Barokní poutní kaplička Panny Marie Altöttingenské byla postavena snad poč. 18. stol. spolu s loveckým zámečkem Sv. Hubert, který postavili Černínové z Chudenic. R. 2004 byla kaple opravena. Kaple bývala nejoblíbenějším poutním místem v okolí a tradice poutí přetrvávala ještě po 2 sv. válce.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 04/2012
Kaplička se nachází východně od hospodářského dvora Plaveč v kaštanové aleji. Dvůr leží poblíž obce Drahouš, která, stejně jako Plaveč patří pod Jesenickou farnost.
Prudký Martin, 1.5. 2012
historie

Barokní kaplička Panny Marie Altöttingenské bývala nejvýznamnějším poutním místem v širokém okolí. Kult pochází z bavorského města Altötting a sem se dostal v pobělohorské době spolu s osídlenci z německých katolických zemí, hlavně z Bavorska. V minulosti sem bývala vedena velká procesí katolických věřící z okolních obcí. Stálo zde mnoho stánků se sladkostmi pro děti a občerstvení pro dospělé. Kaplička, opravená roku 2004, byla centrem mariánského kultu v širokém okolí. Smutným faktem je, že uctívání Panny Marie je z pohledu biblického učení modloslužbou. Panna Marie je nazývána královnou nebes, stejně jako třeba řecká bohyně Héra, a její uctívání Hospodin v bibli přímo zakazuje, např. v Jeremiáši 7. kapitole, verš 18. Často ji také katoličtí věřící prosí aby se za ně přimlouvala před Bohem. Jenže v bibli Ježíš Kristus vyhlašuje - "Já jsem cesta, pravda i život a nikdo nepřichází mému Otci…  číst dále

Prudký Martin, 1.5. 2012

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Drahouš

Místa v okolí

 Plaveč
 Svatý Hubert
 Lom Soseň
 socha sv. Floriána
 Hasen-Marterl
 lovecký pomník
 celní kolo
 Tlestky
 Trpasličí díra
 Smrk
 boží muka
 smírčí kříže
 Oráčov
 Otěvěky
 Hůrky
 zatopený lom
 kaple sv. Marka
 Viklan
 kaple
 Hluboký
 Zelený Důl
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 Podbořánky
 Tobiášův vrch
 kostel sv. Vojtěcha
 Bílenec
 Schanigerův kříž
 Václavy
 Šprymberk
 židovský hřbitov
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 Selský dub
 Pšovlky
 smírčí kříž
 Strachovice
 Nouze
 Francouzský kříž
 Baba
 křížový kámen
 kostel sv. Blažeje
 bývalý kříž
 Mlýnský vrch
 synagoga
 kaple
 bývalý lom
 dvůr Hubenov
 židovský hřbitov
 boží muka
 smírčí kříž
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 Angerbach
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Vavřince
 Žihle
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Vrbice
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vojtěcha
 Kapucín
 Dědek a Bába
 smírčí kříž
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
 Senomaty
 povodňový památník
 kostel sv. Jakuba
 Krakovec
 Odlezelské jezero
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 Zhoř
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 Nový Dvůr
 Dub
 kaple sv. Vojtěcha
 Šebíkov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 morový sloup
 dvůr Kalec
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Černá Hať
 Olešná
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Chříč
 Krašov
 židovský hřbitov
 Vochlice
 Mlýnce
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 Plasy
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Ondřejov
 kostel sv. Víta
 Zvíkovec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 Džbán
Základní informace místa
ID místa: 10811
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.5.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama