Zaniklý hrad zmiňován v l. 1308-1453. Dříve mylně umisťován do prostor domu pánů z Lipé. Dnes se předpokládá, že stával v místech za farou na náměstí. Po zániku asi využit k hospodářským účelům, později zbourán. Dochovány možné artefakty ve zdivu stodoly. Místo čeká na řádný archeologický průzkum.
Hlavní obrázek místa
Pohled na historické centrum Ivančic z rozhledny Réna. Přesné místo městského hradu zatím neznáme. Jedna z variant ho umísťuje zhruba do míst za vysokým bílým domem vpravo uprostřed na snímku.
© r2011
V Ivančicích stával ve středověku hrad, který je písemně zmiňován v letech 1308 a 1329. Podle všeho však ještě v r. 1304 neexistoval, neboť v tomto roce bylo město napadeno Kumány a obyvatelé se tehdy ukryli v kostele, kde byli nakonec upáleni. Možná právě to byl důvod k jeho stavbě. Město s hradem získal darem od krále Zikmunda v r. 1423 Petr Gewsar z Mohelna. Samotné město je poprvé zmiňováno k r. 1221 a patří ke starým sídelním útvarům u nás. V r. 1429 jsou majiteli husité, následně je majetek lénem bratrů Martina a Bernarda Amaiserů. Naposledy je o hradě zmínka v r. 1453, kdy majetky získává rod z Lipé. Tento rod však upřednostňuje Moravský Krumlov, takže zdejší hrad zaniká. Přesné místo hradu však není doposud zcela jisté. Poloha hradu se podle nejnovějších výzkumů pokládá do prostoru severozápadně od centrálního městského Palackého náměstí za farní budovu. Ve zdi stodoly byly nalezeny gotické prvky a usuzuje se, že byly použity z dřívější stavby, kterou byl s velkou pravděpodobností hradní palác. V již dříve zbořeném sousedícím objektu byly též zjištěny nárožní kvádry, ostění portálku a okének či kříže z velkých okenic, což vede k úvahám, že právě zde mohl hrad zaujímat svoji polohu. Lokalita však nebyla doposud významně archeologicky zkoumána, takže nelze místo jednoznačně potvrdit. Zničený hrad tedy pravděpodobně po pánech z Lipé získala církev a stal se nakonec asi majetkem zdejší fary. Mohl být použit jako stodola, sýpka a hospodářské zázemí. Časem byl však jistě zcela rozebrán a materiál využit při přestavbách. V minulosti se poloha hradu mylně kladla do prostor domu pánů z Lipé na náměstí. Průzkum domu a sklepů však tuto teorii nepotvrdil a naopak ji zcela vyloučil. Tehdejší tvrz totiž vznikla přestavbou dvou měšťanských domů. Tato informace pocházela z r. 1847 od zdejšího kaplana…  číst dále
Ivo Rozehnal - zdroje - wikipedia a Hrady, zámky, tvrze jižní Morava I/III 2015 a http://archiv.zrcadlo.info/expedice/76expedice18_07.pdf, 26.11. 2015

Půdorys místa

Pravděpodobné umístění hradu v Ivančicích v areálu fary č. p. 9, silná čára dochovaná městská hradba, šipkou označena sýpka s přistavěnou stodolou
© Jiří Doležel: Nová zjištění k problematice městského hradu v Ivančicích, Archaeologica historica 27-2002, Musejní a vlastivědná společnost v Brně, Brno 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ivančice

Místa v okolí

 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 synagoga
 Nová brána
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Alexovice
 boží muka
 Na Oklikách
 Stříbský mlýn
 Ivančický viadukt
 důl Kukla
 Oslavany
 Budkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Řeznovice
 Hrubšice
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Polánka
 Prštice
 Tetčice
 synagoga
 Prštice
 kaple sv. Floriána
 Bučín
 Knížecí dům
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Dolní Kounice
 boží muka
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 kaple sv. Donáta
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Střelice
 kostel sv. Václava
 křížový kámen
 boží muka
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Rosice
 Lukovany
 Omice
 Templštejn
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Senorady
 kostel sv. Markéty
 Levnov
 Kupařovice
 kostel Všech svatých
 Rybníky
 Šafránkův mlýn
 Vysoké Popovice
 Kraví Hora
 Příbram
 Loděnice
 Troubsko
 Ostrovačice
 Bohutice
 Ledvice (Vémyslice)
 Říčany u Brna
 Olbramovice
 hrobka Deymů
 rozhledna na vodojemu
 kaple sv. Peregrina
 Hajany
 Zbraslav
 Dukovany
 Říčany
 Bosonohy
 kostel sv. Kříže
 Tulešice
 dub Troják
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Našiměřice
 Rudka
 dolní hrádek
 kostel sv. Václava
 dvůr Alinkov
 Horní Lhotice
 Rudka
 Cvrčovice
 Kamenný vrch
 hraniční kameny
 Džbánice
 Nový hrad
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Lamberk
 boží muka
 Pohořelice
 městský dům
 Brno - Pisárky
 Brněnská přehrada
 Kralice nad Oslavou
 ZOO Brno
 Koválov
 sýpka
 Jurkovičova vila
 Pustý zámek
 kostel sv. Augustina
 Skalice
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Ivančice
Palackého nám. 9/21
Ivančice
Tel: 731 428 365
pavelromer@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12592
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 26.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama