Zbytky zámku z r. 1358, stavitel a majitel Racek. V 15. stol. prodán Janovi ze Slavic, komorník krále Václava IV. Pol. 16. stol. přestavba v renes. slohu. Poč. 18. stol. vráceno rodu pův. majitele, barokní přestavba. 19. stol. klasicistní úprava.
Hlavní obrázek místa
Zámek Nekmíř od jihu
Pozdně barokní stavba s klasicistními úpravami
2003 © Jan Štěpánek

Dějiny panství Nekmíř

Obec Nekmíř leží asi 12 km severozápadně od Plzně. Na západním okraji vsi stojí rozlehlý areál bývalého panského dvora, jehož oddělenou součástí je i trojkřídlý jednopatrový pozdně barokní zámek, který je vystavěn na půdorysu písmene U. Objekt má dochované klenuté arkády v přízemí a je umístěn na západní okraj zpustlého asi 1 ha velikého anglického parku. První zmínky o zdejším osídlení máme až z roku 1358, kdy obdržel tehdejší majitel Nekmíře, Racek, právo lámat kámen na hoře Drsníku ( dnes Krkavci) od opata kláštera v Plasích. Byl pravděpodobně i stavitelem zdejší kamenné trojpodlažní vodní tvrze, která se unikátně dochovala v severozápadním křídle dnešního zámku. Racek byl synem Sezemi z Vrtby, zakladatele stejnojmenného hradu nedaleko odsud. Pocházel z hojně rozvětveného rodu Hroznatovců, který ovládal celé zdejší území . Do tohoto rodu patřili páni z Gutštejna, Fusperka, Krašova, Krašovic, Bělé aj. Rod používal jako svůj znak buď troje jelení parohy ve zlatém poli, nebo pokosem dělený štít a odvozoval svůj původ až k blahoslavenému Hroznatovi ( † 1217), který byl zakladatelem kláštera v Teplé. Rackovi potomci a příbuzní drží Nekmíř pouze do roku 1414, kdy byli nuceni bratři Petr a Hynek z Nekmíře zdejší zboží prodat kvůli dluhům Janovi ze Slavic, který byl komorníkem krále Václava IV. Hynek zde měl nadále drobnější majetek, ale zemřel 2. 12. 1419 v bitvě u Nekmíře proti Janu Žižkovi a o vývoji jeho tamního majetku se nám nedochovaly žádné informace. Jeho bratr se roku 1430 oženil s Markétou ze Skuhrova a získal s ní statek Spálené Poříčí na jižním Plzeňsku. Zemřel před rokem 1453, jako poslední z původního rodu pánů z Nekmíře. Po jeho smrti vdova Markéta se svým synem z prvního manželství, Janem, Spálené Poříčí prodává Mikulášovi z Dlouhé Vsi. Jan ze Slavic po velmi krátké době (r.1420) prodává tento dvůr Petrovi a Pavlovi…  číst dále
Jan Štěpánek, 15.9. 2003
otvíračka

podle posledních informací je Nekmíř volně přístupná včetně sklepů (pův. přízemí tvrze), místními je využívána jako paintballové bojiště

Klub Augusta Sedláčka, 21.5. 2003

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nekmíř

Místa v okolí

 Vrtba
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 kaolinový důl
 Frumštejn
 Dolní Bělá
 Podmokly
 Líšťany
 Čeminy
 Komberk
 Krkavec
 židovský hřbitov
 Malšín
 Staré Lipno
 Luhov
 Kyjov
 Luhov
 Buben
 Malesice
 Radějov
 Luhov
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Mikuláše
 kolomazná pec
 Vyšohrad
 Křimice
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Sylvánský vrch
 Krukanice
 dvůr Býkov
 Ondřejov
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Plasy
 železná huť
 kostel sv. Vavřince
 Pňovany
 Nečtiny
 Úlice
 Preitenstein
 Hromnické jezírko
 Kunčin Hrádek
 kostel Všech svatých
 Třebekov
 Březín
 Nečtiny – MPZ
 Čertův mlýn
 Nečtinský Špičák
 Betlémská kaple
 Manětín – MPZ
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Velká synagoga
 Trpísty
 Manětín
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Pivovarské muzeum
 Černá věž
 Radost
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Sviňomazský hrádek
 kostel sv. Jiří
 Korandův dům
 kostel sv. Martina
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum u Plzně
 Rochlov
 Věžka
 Šebíkov
 Sulislav
 Červený Hrádek
 kaple sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 1378
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama