
Hrad a zámek v Dolních Kounicích se nám zachoval díky různým peripetiím prakticky v nezměněné goticko-renesanční podobě. Zdivo původního klášterního hradu typu italského kastelu zůstalo zachováno v jádru dnešního zámku, což je patrné i z mnoha zbytků či druhotně použitých gotických architektonických prvků v interiéru. Ve 14. století bylo na vstupní straně vybudováno rozsáhlé předhradí s věžovou bránou a v 15. století byl hrad rozšířen o další prostory a opevněn baštami. V jedné z těchto bašt se dochovala vzácná pozdně gotická fresková výzdoba. Z renesanční přestavby Žabky z Limberka se nám dochovalo nejvíce. Jedná se zejména o dělovou baštu na jižním nároží paláce a mohutný barbakán před vstupní bránou. Do severního koutu vnitřního nádvoří umístil točité schodiště (nad vchodem do něj je dodnes viditelný jeho erb s žabkou). To je bohatě zdobeno po celé výšce renesančními kamennými reliéfy, které… číst dále
Dolnokounický klášter Rosa Coeli vznikl v údolí Jihlavy již ve 12. století a postupem času se stal ekonomickým a kulturním centrem kraje. Jeho ekonomickou sílu ilustruje fakt, že před rokem 1330 došlo k rozsáhlé přestavbě původního románského konventního kostela v mohutnou gotickou stavbu, jejíž v baroku upravované zříceniny můžeme pod zámkem obdivovat dodnes. Souběžně s přestavbou kostela byl na kopci nad klášterem vybudován hrad, který měl sloužit k ochraně kláštera. Roku 1221 se připomíná Albert z Kounic a r. 1255 Svatoslav z Kounic. Po zrušení kláštera získává panství i s klášterem a hradem roku 1537 Jiří Žabka z Limberka a začíná rozsáhlou přestavbu hradu do podoby stále dobře opevněného renesančního zámku. Z původní stavby se dochovaly jen hradby. Kolem zámku byl založen rozlehlý park, který byl později upravován. Roku 1561 prodal Burian Žabka, syn Jiřího Žabky, panství se zámkem Zikmundovi… číst dále
Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.
V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.
Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury: