Šlechtické sídlo ve Velkých Hošticích vzniklo již před přelomem 15. a 16. století. Po roce 1754 bylo za Chorynských z Ledské přestavěno v pozdně barokní zámek, přestavovaný r. 1840. Kolem zámku přírodně krajinářský park z poč. 19. století.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 11/2004
Obec, kde se zámek nachází leží jen 5 km východně od Opavy při silnici I. třídy č. 56 spojující Opavu s Ostravou. Zámek se nachází uprostřed parku o rozloze 2,9 ha. V zámku je restaurace, vinárna, archeologická výstava a v zadním traktu zámku jsou byty – dům s pečovatelskou službou. Tím je zámek přístupný. Vlastní zámek je barokní budova, dnes ve tvaru písmene T, z poloviny 18. stol. V 19. stol. byl zámek přestavěn do klasicistní podoby.
27.11. 2004
historie

Nejprve je třeba říci, že Velké Hoštice byly připojeny k Československu až v roce 1920. V období od roku 1450 do roku 1559 drželi Velké Hoštice Šlevičtí z Kravař. Snad již v této době stálo na místě dnešního zámku panské sídlo. Ví se, že v roce 1754 se stal majitelem panství Ignác Dominik Chorynský z Ledské. Ten nechal na místě staré budovy panského sídla vystavět pozdně barokní zámek. Stavitelem zámku byl Jakub Paneck a fresky jsou od prostějovského barokního malíře Antonína Sebastiána. V roce 1792 přešel majetek sňatkem na hrabata Sprinzensteiny, kterým patřil až do roku 1945. Krajinářský par byl založen počátkem 19. stol. a kolem roku 1840 bylo postaveno zadní jednopatrové křídlo. Došlo k úpravám vjezdu do zámku a schodiště. Zámek byl přestavěn do klasicistní podoby.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 27.11. 2004

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Kravaře
 Suché Lazce
 Štítina
 obecní kaple
 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Opava
 Blücherův palác
 městské hradby
 nová radnice
 Sobkův palác
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 Raduň
 kostel sv. Alžběty
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Kateřiny
 Slezská univerzita
 evangelický kostel
 synagoga
 Přerovec
 kostel sv. Hedviky
 Oldřišov
 Albertovec
 Smolkov
 kaple sv. Anny
 Bolatice
 Hrabyně
 Smolkov
 Pustá Polom
 Dolní Benešov
 Šance
 Jakubčovické šance
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Hradec nad Moravicí
 Držkovice
 Držkovice
 Stěbořice
 Velká Polom
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Weisshuhnův kanál
 Bělá
 Výškovice
 Holasovice
 Závada
 Závada
 Neplachovice
 Štemplovec
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 Dolní Životice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Dolní Životice
 kostel sv. Jakuba
 Bítov
 Loděnice
 Zbyslavice
 kostel sv. Tekly
 Zbyslavice
 Melč
 Poruba
 Dubová
 Branice
 Roderichova kaple
 Vikštejn
Kontaktní informace
Zámek Velké Hoštice
Zámecká 197
747 31 Velké Hoštice
Základní informace místa
ID místa: 2705
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama