Zámeček Lány byl postaven v letech 1810-1812 podle plánů Josefa Hardtmutha. Jedná se o jednopatrovou empírovou budovu obdélníkového tvaru. Na jižní straně je půlkruhový otevřený pavilon s pilíři.
Hlavní obrázek místa
Lánský zámeček
© Luděk Pitter 08/2007
Lánský zámeček se nachází na nejjižnějším místě Lednicko-valtického areálu v oboře Soutok. Obora Soutok je v místě lužních lesů nad soutokem Moravy a Dyje. Jedná se o bývalý lovecký revír Lichtenštejnů a v současné době jsou v oboře chováni zejména jeleni a daňci. Obora byla zřízena v šedesátých letech minulého století. Dnes jsou stavy zvěře v této oboře systematicky omezovány, neboť zvěř páchala velké škody na porostu a znemožňovala přirozenou obnovu porostů v lužních lesích. Okolo zámečku vede cyklistická stezka. Vstup do obory je volný, se značenými trasami. Pojedete-li z Břeclavi do Lanžhota po okresní silnici číslo 425 musíte kousek za Břeclaví, v místě kde je benzínová pumpa, odbočit vpravo na místní cestu, která vede též do Lanžhota. Asi po dvou km dorazíte k odbočce vpravo a asfaltová silnička vás dovede až k bráně do obory. Pokud pojedete autem, tak odsud již musíte pěšky. Pokračujete po cestě stále rovně až k zámečku. Zámeček Lány je jednopatrová empírová budova obdélníkového tvaru. Na jižní straně je půlkruhový otevřený pavilon s pilíři. Budova byla postavena v letech 1810-1812 podle plánů Josefa Hardtmutha.
L.P., 8.7. 2005
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Břeclav

Místa v okolí

 Pohansko
 Pohansko
 Lanžhot
 kostel sv. Václava
 Břeclav
 židovský hřbitov
 Brodské
 Tvrdonice
 Stará Břeclav
 Týnec
 kaple sv. Huberta
 Randez-vous
 Apollonův chrám
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 Lovecký zámeček
 Aloch
 Janův hrad
 Rybniční zámeček
 Brána na náměstí
 Belveder
 Valtice
 radnice
 Lednice
 Maurská vodárna
 kostel sv. Izidora
 Kolonáda - Reistna
 minaret
 Hraniční zámek
 Gbely
 Velké Bílovice
 Obelisk
 Zámecký mlýn
 Mikulčice
 Mikulčice
 Nejdek
 Bulhary
 Hodonín
Základní informace místa
ID místa: 3248
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama