Farní kostel sv. Jana Křtitele a Václava na románských základech, barokizován v letech 1693-1719, klasicistně upravován v letech 1803 a 1880. Barokní kaple sv. Barbory přistavěna v letech 1718–1719. Kostel pravidelně opravován a udržován. Konají se v něm pravidelné bohoslužby.
Hlavní obrázek místa
Ostrovačice-kostel
© Creative Commons 05/2012
Městys Ostrovačice leží západně od Brna poblíž exitu 178 dálnice D1. Prochází jím souběžná silnice II/602 a přichází sem i silnice II/386 od Veverské Bítýšky. Ves doložená r. 1255 byla povýšena r. 1842 na městys a tento status byl obnoven r. 2006. Nyní tu žije přes 730 obyvatel. Kostel sv. Jana Křtitele a Václava se nachází na náměstí.
7.3. 2022
popis

Hlavní loď kostela je zakončena presbytářem, jehož součástí je velký oltář patronů kostela sv. Václava a sv. Jana Křtitele se sochami sv. Petra a Pavla a andělů. Součástí oltáře je také pozlacený svatostánek s reliéfem Poslední večeře. Celý oltář včetně soch je dřevěný. Na hlavním oltářním obraze z r. 1773, umístěném v barokním orámování, vypodobnil malíř oba patrony kostela, jak to bylo u církevních umělců v 18. století zvykem. Sv. Jan Křtitel, předchůdce Páně, oděn do velbloudí kůže s křížem v ruce ukazuje na tajemství víry ve svátosti oltářní a vítá do nebeské slávy dědice a hlavního ochránce země české sv. Václava. Podle jedné verze je autorem obrazu Václav Vavřinec Reiner, podle jiné Ignác Raab, laik z Tovaryšstva Ježíšova. Kolem r. 1880 obraz místy přemaloval zdejší správce fary P. Vojtěch Slouk, např. ze staré české orlice na štítě sv. Václava udělal zemský znak markrabství moravského, orlici bíločerveně…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 7.3. 2022

historie

Klenutý jednolodní kostel sv. Jana Křtitele a Václava s přistavěnou čtyřbokou věží na jižní straně stojí uprostřed městyse. Románské základy jeho presbytáře však dokazují, že původní kostel byl vystavěn již ve 12.-13. století. O osudu kostela po dobu takřka 500 let není nic známo, protože v historických dokumentech je zmiňována pouze fara v Ostrovačicích. Je tedy pravděpodobné, že během této doby byl přestavován nebo vystavěn úplně znovu na původním místě. První zmínka o opravě a rekonstrukci kostela pochází z r. 1693, tedy z doby vrcholného baroka, v r. 1699 byla zvýšena věž a pokryta plechem s červeným nátěrem. V letech 1718-1719 došlo k prodloužení původního kostela a byla přistavěna kaple s oltářem sv. Barbory. V r. 1803 byla přistavěna chrámová předsíň v klasicistním stylu a nákladem rajhradského kláštera byly pořízeny věžní hodiny. V r. 1880 byla na severní straně kostela…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 7.3. 2022

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ostrovačice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16257
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama