa v okolí

 Ostrovačice
 Říčany u Brna
 kostel sv. Mikuláše
 Říčany
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Rosice
 pivovar
 křížová cesta
 Příbram
 Bučín
 Omice
 Domašov
 Bílá boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslav
 Veveří
 Kubův most
 Rudka
 Jarošův mlýn
 Tetčice
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Martina
 Bosonohy
 křížový kámen
 boží muka
 Rudka
 dub Troják
 Střelice
 Brněnská přehrada
 Troubsko
 hraniční kameny
 Vysoké Popovice
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 ZOO Brno
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 Lažánky
 mlýn ve Žlebě
 Čertova hráz
 Devět křížů
 boží muka
 důl Kukla
 kostel sv. Vavřince
 Oslavany
 Heroltice
 kostel sv. Mikuláše
 Kamenný vrch
 Prštice
 Prštice
 kostel sv. Markéty
 Sentice
 židovský hřbitov
 Šafránkův mlýn
 vila Stiassni
 synagoga
 Ivančice
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Vohančice
 Nová brána
 městské opevnění
 Na Oklikách
 Medlánky
 Brno - Pisárky
 kostel sv. Augustina
 Kuřim
 Horní Lhotice
 kostel sv. Kříže
 Deblín
 dolní hrádek
 Stříbský mlýn
 socha sv. Floriána
 Čebínka
 Řečkovice
 pivovar
 Starý pivovar
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 krematorium
 Alexovice
 kaple sv. Peregrina
 Špilberk
 kostel Všech svatých
 Husův sbor
 Tyršův sad
 Kociánka
 Ivančický viadukt
 Zemský sněm
 Pražákův palác
 Besední dům
 Kounicův palác
 kostel sv. Václava
 Denisovy sady
 Nová radnice
 boží muka Petrov
 palác Chlumeckých
 Brnen
 morový sloup
 Levnov
 Brněnský orloj
 Malý Špalíček
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 dům U čtyř mamlasů
 Kleinův palác
 dům pánů z Lipé
 Ústav šlechtičen
 městské opevnění
 Stará radnice
 Janáčkovo divadlo
 železniční viadukt
 Reduta
 Biskupský dvůr
 kašna Parnas
 Löw-Beerova vila
 boží muka
 boží muka
 Mahenovo divadlo
 Měnínská brána
 hrobka Deymů
 kostel sv. Martina
 hlavní nádraží
 Hrubšice
 Vila Tugendhat
 Kralice nad Oslavou
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 radnice
 Hajany
 Klucanina
 Lelekovice
 Kraví Hora
 Vaňkovka
 Řeznovice
 Senorady
 kaple sv. Anny
 Babí lom
 kostel sv. Klimenta
 boží muka
 Modřice
 kaple sv. Václava
 Templštejn
 kostel sv. Kateřiny
 stará pila
Základní informace místa
ID místa: 16257
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama