Hrad založen Hroznatovci na přelomu 13. a 14. stol. V l. 1484–88 na Vrtbě seděl Jan Habart ze Stochovic. R. 1511 hrad drželi Rabštejnové, kteří ho r. 1538 prodali Sebastiánovi Markvartovi z Hrádku, poté opuštěn. Zbyly jen mohutné valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
Severní část příkopu
© Otto Slabý 11/2007
Na homolovitém pahorku zarostlým statnými buky a duby stával gotický hrad, jež býval rodovým sídlem pánů z Vrtby. Hrad byl obýván až do roku 1555, poté uváděn jako pustý. Dochovaly se jen valy a příkopy. Prý nebyl ani za husitských válek dobyt.
19.5. 2003
popis

Hrad měl tvar přibližně nepravidelného pětiúhelníka se zaoblenými nárožími. Jádro obklopuje dodnes dobře znatelný příkop částečně vylámaný ve skále a mohutný val. Přístup k hradu byl patrně od severu po valu až k jeho rozšířené jižní části, kde je předpokládán most přes příkop. V místě rozšíření valu je na jeho vnějším svahu patrná plošina. Zdivo je patrné v jihovýchodním nároží, na severu je patrný styk dvou zdiv vnitřní zástavby a základová spára vyrabované zdi. Bližší popis hradu nám současné znalosti o něm neumožňují.

L.P. (Durdík T.: Ilustovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000), 28.11. 2007

historie

Hrad založili na přelomu 13. a 14. stol. Hroznatovci. Roku 1316 je zde vzpomínán Sezama z Vrtby a v letech 1484–1488 tu seděl Jan Habart ze Stochovic. Roku 1511 hrad patřil pánům z Rabštejna a po nich roku 1538 Sebastiánovi Markvartovi z Hrádku. Později přestal hrad plnit funkci centra panství, zpustl a roku 1659 je zde vzpomínán jen dvůr, jež byl zřejmě vystaven z kamene hradu.

L.P. (Durdík T.: Ilustovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000), 28.11. 2007

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Horní Bělá

Místa v okolí

 Dolní Bělá
 Nekmíř
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Podmokly
 kaolinový důl
 Frumštejn
 Malšín
 Líšťany
 Radějov
 Vyšohrad
 Čeminy
 Ondřejov
 Nečtiny
 Komberk
 Preitenstein
 Luhov
 Luhov
 Krkavec
 Staré Lipno
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Plasy
 železná huť
 Buben
 Nečtiny – MPZ
 Manětín
 Krukanice
 Manětín – MPZ
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Nečtinský Špičák
 Kyjov
 Březín
 Luhov
 dvůr Býkov
 Malesice
 kaple sv. Diviše
 kolomazná pec
 kostel sv. Martina
 Brdo
 Křimice
 sousoší Piety
 Sylvánský vrch
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 Hromnické jezírko
 Třebekov
 Pňovany
 Šebíkov
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 kostel sv. Vavřince
 Trpísty
 kostel sv. Jiljí
 Černá Hať
 Úlice
 Sviňomazský hrádek
 Kunčin Hrádek
 kostel Všech svatých
 Čertův mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Velká synagoga
 Odlezelské jezero
 Betlémská kaple
 Vlkošov
 Pivovarské muzeum
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Gerlachovský dům
 vysílač Krašov
 masné krámy
 Černá věž
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Věžka
 Chlum u Plzně
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Sulislav
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 493
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama