Klášter byl založen přibl. r. 1048. V l. 1721-1730 byl přestavěn (architekti G. Santini-Aichel a Ch. A. Oestl). Po násilném přebrání r. 1950 byl objekt využíván (a značně poničen) armádou. R. 1997 byla obnovena klášterní komunita. R. 2005 zde byla otevřena první část Památníku písemnictví na Moravě.
Hlavní obrázek místa
© de.ardoise 10/2005
Do kláštera se lze dostat po silnici s města Rajhrad (cca 1 km), kam jezdí kyvadlové vlakové a autobusové spoje z města Brna (12 km).
de ardoise, 13.10. 2005
turistické

Chrám je otevřen přes den, jinak se v něm koná každou neděli mše svatá v 8:00. Klášter prochází rekonstrukcí za účelem zřízení Památníku písmenictví na Moravě. Severní a východní křídlo je z tohoto důvodu momentálně přístupné, je v něm dílčí expozice k dějinám kláštera včetně prohlídky jediné zachovalé prostory kláštera - klášterní knihovny a část expozice památníku písemnictví. Památník je otevřen denně kromě pondělí od 10:00 do 16:00.

de ardoise, 5.11. 2013

historie

Historie kláštera v Rajhradě

Na místě dnešního chrámu stával zřejmě již kostel v době velkomoravské, údajně navštívený i sv. Konstantinem a Metodějem. Za vlády vévody Břetislava došlo podle první falešné zakládací listiny z roku 1045 ke vzniku jakési celly. Podle druhé falešné zakládací listiny byl roku 1048 pak byl z této celly zřízen skutečný klášter zasvěcený sv. Benediktu. Klášter byl zřízen jako probošství podřízené břevnovskému klášteru až do roku 1813 (vznik opatství). Klášter požíval vážnosti a držel si výsady potvrzené například i Karlem IV.. Přes několik ničivých událostí v průběhu své historie zůstal defacto až do konce 17. století v románské podobě (husitské období kupodivu nijak klášter nepoznamenalo). Havarijní stav ovšem vyvolal potřebu generální přestavby, kterou zahájil probošt Placid Novotný kolem roku 1690, který ovšem stihl pouze postavit dvě nové věže chrámu. Skutečná přestavba kláštera se rozběhla od roku 1721 podle architektonických plánů…  číst dále

de ardoise, 13.10. 2005

otvíračka

Chrám je otevřen přes den, jinak se v něm koná každou Neděli mše svatá v 8:00. Klášter prochází rekonstrukcí za účelem zřízení Památníku písmenictví na Moravě. Severní a východní křídlo je z tohoto důvodu momentálně přístupné, je v něm dílčí expozice k dějinám kláštera včetně prohlídky jediné zachovalé prostory kláštera - klášterní knihovny a část expozice památníku písemnictví. Památník je otevřen denně kromě pondělí od 10:00 do 16:00.

de ardoise, 13.10. 2005

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Rajhrad

Místa v okolí

 stará pila
 Rebešovice
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Modřice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 radnice
 boží muka
 Hajany
 dvůr Wladimírov
 hrobka Deymů
 Akátová věž
 zvonice
 Chrlice
 zvonice
 Přízřenice
 Židlochovice
 rozhledna na vodojemu
 kaple sv. Peregrina
 boží muka
 kostel sv. Václava
 boží muka
 boží muka
 Tuřany
 boží muka
 kostel sv. Kříže
 Nenovice
 fara
 kaple Panny Marie
 dům č. p. 329
 Balbínův pramen
 Sokolnice
 boží muka
 Žabčice
 sýpka
 Šafránkův mlýn
 boží muka
 sýpka
 Sokolnice
 panský pivovar
 cukrovar
 cihelna
 Medlov
 krematorium
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 boží muka
 Koválov
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 železniční viadukt
 Kupařovice
 Dolní Kounice
 Vaňkovka
 Prštice
 Brno - Pisárky
 městské opevnění
 Denisovy sady
 hlavní nádraží
 Zderadův sloup
 boží muka Petrov
 Brnen
 Biskupský dvůr
 synagoga
 Kamenný vrch
 pivovar
 kašna Parnas
 Reduta
 Prštice
 židovský hřbitov
 Stará radnice
 Malý Špalíček
 Mohyla míru
 Nová radnice
 Velké Němčice
 Kleinův palác
 Měnínská brána
 Brněnský orloj
 morový sloup
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 Špilberk
 dům U čtyř mamlasů
 dům pánů z Lipé
 Pražákův palác
 palác Chlumeckých
 Šlapanice
 Ústav šlechtičen
 Mahenovo divadlo
 Šlapanice
 Besední dům
 Topolany
 Scholasterie
 Janáčkovo divadlo
 Troubsko
 Zemský sněm
 Kounicův palác
 Zemská káznice
 vila Stiassni
 Těšany
 Tyršův sad
 Střelice
 Husův sbor
 Zábrdovice
 kostel sv. Augustina
 Löw-Beerova vila
 Vila Tugendhat
 Cvrčovice
 Jurkovičova vila
 Bosonohy
 Žuráň
 dub Troják
 městský dům
 Pohořelice
 Podolí
 Loděnice
 boží muka
 Tetčice
 kostel sv. Jiljí
 Líšeň
 Šitbořice
 hraniční kameny
 Omice
 Blažovice
 Ivančický viadukt
 socha sv. Floriána
 Kociánka
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 Starý pivovar
 Santon
 Leopoldov
 Krchůvek
 kostel sv. Mikuláše
 Horákovský hrad
 Diváky
 Bučín
 Hustopeče
 boží muka
 Pozořice
 Nedánov
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 Hradištěk u Jezery
 Boleradice
 Ostrovačice
 Vildenberk
Kontaktní informace
Benediktinské opatství Rajhrad
Klášter 1, 664 61 Rajhrad
Tel: +420 547 230 027
http://www.rajhrad.cz/benediktini/
benediktini@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 2257
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama