
Nenáročná pseudoklasicistní hrobka má obdélníkový půdorys. Sokl budovy je členěn na nízkou patu a poměrně vysokou stěnu soklu, která je pokryta průběžnou rustikou. V hlavním průčelí stavby je prolomen obdélný, dnes již zazděný, vchod. Nad ním je malé obdélníkové okno se středovým zděným pilířkem v šambráně s ušima. Vchod rámuje dvojice pilastrů, jenž nesou prázdné kladí budovy. Průčelí vrcholí jednoduchým trojúhelným štítem. Boční stěny jsou opět prolomeny malými okny a zdobeny dvěma pilastry stojícími na soklu. Celá stavba, kromě značně poškozené zadní fasády, je zdobena průběžnou rustikou. Stavba je kryta plochou sedlovou střechou.
Stavbu nechal vybudovat přibližně v 80. letech 19. století hrabě Hubert Karel Sigmund František Josef Harnoncourt–Unverzagt (nar. 1.5.1850 v Praze) se svou manželkou Josefinou Julií rozenou Mitrovskou z Nemyšle (nar. 29.11.1852). Stavba sloužila jako rodinná hrobka pro jednu z větví rodu Harnoncourt. Do krypty bylo uloženo celkem devět rakví. Šest rakví pro dospělé a tři malé dětské rakve. Poslední pohřeb se konal zřejmě roku 1935. V roce 1958 byla hrobka zapsána na seznam nemovitých kulturních památek. Ve 2. pol. 20. stol. byla hrobka několikrát vyloupena a tělesné ostatky pohřbených byly roztroušeny po okolí. Vandalové také zničili mramorové obložení na oltářní menze, odcizili obraz z oltáře, rozlomili krycí desku hrobky a rozbili lavice. Z tohoto důvodu byl zazděn vchod do hrobky. V roce 2012 došlo k prořezu náletových dřevin kolem hrobky, ale po dvou letech je hrobka opět zarostlá.
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.