Zaniklý hrad zmiňován v l. 1308-1453. Dříve mylně umisťován do prostor domu pánů z Lipé. Dnes se předpokládá, že stával v místech za farou na náměstí. Po zániku asi využit k hospodářským účelům, později zbourán. Dochovány možné artefakty ve zdivu stodoly. Místo čeká na řádný archeologický průzkum.
Hlavní obrázek místa
Pohled na historické centrum Ivančic z rozhledny Réna. Přesné místo městského hradu zatím neznáme. Jedna z variant ho umísťuje zhruba do míst za vysokým bílým domem vpravo uprostřed na snímku.
© r2011
V Ivančicích stával ve středověku hrad, který je písemně zmiňován v letech 1308 a 1329. Podle všeho však ještě v r. 1304 neexistoval, neboť v tomto roce bylo město napadeno Kumány a obyvatelé se tehdy ukryli v kostele, kde byli nakonec upáleni. Možná právě to byl důvod k jeho stavbě. Město s hradem získal darem od krále Zikmunda v r. 1423 Petr Gewsar z Mohelna. Samotné město je poprvé zmiňováno k r. 1221 a patří ke starým sídelním útvarům u nás. V r. 1429 jsou majiteli husité, následně je majetek lénem bratrů Martina a Bernarda Amaiserů. Naposledy je o hradě zmínka v r. 1453, kdy majetky získává rod z Lipé. Tento rod však upřednostňuje Moravský Krumlov, takže zdejší hrad zaniká. Přesné místo hradu však není doposud zcela jisté. Poloha hradu se podle nejnovějších výzkumů pokládá do prostoru severozápadně od centrálního městského Palackého náměstí za farní budovu. Ve zdi stodoly byly nalezeny gotické prvky a usuzuje se, že byly použity z dřívější stavby, kterou byl s velkou pravděpodobností hradní palác. V již dříve zbořeném sousedícím objektu byly též zjištěny nárožní kvádry, ostění portálku a okének či kříže z velkých okenic, což vede k úvahám, že právě zde mohl hrad zaujímat svoji polohu. Lokalita však nebyla doposud významně archeologicky zkoumána, takže nelze místo jednoznačně potvrdit. Zničený hrad tedy pravděpodobně po pánech z Lipé získala církev a stal se nakonec asi majetkem zdejší fary. Mohl být použit jako stodola, sýpka a hospodářské zázemí. Časem byl však jistě zcela rozebrán a materiál využit při přestavbách. V minulosti se poloha hradu mylně kladla do prostor domu pánů z Lipé na náměstí. Průzkum domu a sklepů však tuto teorii nepotvrdil a naopak ji zcela vyloučil. Tehdejší tvrz totiž vznikla přestavbou dvou měšťanských domů. Tato informace pocházela z r. 1847 od zdejšího kaplana…  číst dále
Ivo Rozehnal - zdroje - wikipedia a Hrady, zámky, tvrze jižní Morava I/III 2015 a http://archiv.zrcadlo.info/expedice/76expedice18_07.pdf, 26.11. 2015

Půdorys místa

Pravděpodobné umístění hradu v Ivančicích v areálu fary č. p. 9, silná čára dochovaná městská hradba, šipkou označena sýpka s přistavěnou stodolou
© Jiří Doležel: Nová zjištění k problematice městského hradu v Ivančicích, Archaeologica historica 27-2002, Musejní a vlastivědná společnost v Brně, Brno 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Ivančice

Místa v okolí

 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 synagoga
 Nová brána
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Alexovice
 boží muka
 Na Oklikách
 Stříbský mlýn
 Ivančický viadukt
 důl Kukla
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 Budkovice
 Řeznovice
 Hrubšice
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Polánka
 Prštice
 Tetčice
 synagoga
 Prštice
 kaple sv. Floriána
 Bučín
 Knížecí dům
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Dolní Kounice
 boží muka
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 kaple sv. Donáta
 pivovar
 Střelice
 kostel sv. Václava
 křížový kámen
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Rosice
 Lukovany
 Omice
 Templštejn
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Senorady
 kostel sv. Markéty
 Levnov
 Kupařovice
 kostel Všech svatých
 Šafránkův mlýn
 Vysoké Popovice
 Rybníky
 Kraví Hora
 Příbram
 Loděnice
 Troubsko
 Ostrovačice
 Bohutice
 Ledvice (Vémyslice)
 Říčany u Brna
 Olbramovice
 hrobka Deymů
 rozhledna na vodojemu
 kaple sv. Peregrina
 Hajany
 Medlov
 Zbraslav
 Dukovany
 Říčany
 Bosonohy
 kostel sv. Kříže
 dub Troják
 Tulešice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Našiměřice
 Rudka
 dolní hrádek
 kostel sv. Václava
 dvůr Alinkov
 Horní Lhotice
 Rudka
 Cvrčovice
 Kamenný vrch
 hraniční kameny
 Džbánice
 Nový hrad
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Lamberk
 boží muka
 Pohořelice
 městský dům
 Brno - Pisárky
 vila Stiassni
 Brněnská přehrada
 Kralice nad Oslavou
 ZOO Brno
 sýpka
 Koválov
 Jurkovičova vila
 Pustý zámek
 kostel sv. Augustina
 Skalice
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Ivančice
Palackého nám. 9/21
Ivančice
Tel: 731 428 365
pavelromer@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12592
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 26.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama