Zaniklý hrad zmiňován v l. 1308-1453. Dříve mylně umisťován do prostor domu pánů z Lipé. Dnes se předpokládá, že stával v místech za farou na náměstí. Po zániku asi využit k hospodářským účelům, později zbourán. Dochovány možné artefakty ve zdivu stodoly. Místo čeká na řádný archeologický průzkum.
Hlavní obrázek místa
Pohled na historické centrum Ivančic z rozhledny Réna. Přesné místo městského hradu zatím neznáme. Jedna z variant ho umísťuje zhruba do míst za vysokým bílým domem vpravo uprostřed na snímku.
© r2011
V Ivančicích stával ve středověku hrad, který je písemně zmiňován v letech 1308 a 1329. Podle všeho však ještě v r. 1304 neexistoval, neboť v tomto roce bylo město napadeno Kumány a obyvatelé se tehdy ukryli v kostele, kde byli nakonec upáleni. Možná právě to byl důvod k jeho stavbě. Město s hradem získal darem od krále Zikmunda v r. 1423 Petr Gewsar z Mohelna. Samotné město je poprvé zmiňováno k r. 1221 a patří ke starým sídelním útvarům u nás. V r. 1429 jsou majiteli husité, následně je majetek lénem bratrů Martina a Bernarda Amaiserů. Naposledy je o hradě zmínka v r. 1453, kdy majetky získává rod z Lipé. Tento rod však upřednostňuje Moravský Krumlov, takže zdejší hrad zaniká. Přesné místo hradu však není doposud zcela jisté. Poloha hradu se podle nejnovějších výzkumů pokládá do prostoru severozápadně od centrálního městského Palackého náměstí za farní budovu. Ve zdi stodoly byly nalezeny gotické prvky a usuzuje se, že byly použity z dřívější stavby, kterou byl s velkou pravděpodobností hradní palác. V již dříve zbořeném sousedícím objektu byly též zjištěny nárožní kvádry, ostění portálku a okének či kříže z velkých okenic, což vede k úvahám, že právě zde mohl hrad zaujímat svoji polohu. Lokalita však nebyla doposud významně archeologicky zkoumána, takže nelze místo jednoznačně potvrdit. Zničený hrad tedy pravděpodobně po pánech z Lipé získala církev a stal se nakonec asi majetkem zdejší fary. Mohl být použit jako stodola, sýpka a hospodářské zázemí. Časem byl však jistě zcela rozebrán a materiál využit při přestavbách. V minulosti se poloha hradu mylně kladla do prostor domu pánů z Lipé na náměstí. Průzkum domu a sklepů však tuto teorii nepotvrdil a naopak ji zcela vyloučil. Tehdejší tvrz totiž vznikla přestavbou dvou měšťanských domů. Tato informace pocházela z r. 1847 od zdejšího kaplana…  číst dále
Ivo Rozehnal - zdroje - wikipedia a Hrady, zámky, tvrze jižní Morava I/III 2015 a http://archiv.zrcadlo.info/expedice/76expedice18_07.pdf, 26.11. 2015

Půdorys místa

Pravděpodobné umístění hradu v Ivančicích v areálu fary č. p. 9, silná čára dochovaná městská hradba, šipkou označena sýpka s přistavěnou stodolou
© Jiří Doležel: Nová zjištění k problematice městského hradu v Ivančicích, Archaeologica historica 27-2002, Musejní a vlastivědná společnost v Brně, Brno 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ivančice

Místa v okolí

 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 synagoga
 Nová brána
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Na Oklikách
 Alexovice
 boží muka
 Stříbský mlýn
 Ivančický viadukt
 důl Kukla
 Oslavany
 Budkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Řeznovice
 Hrubšice
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Polánka
 Prštice
 Tetčice
 kaple sv. Floriána
 synagoga
 Prštice
 Bučín
 Knížecí dům
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Dolní Kounice
 boží muka
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 kaple sv. Donáta
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Střelice
 kostel sv. Václava
 křížový kámen
 boží muka
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Rosice
 Omice
 Lukovany
 Templštejn
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Senorady
 kostel sv. Markéty
 Kupařovice
 Levnov
 kostel Všech svatých
 Vysoké Popovice
 Rybníky
 Šafránkův mlýn
 Kraví Hora
 Příbram
 Loděnice
 Dubno
 Troubsko
 Ostrovačice
 Bohutice
 Ledvice (Vémyslice)
 Olbramovice
 Říčany u Brna
 hrobka Deymů
 rozhledna na vodojemu
 kaple sv. Peregrina
 Hajany
 Zbraslav
 Medlov
 Dukovany
 Mohelno
 Bosonohy
 Říčany
 kostel sv. Kříže
 Tulešice
 dub Troják
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Našiměřice
 Rudka
 kostel sv. Václava
 dolní hrádek
 dvůr Alinkov
 Horní Lhotice
 Rudka
 Cvrčovice
 Kamenný vrch
 hraniční kameny
 Džbánice
 Nový hrad
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Lamberk
 boží muka
 Pohořelice
 městský dům
 Brno - Pisárky
 vila Stiassni
 Brněnská přehrada
 Kralice nad Oslavou
 ZOO Brno
 Koválov
 kostel sv. Vavřince
 sýpka
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Augustina
 Pustý zámek
 Skalice
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Ivančice
Palackého nám. 9/21
Ivančice
Tel: 731 428 365
pavelromer@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12592
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 26.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama