Gotická Královská kaple byla založena v 13. stol. králem Václavem II. Zrušena za josefínských reforem. Zbourána v roce 1908 při rozvojové asanaci historického jádra města. Díky protestům veřejnosti byly fragmenty kaple zachovány pro její případnou obnovu.
Hlavní obrázek místa
Královská kaple
pohled k presbytáři kaple
Archiv města Brna

Zbořená, ale stále ji můžete v částech spatřit

Zbořená kaple stále čeká na svoji obnovu v podobě fragmentů, které jsou nyní uloženy v různých částech Brna. Část je v depozitáři v Brně-Žabovřeskách, část v bývalých vojenských krytech pod Petrovem, část v Mincmistrovském sklepě a část v je uložena v křížové chodbě bývalého dominikánského kláštera. Zbytky kaple tvoří množství kamenických prvků, části sloupů, ostění dveří a kružby oken. Zbytky dále tvoří deponované části fresek. Mincmistrovský sklep, který se nachází pod Dominikánským náměstím je zpřístupněn a součástí jeho prohlídky je i představení Královská kaple. V největším prostoru jsou instalovány fragmenty okenních kružeb a část středového sloupu a v menší místnosti je pak její model a fotografie. Další části je možno si prohlédnou při návštěvě některé z výstav, které jsou pořádány v prostorách křížového dvora, kam se dostanete vstupem z Dominikánské ulice. Plánovaný parkovací dům, jehož součástí bude pravděpodobně zrekonstruovaná kaple, by měl stát mezi budovou Nové radnice a hotelem International. Po dokončení bude kaple zpřístupněna veřejnosti samostatným vchodem. Bude také sloužit k reprezentativním účelům města Brna a také sňatkům. Přesná podoba kaple bude konzultována s architekty a památkáři. Některé části kaple se bohužel nedochovaly, nebo se postupně poztrácely. Proto se musí rozhodnout, zda se vytvoří přesné kopie, nebo se chybějící části nahradí architektonicky-designovým novotvarem.
Ondřej Navrátil , 10.4. 2011
popis

Královská kaple Panny Marie (a sv. Václava) byla srostlicí dvou kaplí. U původní kaple postavené králem Václavem II. byl v pozdější době postaven gotický dům se soukromou kaplí těsně přiléhající ke královské kapli. Po darování celého komplexu domů řádu cisterciaček ve 14. století byly oba domy s kaplemi propojeny. Na stavbě kaple se pravděpodobně podílela i královská stavební huť. Kaple zůstala i přes částečné stavební zásahy (přepažení, přístavky) ve své původní podobě až do svého zboření společně s gotickými domy roku 1908. Původní vybavení kaple se nedochovalo. Rozebrané fragmenty kaple byly poté uloženy v různých částech města. Stavba dosahovala úctyhodné výšky čtyř metrů. Velkolepý strop s čtyřdílnou křížovou klenbou podpíral jediný mohutný šestiúhelně profilovaný sloup. Okolo obdélného centrálního půdorysu s polygonálním presbytářem byla umístěna neobvykle vysoká gotická okna – na svou dobu ojedinělá. Každé okno mělo jinou okenní…  číst dále

Ondřej Navrátil , 10.4. 2011

historie

Zbořený gotický klenot

Královskou kapli založil listinou z 25. března 1297 král Václav II. na Rybném trhu, dnešním Dominikánském náměstí. Byla zasvěcena Panně Marii a později se uvádí i sv. Václavu. Roku 1322 věnoval Jan Lucemburský kapli královně Elišce Rejčce. Zanedlouho královna kapli společně s přilehlými budovami převedla pod správu cisterciaček ze Starého Brna. V jejich správě zůstala kaple až do doby, kdy byla společně s klášterem v listopadu 1783 josefínskými reformami zrušena. Z komplexu budov se stala kasárna. Kaple poté sloužila jako vojenské skladiště. Mohutná prostora byla přepažena patrem a zazděna okna i vstupní portál. Následný prudký rozvoj města v 19. a 20. století měl za následek bourání staré zástavby v historickém centru. Bylo rozhodnuto i o zbourání zchátralé části Dominikánského náměstí. Profesor Josef Dell tehdy podnikl poslední pokusy o zachování kaple. Vytvořil projekt na její pozdější sestavení…  číst dále

Ondřej Navrátil , 10.4. 2011

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-město  (BM), Brno

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Kleinův palác
 dům pánů z Lipé
 morový sloup
 Nová radnice
 Brněnský orloj
 Pražákův palác
 palác Chlumeckých
 Malý Špalíček
 Herringův palác
 Ústav šlechtičen
 Stará radnice
 Besední dům
 Reduta
 kašna Parnas
 Denisovy sady
 boží muka Petrov
 Brnen
 Biskupský dvůr
 Zemský sněm
 městské opevnění
 Měnínská brána
 Kounicův palác
 Mahenovo divadlo
 Janáčkovo divadlo
 hlavní nádraží
 Špilberk
 Tyršův sad
 Vaňkovka
 pivovar
 Husův sbor
 železniční viadukt
 boží muka
 Zemská káznice
 Löw-Beerova vila
 Zderadův sloup
 Vila Tugendhat
 kostel sv. Augustina
 Zábrdovice
 Brno - Pisárky
 vila Stiassni
 Jurkovičova vila
 židovský hřbitov
 boží muka
 krematorium
 boží muka
 socha sv. Floriána
 Kociánka
 kostel sv. Víta
 Starý pivovar
 Ditlinův dvůr
 Kamenný vrch
 boží muka
 Balbínův pramen
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 boží muka
 Medlánky
 Přízřenice
 Nenovice
 kaple Panny Marie
 hraniční kameny
 kostel sv. Václava
 Hamerský mlýn
 Ostrá horka
 Řečkovice
 kostel sv. Jiljí
 dub Troják
 ZOO Brno
 Líšeň
 Obřany u Brna
 Tuřany
 kostel sv. Kříže
 Bosonohy
 U Lidušky
 Chrlice
 Modřice
 kaple sv. Václava
 zvonice
 Brněnská přehrada
 Liduščin památník
 Troubsko
 boží muka
 Horákovský hrad
 boží muka
 kaple sv. Peregrina
 Podolí
 PR Velký Hornek
 Šlapanice
 Šafránkův mlýn
 Scholasterie
 Šlapanice
 Žuráň
 Hajany
 Rebešovice
 hrobka Deymů
 Ronov
 Lelekovice
 dvůr Wladimírov
 kostel Všech svatých
 Střelice
 Ptačí svatyně
 stará pila
 Pekárna
 Santon
 studánka U Psa
 Omice
 sýpka
 Sokolnice
 panský pivovar
 Sokolnice
 Skalní sklep
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 cukrovar
 boží muka
 Alexandrova rozhledna
 Veveří
 Adamov
 cihelna
 Babí lom
 socha sv. Floriána
 Kuřim
 Prštice
 Tetčice
 boží muka
 dům č. p. 329
 fara
 boží muka
 Prštice
 Mohyla míru
 kostel sv. Markéty
 Stará huť u Adamova
 Blažovice
 Pozořice
 Výpustek
 Jáchymka
 Babice
 jeskyně Kostelík
 Bílá boží muka
 Býčí skála
 Ostrovačice
 Bučín
 Nový hrad
 Starý hrad u Adamova
 kostel sv. Kateřiny
 Hradištěk u Jezery
 Křtiny
 rozhledna na vodojemu
 Vildenberk
 kostel sv. Mikuláše
 Křtiny
 Jarošův mlýn
 Krchůvek
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
 Dolní Kounice
 kaple sv. Antonína
 synagoga
 Sentice
 Na Oklikách
 Rakovec
 Stříbský mlýn
 Ivančický viadukt
 Heroltice
 Budkovany
 Bystřec
Kontaktní informace
Mincmistrovský sklep - Panenská 3, Brno 602 00
Křížová chodba Nové radnice - Dominikánské nám. 1, Brno 602 00
Základní informace místa
ID místa: 8405
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama