Zámek kolem r. 1558 přestavěn ze starší tvrze Rotmberkem z Ketře v renesančním slohu. V 17. stol. zámeček přestavěn v barokním stylu lotrinským majitelem Janem Lescourantem. V r. 2001 zámek prodán soukromé firmě, od r. 2021 zpřístupněn o víkendech veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
© Dagmar Janáčková 01/2022
Trojkřídlý zámek ve Štáblovicích se nachází v jižní části obce naproti zdejšímu římskokatolickému kostelu sv. Vavřince. Kolem zámku se rozkládá zámecký park, který je stejně jako zámek postupně obnovován. Zámek vlastní soukromý vlastník, společnost Panství Štáblovice s.r.o. (jednatel Kamil Kolek), kterému se postupně daří vrátit zámku jeho zašlou slávu. Zámecký volně řešený park je volně přístupný. Za zámkem náznaky starší francouzské zahrady s podélnou osou.
Jan P. Štěpánek, 24.2. 2005
historie

Tvrz vazalů olomouckého biskupa ve Štáblovicích se poprvé připomíná až k roku 1528. Podle všeho však vznikla patrně dříve. Pozůstatek této tvrze můžeme nejpravděpodobněji najít na západním konci severního křídla současného zámku. Jedná se o útvar 12 x 9 m oddělený výraznou stavební spárou. Renesanční obdélnou patrovou tvrz zřídil leník (1558–1608) Kašpar Rotmberk z Ketře. Ten připojil starší tvrz k novému renesančnímu křídlu a vytvořil tak objekt na půdoryse písmene L. Renesanční novostavba Kašpara Rotmberka je uchována ve hmotě středního patrového křídla zámku s původním čtyřprostorovým rozvrhem a částí renesančních hřebínkových kleneb. Tato renesanční tvrz byla ohrazena zdí, která se však dodnes, až na výjimku drobné bašty na severozápadě, nedochovala. O století později za Jana Lescouranta byl zámek přestavěn v barokním stylu. Po roce 1759 zámek prošel výraznou přestavbou a rozšířením Sobky z Kornic do dnešní velikosti…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle M. Plaček: Hrady a zámky Moravy a Slezska, Libri 1997, 21.2. 2009

Půdorys místa

půdorys, zrněně pozdně gotické zdivo, šrafovaně renesanční, tečkovaně barokní
© Miroslav Plaček: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1996
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Štáblovice

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Hanuše
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Weisshuhnův kanál
 Hradec nad Moravicí
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Melč
 Litultovice
 Jezdkovice
 Choltice
 Stěbořice
 kaple sv. Anny
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Jakubčovické šance
 Šance
 Dubová
 Hlavnice
 Mladecko
 Justiční palác
 Roderichova kaple
 Obecní dům
 evangelický kostel
 kostel sv. Hedviky
 Šibenice
 Vikštejn
 socha Petra Bezruče
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Alžběty
 Sobkův palác
 Slezské divadlo
 Obchodní dům Breda
 městské hradby
 Blücherův palác
 nová radnice
 Opava
 Raduň
 Jánské Koupele
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 Jakartovice-Deštné
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vítkov
 kostel sv. Floriána
 Davidův mlýn
 Štemplovec
 Držkovice
 Držkovice
 Velké Heraltice
 Jakartovice
 Kružberk
 obecní kaple
 hrobka rodu Bellegarde
 Suché Lazce
 kostel Panny Marie
 Velké Hoštice
 Neplachovice
 Loděnice
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 Holasovice
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Markéty
 Přerovec
 Pustá Polom
 Kravaře
 kostel sv. Trojice
 Výškovice
 Štítina
 kostel sv. Vavřince
 Slatina
 kaple sv. Jiří
 Medlice
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 Bravinné
 Staré Heřminovy
 Slatina
 Dorňákův kopec
 Klokočov
 kostel sv. Ondřeje
 Lukavec
 Hradní vrch
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Jakuba
 Oldřišov
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 větrný mlýn
 Sosnová
 Sosnová
 Sosnová
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
Kontaktní informace
Chateau Stablowitz s.r.o.
Varšavská 75/136
120 02 Praha 2
http://www.stablovice.cz
zamek@stablovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 2888
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama