Hradiště zvané Tetčice, ležící na příhodném výběžku z masivu Skalka, zatím bez archeologických nálezů.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hradiště od jihu
© Roman Řezáč 10/2006
Lokalita v literatuře označená jako hradisko Tetčice se nachází asi 3,5 km jihovýchodně od stejnojmenné obce, 800 m jihozápadně od silnice mezi Tetčicemi a Střelicemi, na menším výběžku ze skalního masivu zvaného Skalka, nad vodotečí zvanou Zlaté potoky. Místo je porostlé vyšší trávou a v jeho konci vysokými stromy. Val a příkop však ukrývá hustý porost mladých stromků. Samotný výběžek, kde se hradiště nachází, je sice nápadný, ale z pohledu z údolí nic nenasvědčuje nějaké lidské činnosti. Na to, že jste na místě, vás také upozorní i dřevěný odpočinkový altán, stojící podél zpevněné komunikace u rozcestí pod výběžkem.
Roman Řezáč, 5.2. 2008
turistické

Označení lokality jako Tetčice považuji za mírně nešťastné. S obcí nemá nic společného a pokud se potvrdí její téměř jistý pravěký původ, nemohly se spolu potkat ani časově, neboť Tetčice se prvně zmiňují až v roce 1349. Značná je také vzdálenost od obce, asi 3,5 km a nesouvisely spolu ani komunikačně. Navíc lokalita se nachází mnohem blíž k Omicím či Radosticím a dokonce i Střelicím. Může to zmást případného návštěvníka stránek, který hledá sídlo související z Tetčicemi. V takovém případě odkazuji na heslo Bučín na tomto webu, kde je krátce pojednáno o nepotvrzených informacích o dalším hradišti, které se mělo nacházet poblíž Tetčic, respektive na kopci Bučín nad obcí a také o údajných zbytcích gotického hradu tamtéž.

Roman Řezáč, 5.2. 2008

popis

Hradiště zaujalo protáhlý výběžek z masivu Skalka nad údolím Zlatého potoka. Od masivu Skalka, který je vyšší, bylo odděleno mírným projmutím. Výběžek za ním směrem ke svému konci mírně stoupá. Délka opevněné plochy byla přibližně 120 m a šiřka byla nejvíce asi 35 až 40 m. Mělo tak plochu přibližně půl hektaru a patřilo tak k těm rozlohou menším. Povrch nenese žádné stopy zástavby. Převýšení konce výběžku nad údolím je asi 25 m. Výborně chráněné byly jak západní, tak jižní i severní strana, kde byl terén poměrně strmý. Po těchto stranách nejsou patrné žádné známky opevnění, ani úpravy hrany plošiny, na nichž musel stát jistě dřevěný plot. Jinak tomu bylo na straně východní. Zde terén pozvolna dál klesá až do mělkého sedla, než terén začne opět stoupat k masivu Skalka. Ten je odtud vzdálený asi 400 m. Z této východní strany hradiště chránil systém valů. První vnitřní val navazuje na centrální plochu hradiště, má oproti ní výšku asi 50 cm. Před ním byl…  číst dále

Roman Řezáč, 5.2. 2008

historie

Vzhledem k tomu, že z lokality nejsou prozatím známé žádné nálezy a datovatelný materiál, je třeba vycházet z charakteru místa jako takového a tedy se značnou jistotou ho označit jako pravěké hradisko, neboť tomu nasvědčuje jak poloha, tak utváření. Je také možné, podle prozatímní absence nálezů, že sídlo nemuselo být dokončeno či využito ke svému účelu. Toto však může potvrdit jen archeologický výzkum.

Roman Řezáč, 5.2. 2008

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO),

Místa v okolí

 Střelice
 Omice
 Bučín
 Prštice
 Prštice
 Troubsko
 křížová cesta
 pivovar
 pranýř
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 Rahnův palác
 Šafránkův mlýn
 Rosice
 boží muka
 Na Oklikách
 Bosonohy
 židovský hřbitov
 Stříbský mlýn
 synagoga
 Ivančice
 Nová brána
 městské opevnění
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 dub Troják
 dům pánů z Lipé
 Ostrovačice
 Ivančický viadukt
 důl Kukla
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Peregrina
 Říčany u Brna
 Oslavany
 hrobka Deymů
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Hajany
 Alexovice
 Kamenný vrch
 kaple sv. Donáta
 hraniční kameny
 Dolní Kounice
 křížový kámen
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Příbram
 Říčany
 kostel sv. Mikuláše
 Brno - Pisárky
 Budkovické hradiště
 Brněnská přehrada
 kostel sv. Václava
 vila Stiassni
 krematorium
 Lukovany
 Budkovice
 ZOO Brno
 boží muka
 Zbraslav
 Jurkovičova vila
 Řeznovice
 kostel sv. Augustina
 pivovar
 Hrubšice
 rozhledna na vodojemu
 Veveří
 Kupařovice
 Vysoké Popovice
 Špilberk
 železniční viadukt
 Bílá boží muka
 Modřice
 kaple sv. Václava
 Denisovy sady
 boží muka
 boží muka Petrov
 Brnen
 Pražákův palác
 Besední dům
 Domašov
 městské opevnění
 Nová radnice
 Malý Špalíček
 Biskupský dvůr
 Zemský sněm
 boží muka
 kašna Parnas
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 palác Chlumeckých
 Reduta
 Přízřenice
 kostel sv. Mikuláše
 Kleinův palác
 dům pánů z Lipé
 Tyršův sad
 Kounicův palác
 Brněnský orloj
 Stará radnice
 morový sloup
 vodopád u Rokytné
 Herringův palác
 kostel sv. Vavřince
 dům U čtyř mamlasů
 Husův sbor
 Ústav šlechtičen
 boží muka
 hlavní nádraží
 Vaňkovka
 Rudka
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Polánka
 Janáčkovo divadlo
 Měnínská brána
 Mahenovo divadlo
 Medlov
 Jarošův mlýn
 Löw-Beerova vila
 stará pila
 Medlánky
 socha sv. Floriána
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 Zemská káznice
 Vila Tugendhat
 Rudka
 Zderadův sloup
 Kubův most
 boží muka
 Kociánka
 kaple sv. Floriána
 Balbínův pramen
 kostel Všech svatých
 Knížecí dům
 Rebešovice
 městské opevnění
 Zábrdovice
 Moravský Krumlov
 Loděnice
 Levnov
 Senorady
 židovský hřbitov
 boží muka
 Řečkovice
 zvonice
 Chrlice
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 Templštejn
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 Ostrá horka
 Dobřínsko
 Devět křížů
 kostel sv. Prokopa
 mlýn ve Žlebě
 Židlochovice
 kostel sv. Markéty
 zvonice
 radnice
 mariánský sloup
 Rybníky
 Akátová věž
 sýpka
 Žabčice
 Ledvice (Vémyslice)
Základní informace místa
ID místa: 6005
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama