Mlýn se poprvé připomíná r. 1536, ale je prokazatelně starší. V l. 1661–1776 centrem statku moravskokrumlovských paulánů. V r. 1910 zrekonstruován a doplněn o vodní turbínu. Nyní galerie a kavárna. Na starší části mlýna deska s erby z r. 1578.
Hlavní obrázek místa
Stříbský mlýn, hlavní průčelí. Vlevo renesanční budova s pískovcovou deskou, vpravo budova novější strojovny se znakem holubice s bochníkem chleba v zobáku. Nad vhodností novodobých "uměleckých" úprav si každý jistě udělá obrázek sám...
© Milan Náplava, 08/2007
Stříbský mlýn v údolí řeky Jihlavy stojí mezi Ivančicemi a Dolními Kounicemi – městy s velkým souborem hodnotných památek. Přímo nad mlýnem se nachází vrch Réna se zbytky velkomoravského hradiska, po červené směrem na Dolní Kounice najdete torzo starého Ivančického viaduktu z 19. století vedle nového a rovněž po červené na Ivančice je nízká stará rozhledna V Oklikách na skále s výhledem na romantický soutok řek Jihlavy, Oslavy a Rokytné. U mlýna je výborné koupání u splavu a restaurace, vedle penzion. Stříbský mlýn je přístupný autem po silnici Moravské Bránice – Ivančice, vlakem (zastávka "Ivančice - letovisko", zastávku lze využít jako východisko do hlubokých hvozdů Krumlovského lesa) či pěšky po červeně značené turistické cestě buď z nádraží Moravské Bránice nebo z Ivančic.
Milan Náplava, 25.11. 2007
popis

Mlýn se skládá z mohutné cihlové dvoupatrové strojovny, k níž ve dvoře přiléhá menší patrová budova. Nad mlýnským náhonem je moderní elektrárna. K těmto budovám přiléhá původní obytné kamenné renesanční křídlo ve tvaru L. Je zde zachováno ostění dveří a vchází se do něj hlavním vchodem s dřevěným schodištěm z počátku 20. století. Hlavní budova je ve dvoře opatřena dřevěnou pavlačí a vysokou střechou. U hlavního vchodu návštěvník nepřehlédne velkou obdélníkovou pískovcovou desku, která byla původně umístněná o něco níže vpravo. Je opatřena dvěma šlechtickými reliéfními erby obklopenými vavřínovými věnci s letopočtem 1578. Tato deska představuje tak trochu záhadu. Uvádí se, že erby nepatří žádnému z uváděných majitelů mlýna, ale že se dostala neznámým způsobem na budovu Stříbského mlýna z renesančního zámku v Miroslavi (býv. pozoruhodná gotická vodní tvrz). Letopočet se totiž vztahuje k roku dokončení renesanční…  číst dále

Milan Náplava, 21.1. 2008

historie

Historie Stříbského mlýna

Stříbský mlýn je jedním z nejstarších a nejzachovalejších mlýnů regionu. Byl postaven v neznámé době (patrně již v pozdním středověku) ve skalnatém a úzkém údolí řeky Jihlavy. Z Ivančic k němu vedla úzká cesta mezi skalami a divokou řekou. O vzniku mlýna hovoří zajímavá pověst, ale první písemně prokazatelný majitel byl Jan Štěpnický, po něm Ondřej Freisleben z Jihlavy a jeho bratr Matl. Jenže neznáme data, kdy těmto majitelům mlýn patřil. Víme jen, že v této době byl mlýn nazýván Novým či Štěpnickým mlýnem. Poprvé se o mlýnu nepřímo píše až v roce 1536 v úmluvě tehdejšího majitele Ivančic Jana z Lipé s pánem Dolních Kounic Žabkou z Limberka, kde se mj. dohodli, že si ivančičtí měšťané mohou založit vinohrad u mlýna blízko Ivančic zvaného „Kolovrat“. Mlýn pak nadlouho mizí z písemných zmínek a uvádí se až roku 1586, kdy se jako majitel uvádí Jan Stříbský z Kružce – první…  číst dále

Milan Náplava podle článku J. Širokého, 21.1. 2008

pověsti

O založení mlýna a holubici s bochníkem chleba v zobáku

Ke Stříbskému mlýnu nedaleko Ivančic se vztahují i dvě pověsti. První mluví o velkém hladu, který nastal díky ničivé povodni v Ivančicích, která zničila úrodu na polích. V té době byl v Ivančicích nedostatek chleba a byl drahý. Dokonce ani ptáci v okolních lesích neměli co jíst. Proto nad tržiště v Ivančicích přilétla holubice a ukradla kousek chleba pekařce ze stánku. Vzlétla nad Ivančice, ale za krátko byla pronásledována dravcem a proto chleba upustila v místech dnešního Stříbského mlýna. Zde ho našel člověk, co potom na tomto místě založil mlýn, aby zmírnil chudobu místních lidí… Na paměť této události byl na budovu mlýna umístněn kamenný znak, který znázorňuje holubici s bochánkem chleba v zobáku. Druhá, novodobá pověst dále hovoří o původním účelu kamenného znaku (který pochází ze 17. století) s holubicí. Prý byl umístněn nejdříve na okenním pilíři v místech kam sahala hladina rozvodněné řeky…  číst dále

Milan Náplava, 21.1. 2008

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ivančice

Místa v okolí

 Na Oklikách
 Ivančický viadukt
 Nová brána
 městské opevnění
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Alexovice
 boží muka
 Budkovice
 synagoga
 Prštice
 důl Kukla
 Dolní Kounice
 Prštice
 Řeznovice
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Leopolda
 kaple Panny Marie
 vodopád u Rokytné
 Rokytná
 Tetčice
 Hrubšice
 Polánka
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Knížecí dům
 Bučín
 Střelice
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Kupařovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Omice
 křížová cesta
 pivovar
 nová radnice
 pranýř
 Šafránkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Rahnův palác
 Rosice
 Loděnice
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 kostel sv. Václava
 boží muka
 rozhledna na vodojemu
 kostel sv. Markéty
 hrobka Deymů
 Dobřínsko
 Lukovany
 kostel sv. Prokopa
 Templštejn
 Hajany
 kaple sv. Peregrina
 Olbramovice
 Bohutice
 Troubsko
 Rybníky
 Senorady
 kostel sv. Kříže
 Levnov
 Ledvice (Vémyslice)
 Ostrovačice
 Příbram
 Vysoké Popovice
 Bosonohy
 Kraví Hora
 Říčany u Brna
 Cvrčovice
 dub Troják
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Našiměřice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslav
 Branišovice
 Říčany
 boží muka
 Pohořelice
 Kamenný vrch
 boží muka
 Dukovany
 městský dům
 Tulešice
 hraniční kameny
 krematorium
 Brno - Pisárky
 Koválov
 sýpka
 Žabčice
 Džbánice
 dolní hrádek
 Leopoldov
 Horní Lhotice
 pivovar
 kostel sv. Augustina
 Jurkovičova vila
 železniční viadukt
 Špilberk
 Denisovy sady
 boží muka Petrov
 Brnen
 městské opevnění
 Pražákův palác
 Malý Špalíček
 Biskupský dvůr
 Nová radnice
 kostel sv. Martina
 Besední dům
 Stará radnice
 kašna Parnas
 Kralice nad Oslavou
 sýpka
 Brněnský orloj
 palác Chlumeckých
 Kleinův palác
 dům pánů z Lipé
 Zemský sněm
 morový sloup
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 dům U čtyř mamlasů
 Kounicův palác
 Tyršův sad
 Skalice
 Husův sbor
 socha sv. Floriána
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 Kociánka
 Jinošov
Základní informace místa
ID místa: 5789
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama