Funkcionalistická vila byla postavena r. 1930 (arch. Ludwig Mies van der Rohe) rodinou Tugendhatů. R. 1939 vila zabrána gestapem, stavebně upravena ve 40. letech. Zdevastována r. 1945. Poté zde bylo rehabilitační centrum. Rekonstrukce v l. 1981-85 a 2010-12. Od r. 2001 je na seznamu památek UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Brno - Vila Tugendhat
© Ivo Rozehnal, 08/2012
Naše funkcionalistická perla v Brně, právem zapsaná mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO, neobeznámeného kolemjdoucího příliš nezaujme. Z ulice se nabízí pohled pouze na severovýchodní část vily, tedy na kompaktní zdi a dlážděnou terasu, zatímco ona mnohem zajímavější západní část domu, neobvyklá především dlouhou prosklenu stěnou, je situována do zahrady a tudíž zůstává zvědavým očím skryta. Z ulice Černopolní se vstupuje do třetího patra. Terasa pokračuje i na jihozápadní straně budovy, kde architekt Ludwig Mies van der Rohe umístil mimo jiné i dětské hřiště. V tomto patře jsou umístěny ložnice - pro každého (včetně manželského páru textilních magnátů Tugendhatových) se počítalo s jednou samostatnou místností. Druhé podlaží kromě kuchyně nabízí i velmi netradičně vyřešený obývací prostor, pouhými úseky stěn z netradičních materiálů (vzácné dřeviny, pláty tenkého onyxu) oddělené jednotlivé zákoutí - knihovnu, místa k posezení či např. kulatý jídelní stůl. Prosklené jihovýchodní stěny ukrývají malý prostor na bázi skleníku s ideálními podmínkami pro nejrůznější flóru. Onyxová stěna mění barvy závisle na tom, jaké na ní dopadá světlo a neustále tak podbarvuje atmosféru místnosti. Ta se může během pár vteřin proměnit v zastřešenou venkovní verandu - obrovské bloky oken kolem místnosti jdou totiž snadno zasouvat do spodního podlaží. V nejspodnějším patře je umístěno technické zázemí. Vila Tugendhat je precizním dílem (do posledního detailu jsou propracovány veškeré detaily) vsazeným do krásného místa - jihozápadní svah, obzor tvoří hrad Špilberk a vrch Petrov. Tomu odpovídala i cena, za kterou byla vystavěna. Včetně interiérů stála 6 miliónů prvorepublikových korun, což je vskutku neuvěřitelná částka - v tehdejší době nebyl problém postavit dům do sta tisíc.
Mass, Turyna Petr; Lucie Nižaradzeová, 26.3. 2005
turistické

Na oficiálních internetových stránkách http://www.tugendhat.eu je pěkně zpracovaná 3D prezentace.

Mass, Turyna Petr, 10.4. 2005

Další texty turistické
historie

Funkcionalistická vila byla postavena v l. 1929-1930 podle projektu architekta Ludwiga Mies van der Rohe, stavbu zadali manželé Fritz a Greta Tugendhatovi, bohatí průmyslníci. Jejich přáním bylo postavit prostorný moderní dům jasných a jednoduchých tvarů. Tugendhatovi zde žili do r. 1938, kdy emigrovali (židovský původ). R. 1939 zabralo vilu gestapo a r. 1942 se stala majetkem Německé říše. Ve 40. letech, kdy zde měl kancelář a byt W. Messerschmitt, ředitel Klöcknerwerke v Brně, byly ve vile provedeny radikální stavební úpravy (vyzděna stěna z mléčného skla do ulice a průchod na horní terasu, vestavěny příčky atp.). Po osvobození Brna sovětskou armádou r. 1945 vilu zabrali ruští vojáci. Ze společenské místnosti udělali stáj pro koně, nábytek použili jako topivo. Skleněné tabule byly rozbity následkem tlakových vln při bombardování, téměř všechno zařízení vč. technického vybavení bylo rozkradeno nebo zničeno. V období od srpna 1945 do června…  číst dále

http://www.tugendhat.eu, 3.3. 2012

Jihomoravský kraj,  Brno-město  (BM), Brno

Místa v okolí

 Löw-Beerova vila
 Husův sbor
 Tyršův sad
 Zemská káznice
 Janáčkovo divadlo
 Zábrdovice
 Kounicův palác
 Mahenovo divadlo
 Ústav šlechtičen
 Zemský sněm
 Měnínská brána
 Brněnský orloj
 morový sloup
 Besední dům
 palác Chlumeckých
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 dům pánů z Lipé
 Pražákův palác
 Kleinův palác
 Stará radnice
 Nová radnice
 kašna Parnas
 hlavní nádraží
 Malý Špalíček
 Reduta
 Biskupský dvůr
 Špilberk
 Brnen
 městské opevnění
 Denisovy sady
 Zderadův sloup
 boží muka Petrov
 Kociánka
 Vaňkovka
 pivovar
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 židovský hřbitov
 Starý pivovar
 železniční viadukt
 boží muka
 Jurkovičova vila
 vila Stiassni
 Brno - Pisárky
 boží muka
 boží muka
 krematorium
 boží muka
 Hamerský mlýn
 Ostrá horka
 Medlánky
 kostel sv. Vavřince
 Kamenný vrch
 Obřany u Brna
 Řečkovice
 Balbínův pramen
 U Lidušky
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 Líšeň
 Liduščin památník
 boží muka
 hraniční kameny
 ZOO Brno
 kaple Panny Marie
 Nenovice
 Přízřenice
 Horákovský hrad
 kostel sv. Václava
 dub Troják
 Brněnská přehrada
 Tuřany
 PR Velký Hornek
 Bosonohy
 Chrlice
 kostel sv. Kříže
 zvonice
 Podolí
 Modřice
 kaple sv. Václava
 Troubsko
 Ronov
 Šlapanice
 Scholasterie
 Šlapanice
 Žuráň
 boží muka
 Ptačí svatyně
 boží muka
 Lelekovice
 studánka U Psa
 Pekárna
 kaple sv. Peregrina
 Skalní sklep
 kostel sv. Barbory
 Šafránkův mlýn
 Alexandrova rozhledna
 Santon
 Adamov
 Rebešovice
 Babí lom
 Hajany
 hrobka Deymů
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 Kuřim
 Stará huť u Adamova
 dvůr Wladimírov
 Babice
 Výpustek
 Jáchymka
 Střelice
 jeskyně Kostelík
 Veveří
 stará pila
 kostel Všech svatých
 Sokolnice
 Býčí skála
 sýpka
 kostel sv. Markéty
 panský pivovar
 Sokolnice
 Pozořice
 Omice
 cukrovar
 Nový hrad
 boží muka
 cihelna
 Blažovice
 Starý hrad u Adamova
 kostel sv. Kateřiny
 Křtiny
 Mohyla míru
 fara
 Bílá boží muka
 boží muka
 dům č. p. 329
 Křtiny
 boží muka
 Hradištěk u Jezery
 Tetčice
 Prštice
 Vildenberk
 Olomučany
 Prštice
 Ostrovačice
 Jarošův mlýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Klimenta
 kaple sv. Antonína
 Bučín
 Čebínka
 kaolinový lom Seč
 kaple sv. Barbory
 Krchůvek
 boží muka
 Rudické propadání
 Rudice
 boží muka
 Hugova huť
 Rudice
 boží muka
 Sentice
 Rakovec
 Lesovna
 Budkovany
 Olšovec
 Panský dům
 Bystřec
 Heroltice
 synagoga
 Ivančický viadukt
Kontaktní informace
Černopolní 45/237
613 00 Brno - Černá Pole
Tel: 545212118
http://www.tugendhat.eu
iveta.cerna@tugendhat-villa.cz
Základní informace místa
ID místa: 2951
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama