Šlechtické sídlo ve Velkých Hošticích vzniklo již před přelomem 15. a 16. století. Po roce 1754 bylo za Chorynských z Ledské přestavěno v pozdně barokní zámek, přestavovaný r. 1840. Kolem zámku přírodně krajinářský park z poč. 19. století.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 11/2004
Obec, kde se zámek nachází leží jen 5 km východně od Opavy při silnici I. třídy č. 56 spojující Opavu s Ostravou. Zámek se nachází uprostřed parku o rozloze 2,9 ha. V zámku je restaurace, vinárna, archeologická výstava a v zadním traktu zámku jsou byty – dům s pečovatelskou službou. Tím je zámek přístupný. Vlastní zámek je barokní budova, dnes ve tvaru písmene T, z poloviny 18. stol. V 19. stol. byl zámek přestavěn do klasicistní podoby.
27.11. 2004
historie

Nejprve je třeba říci, že Velké Hoštice byly připojeny k Československu až v roce 1920. V období od roku 1450 do roku 1559 drželi Velké Hoštice Šlevičtí z Kravař. Snad již v této době stálo na místě dnešního zámku panské sídlo. Ví se, že v roce 1754 se stal majitelem panství Ignác Dominik Chorynský z Ledské. Ten nechal na místě staré budovy panského sídla vystavět pozdně barokní zámek. Stavitelem zámku byl Jakub Paneck a fresky jsou od prostějovského barokního malíře Antonína Sebastiána. V roce 1792 přešel majetek sňatkem na hrabata Sprinzensteiny, kterým patřil až do roku 1945. Krajinářský par byl založen počátkem 19. stol. a kolem roku 1840 bylo postaveno zadní jednopatrové křídlo. Došlo k úpravám vjezdu do zámku a schodiště. Zámek byl přestavěn do klasicistní podoby.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 27.11. 2004

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Kravaře
 Suché Lazce
 Štítina
 obecní kaple
 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 nová radnice
 Sobkův palác
 Raduň
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Obchodní dům Breda
 socha Petra Bezruče
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 Justiční palác
 Přerovec
 kostel sv. Hedviky
 Oldřišov
 Albertovec
 Smolkov
 Hrabyně
 Bolatice
 kaple sv. Anny
 Smolkov
 Pustá Polom
 Dolní Benešov
 Ostrá hůrka
 Šance
 Jakubčovické šance
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Hradec nad Moravicí
 Hanuše
 Držkovice
 Držkovice
 Stěbořice
 Milotička
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 kostel sv. Jiří
 Weisshuhnův kanál
 Bělá
 Výškovice
 Dobroslavice
 Závada
 Holasovice
 Neplachovice
 Závada
 Šibenice
 Jezdkovice
 Štemplovec
 Dolní Životice
 Slatina
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Dolní Životice
 arboretum
 kostel sv. Jakuba
 Bítov
 Loděnice
 Zbyslavice
 kostel sv. Tekly
 Zbyslavice
 Stříbrná věž
 Melč
 Poruba
 Dubová
 Branice
 Roderichova kaple
 Vikštejn
Kontaktní informace
Zámek Velké Hoštice
Zámecká 197
747 31 Velké Hoštice
Základní informace místa
ID místa: 2705
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama