Zaniklý hrad zmiňován v l. 1308-1453. Dříve mylně umisťován do prostor domu pánů z Lipé. Dnes se předpokládá, že stával v místech za farou na náměstí. Po zániku asi využit k hospodářským účelům, později zbourán. Dochovány možné artefakty ve zdivu stodoly. Místo čeká na řádný archeologický průzkum.
Hlavní obrázek místa
Pohled na historické centrum Ivančic z rozhledny Réna. Přesné místo městského hradu zatím neznáme. Jedna z variant ho umísťuje zhruba do míst za vysokým bílým domem vpravo uprostřed na snímku.
© r2011
V Ivančicích stával ve středověku hrad, který je písemně zmiňován v letech 1308 a 1329. Podle všeho však ještě v r. 1304 neexistoval, neboť v tomto roce bylo město napadeno Kumány a obyvatelé se tehdy ukryli v kostele, kde byli nakonec upáleni. Možná právě to byl důvod k jeho stavbě. Město s hradem získal darem od krále Zikmunda v r. 1423 Petr Gewsar z Mohelna. Samotné město je poprvé zmiňováno k r. 1221 a patří ke starým sídelním útvarům u nás. V r. 1429 jsou majiteli husité, následně je majetek lénem bratrů Martina a Bernarda Amaiserů. Naposledy je o hradě zmínka v r. 1453, kdy majetky získává rod z Lipé. Tento rod však upřednostňuje Moravský Krumlov, takže zdejší hrad zaniká. Přesné místo hradu však není doposud zcela jisté. Poloha hradu se podle nejnovějších výzkumů pokládá do prostoru severozápadně od centrálního městského Palackého náměstí za farní budovu. Ve zdi stodoly byly nalezeny gotické prvky a usuzuje se, že byly použity z dřívější stavby, kterou byl s velkou pravděpodobností hradní palác. V již dříve zbořeném sousedícím objektu byly též zjištěny nárožní kvádry, ostění portálku a okének či kříže z velkých okenic, což vede k úvahám, že právě zde mohl hrad zaujímat svoji polohu. Lokalita však nebyla doposud významně archeologicky zkoumána, takže nelze místo jednoznačně potvrdit. Zničený hrad tedy pravděpodobně po pánech z Lipé získala církev a stal se nakonec asi majetkem zdejší fary. Mohl být použit jako stodola, sýpka a hospodářské zázemí. Časem byl však jistě zcela rozebrán a materiál využit při přestavbách. V minulosti se poloha hradu mylně kladla do prostor domu pánů z Lipé na náměstí. Průzkum domu a sklepů však tuto teorii nepotvrdil a naopak ji zcela vyloučil. Tehdejší tvrz totiž vznikla přestavbou dvou měšťanských domů. Tato informace pocházela z r. 1847 od zdejšího kaplana…  číst dále
Ivo Rozehnal - zdroje - wikipedia a Hrady, zámky, tvrze jižní Morava I/III 2015 a http://archiv.zrcadlo.info/expedice/76expedice18_07.pdf, 26.11. 2015

Půdorys místa

Pravděpodobné umístění hradu v Ivančicích v areálu fary č. p. 9, silná čára dochovaná městská hradba, šipkou označena sýpka s přistavěnou stodolou
© Jiří Doležel: Nová zjištění k problematice městského hradu v Ivančicích, Archaeologica historica 27-2002, Musejní a vlastivědná společnost v Brně, Brno 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ivančice

Místa v okolí

 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 synagoga
 Nová brána
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Alexovice
 boží muka
 Na Oklikách
 Stříbský mlýn
 Ivančický viadukt
 důl Kukla
 Oslavany
 Budkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Řeznovice
 Hrubšice
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Polánka
 Prštice
 Tetčice
 synagoga
 Prštice
 kaple sv. Floriána
 Bučín
 Knížecí dům
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Dolní Kounice
 boží muka
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 kaple sv. Donáta
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Střelice
 kostel sv. Václava
 křížový kámen
 boží muka
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Rosice
 Lukovany
 Omice
 Templštejn
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Senorady
 kostel sv. Markéty
 Levnov
 Kupařovice
 kostel Všech svatých
 Rybníky
 Šafránkův mlýn
 Vysoké Popovice
 Kraví Hora
 Příbram
 Loděnice
 Troubsko
 Ostrovačice
 Bohutice
 Ledvice (Vémyslice)
 Říčany u Brna
 Olbramovice
 hrobka Deymů
 rozhledna na vodojemu
 kaple sv. Peregrina
 Hajany
 Zbraslav
 Dukovany
 Říčany
 Bosonohy
 kostel sv. Kříže
 Tulešice
 dub Troják
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Našiměřice
 Rudka
 dolní hrádek
 kostel sv. Václava
 dvůr Alinkov
 Horní Lhotice
 Rudka
 Cvrčovice
 Kamenný vrch
 hraniční kameny
 Džbánice
 Nový hrad
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Lamberk
 boží muka
 Pohořelice
 městský dům
 Brno - Pisárky
 Brněnská přehrada
 Kralice nad Oslavou
 ZOO Brno
 Koválov
 sýpka
 Jurkovičova vila
 Pustý zámek
 kostel sv. Augustina
 Skalice
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Ivančice
Palackého nám. 9/21
Ivančice
Tel: 731 428 365
pavelromer@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12592
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 26.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama