Reliéf drobné tvrze ze 13.století na jihozápadním okraji obce
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihu na tvrziště (stav v roce 2006)
© Roman Řezáč 05/2006
Narušený reliéf tvrze se nachází na jihozápadním konci obce, kousek nad požární zbrojnicí a částečně ho ukrojila místí ulice zvaná Na stráži která vedle něj vede. Tato velmi malá tvrz, z níž dodnes zůstal dobře čitelný reliéf, zaujala místo na nevýrazné a ploché vyvýšenině, přesto s dobrým rozhledem po okolí. I tak ji lze charakterizovat jako rovinnou. Přírodním svahem nebyla chráněná z žádné strany. O mírném sklonu planiny lze mluvit jen na severu, ale pro obranu nehrál téměř žádný význam. Jak lze dodnes vysledovat, tak tíha obrany ležela hlavně na okružním valu, který byl vyhozený před příkop. Jeho pozůstatky jsou vidět na severu, ale v období vegetace se ztrácí ve vysoké trávě. Na ostatních stranách podlehl patrně zemědělské činnosti. I tak se dá mluvit o štěstí, že jí dodnes nepodlehlo celé tvrziště. Tak byla nenávratně poničena alespoň východní strana, kde jeho část musela ustoupit cestě. Otázkou také dál zůstává, jestli nebude v budoucnu celé pohlceno novodobou zástavbou. Zatím místo trpí „jen“ tím, že slouží jako dráha pro kola místních dětí, které ho sice nevědomě, ale ničí. Snad by stačila menší aktivita místního úřadu a místo alespoň dostat do povědomí místních jako historickou památku. Tvrz měla jednoduché a nenáročné utváření, v podobě klasického oválného jádra, obklopeného příkopem a vnějším valem. Vyvýšený pahorek jádra byl uměle dosypán hlínou a dnes má rozměry přibližně 10 x 10m díky narušení, ale o mnoho větší jistě nebyl. Příkop má dnes šířku přes 11m, jeho hloubka kolísá podle zanešení. Oproti vnějšímu srovnanému terénu má hloubku okolo 1m. Oproti jádru je přirozeně hlubší a to okolo 3m. Na povrchu jádra dnes nelze najít žádné původní prohlubně či zbytky zástavby. Ale díky utváření se dá usuzovat, že tvrz byla dřevěná, s centrální, nejspíš věžovitou stavbou a chráněná dřevěnou ohradou. Více staveb velikost tvrze ani nedovolila.
Roman Řezáč, 5.2. 2006
turistické

Výše uvedený text, který jste právě dočetli, vycházel ze situace v roce 2004. Místo jsem znovu navštívil až v prvních měsících roku 2006. A k mému překvapení se situace v okolí tvrziště radikálně změnila a dá se očekávat že se bude měnit dál. Na rozdíl od roku 2004, kdy tvrziště leželo na okraji zástavby, přesto v dostatečné vzdálenosti od ní, a v podstatě na okraji pole, dnes ho postupně začíná velmi těsně obklopovat všudy přítomná agresivní zástavba nově budovaných domů (viz fotografie). Štěstím zůstává, že oplocení domků respektuje okraj tvrziště. Ale je to štěstí relativní. Je víc než jisté a budoucnost to jistě potvrdí, že i tak se velmi zrychlí proces zániku tohoto místa. A to díky tomu, že se především stane místem her dětí a jejich vítaným cílem v ještě větší míře než tomu bylo doteď. Bude jistě zajímavé sledovat změny s odstupem dalších let. K březnu roku 2006 lze tedy konstatovat, že zástavba nově…  číst dále

Roman Řezáč, 1.5. 2006

historie

Místo bylo udělováno jako léno třebíčským manstvím. Doloženou skutečností, pravděpodobně související i s tvrzí, je spor mezi Janem Sokolem z Lamberka a Erhartem Puškou z Kunštátu o sokolnické vinice v roce 1408. Tvrz byla pouze prostá a zanikla pravděpodobně za uherských válek, protože sokolnická tvrz zmiňovaná v roce 1507 se týká již jiného místa, a to tvrze později přestavěné na zámek.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 16.7. 2004

Půdorys místa

Terénní náčrt tvrziště
Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 577. obr. 1116
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Sokolnice

Místa v okolí

 sýpka
 boží muka
 cukrovar
 Sokolnice
 panský pivovar
 cihelna
 fara
 boží muka
 dům č. p. 329
 boží muka
 dvůr Wladimírov
 Mohyla míru
 boží muka
 Tuřany
 zvonice
 Chrlice
 Šlapanice
 Šlapanice
 Rebešovice
 Scholasterie
 Nenovice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Žuráň
 Balbínův pramen
 Blažovice
 kaple sv. Václava
 Modřice
 Přízřenice
 stará pila
 Krchůvek
 boží muka
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Podolí
 Hrušky
 Těšany
 boží muka
 Santon
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Akátová věž
 Vážany nad Litavou
 kostel sv. Jiljí
 Líšeň
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Zderadův sloup
 Bošovice
 zvonice
 boží muka
 Vaňkovka
 železniční viadukt
 krematorium
 hlavní nádraží
 Židlochovice
 Biskupský dvůr
 městské opevnění
 Reduta
 Brnen
 Měnínská brána
 kašna Parnas
 Horákovský hrad
 Zemská káznice
 Pozořice
 boží muka Petrov
 Malý Špalíček
 Šitbořice
 Mahenovo divadlo
 Stará radnice
 Zábrdovice
 Denisovy sady
 Herringův palác
 dům U čtyř mamlasů
 Kleinův palác
 kostel sv. Jakuba
 dům pánů z Lipé
 městské opevnění
 Kobeřice
 Brněnský orloj
 kostel sv. Mikuláše
 Nosislav
 Ústav šlechtičen
 morový sloup
 Nová radnice
 Hajany
 palác Chlumeckých
 Slavkov
 synagoga
 Janáčkovo divadlo
 Panský dům
 radnice
 hrobka Deymů
 kostel sv. Kříže
 Pražákův palác
 Besední dům
 kaple sv. Peregrina
 Zemský sněm
 Kounicův palác
 Špilberk
 pivovar
 Vila Tugendhat
 Löw-Beerova vila
 Tyršův sad
 PR Velký Hornek
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 Brno - Pisárky
 Hradištěk u Jezery
 Hamerský mlýn
 Žabčice
 Velké Němčice
 Obřany u Brna
 sýpka
 kostel sv. Augustina
 kostel Všech svatých
 vila Stiassni
 Vildenberk
 Mezilesice
 rozhledna na vodojemu
 U Lidušky
 Kamenný vrch
 Pekárna
 Diváky
 Šafránkův mlýn
 Liduščin památník
 Jurkovičova vila
 Vítovice
 Kociánka
 hrádek u Vítovic
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 Starý pivovar
 židovský hřbitov
 Koválov
 boží muka
 Klobouky u Brna
 Nedánov
 Ostrá horka
 kostel sv. Vavřince
 Medlov
 Dambořice
 židovský hřbitov
 větrný mlýn
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 kostel sv. Vavřince
 Topolany
 Habrovany
 dub Troják
 hraniční kameny
 Medlánky
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 ZOO Brno
 Brněnská přehrada
 Cvrčovice
 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 1719
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama