Bývalá budova Justičního soudu v Opavě z let 1887-1888, dnes okresní soud. Budova je kulturní památkou od r. 1958 a navazuje na vazební věznici, která vznikla jako jeho součást.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2021
Na rušné Olomoucké ulici v Opavě stojí naproti náměstí Slezského odboje historická budova Justičního paláce, dnes budova okresního soudu. Jde o volně stojící tříposchoďovou stavbu s vnitřním nádvořím a oplocením, které navazuje na dnešní ženskou věznici. Justiční palác vznikl v letech 1887-1888 dle projektu Ernsta Swobody. Zároveň s jeho stavbou tehdy probíhala výstavba sousední věznice. Vše proběhlo na tehdejší naléhání ministerstva spravedlnosti ve Vídni. Dominantou budovy je středový rizalit, který je zakončen velkým trojúhelníkovým štítem s plastikou dvou okřídlených lvů, držících kartuši. Naproti soudu je unikátní pomník Tří odbojů z roku 1995.
Rozehnal Ivo - zdroj: web vscr.cz a wikipedie.cz, 20.6. 2021
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava

Místa v okolí

 synagoga
 kostel sv. Hedviky
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Sobkův palác
 městské hradby
 Blücherův palác
 Opava
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Velké Hoštice
 Držkovice
 Stěbořice
 Držkovice
 Raduň
 Suché Lazce
 Hanuše
 Oldřišov
 Kravaře
 obecní kaple
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Hradec nad Moravicí
 Nový Dvůr
 Šibenice
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Štítina
 Štemplovec
 Holasovice
 Neplachovice
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Přerovec
 Loděnice
 kostel sv. Kateřiny
 Weisshuhnův kanál
 Choltice
 Litultovice
 Hlavnice
 Velké Heraltice
 Pustá Polom
 Albertovec
 hrobka rodu Bellegarde
 Hrabyně
 Mladecko
 větrný mlýn
 Melč
 Smolkov
 Bolatice
 kostel sv. Tekly
 Smolkov
 Ostrá hůrka
 Branice
 kostel sv. Jiří
 Výškovice
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Dubová
 Slatina
 Vartnov
 Roderichova kaple
 zvonice
 Milotička
 Vikštejn
 Jánské Koupele
 Bítov
 Cvilín
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Zbyslavice
Kontaktní informace
Okresní soud v Opavě

Olomoucká 297/27

746 77 Opava
Základní informace místa
ID místa: 15750
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama