Zámeček Lány byl postaven v letech 1810-1812 podle plánů Josefa Hardtmutha. Jedná se o jednopatrovou empírovou budovu obdélníkového tvaru. Na jižní straně je půlkruhový otevřený pavilon s pilíři.
Hlavní obrázek místa
Lánský zámeček
© Luděk Pitter 08/2007
Lánský zámeček se nachází na nejjižnějším místě Lednicko-valtického areálu v oboře Soutok. Obora Soutok je v místě lužních lesů nad soutokem Moravy a Dyje. Jedná se o bývalý lovecký revír Lichtenštejnů a v současné době jsou v oboře chováni zejména jeleni a daňci. Obora byla zřízena v šedesátých letech minulého století. Dnes jsou stavy zvěře v této oboře systematicky omezovány, neboť zvěř páchala velké škody na porostu a znemožňovala přirozenou obnovu porostů v lužních lesích. Okolo zámečku vede cyklistická stezka. Vstup do obory je volný, se značenými trasami. Pojedete-li z Břeclavi do Lanžhota po okresní silnici číslo 425 musíte kousek za Břeclaví, v místě kde je benzínová pumpa, odbočit vpravo na místní cestu, která vede též do Lanžhota. Asi po dvou km dorazíte k odbočce vpravo a asfaltová silnička vás dovede až k bráně do obory. Pokud pojedete autem, tak odsud již musíte pěšky. Pokračujete po cestě stále rovně až k zámečku. Zámeček Lány je jednopatrová empírová budova obdélníkového tvaru. Na jižní straně je půlkruhový otevřený pavilon s pilíři. Budova byla postavena v letech 1810-1812 podle plánů Josefa Hardtmutha.
L.P., 8.7. 2005
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Břeclav

Místa v okolí

 Pohansko
 Pohansko
 Lanžhot
 kostel sv. Václava
 Břeclav
 židovský hřbitov
 Brodské
 Tvrdonice
 Stará Břeclav
 Týnec
 kaple sv. Huberta
 Randez-vous
 Apollonův chrám
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 Lovecký zámeček
 Aloch
 Janův hrad
 Rybniční zámeček
 Brána na náměstí
 Belveder
 Valtice
 radnice
 Lednice
 Maurská vodárna
 kostel sv. Izidora
 Kolonáda - Reistna
 minaret
 Hraniční zámek
 Gbely
 Velké Bílovice
 Obelisk
 Zámecký mlýn
 Mikulčice
 Mikulčice
 Nejdek
 Bulhary
 Hodonín
Základní informace místa
ID místa: 3248
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama