Silniční most přes řeku Vltavu nahradil starý řetězový most z r. 1848. Nový most byl postaven v l. 1938–1942 podle projektu architektů V. Janáka, J. Brebery, L. Pacholíka a ing. J. Blažka. Býval největším mostem Evropy a získal řadu ocenění. R. 1960 byl před napuštěním Orlické přehrady zpevněn.
Hlavní obrázek místa
Podolský most z vyhlídky na levém břehu
2003©Jiří Cukr
Hlavní silnice z Písku do Tábora překonává hluboké vltavské údolí Podolským mostem. Na obou jeho koncích se nachází parkoviště a na levém břehu je navíc upravena vyhlídka na tuto českou raritu.
27.6. 2003
historie

V období první republiky přestal starý řetězový most z roku 1848 vyhovovat z několika důvodů, a proto byl navržen most modernější, který by vltavské údolí překlenul ve výšce téměř 70 metrů. Řeku měl překonávat jedním velkým obloukem a na obě strany ještě běželo osm menších. Stavba byla plánována zhruba od roku 1935 a prováděna v letech 1938 – 1942 podle plánů architektů Jandáka a Pacholíka. V době dostavby patřil 510 metrů dlouhému železobetonovému Podolskému mostu primát největšího mostu v Evropě. Navíc se řadil na přední místa i ve světovém kontextu. Před napuštěním vodní nádrže Orlík došlo roku 1960 k náročnému přemístění starého mostu na Lužnici ke Stádleci a také nový most se dočkal úprav, hlavně zesílení částí, které se měly octnout pod vodou.

27.6. 2003

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Podolsko

Místa v okolí

 Červený Újezdec
 Chřešťovice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 Velký Mehelník
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Jarník
 Bernartice
 Bernartice
 Bernartice
 Údraž
 Borovany
 kaple sv. Anny
 Kupa u Jestřebic
 návesní kaple
 Dražíč
 zemský hřebčinec
 synagoga
 radnice
 Obrovy hroby
 Kamenný most
 Písek
 sladovna
 Zvíkov
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Vráž
 katovna u Nymburských
 židovský hřbitov
 hřbitov
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 kostel sv. Václava
 radnice
 stará fara
 Radětice u Bechyně
 stará synagoga
 nová synagoga
 Tálínský rybník
 kostel sv. Jiljí
 Srlín
 Rataje
 kostel sv. Kateřiny
 Čížová
 Varvažov
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Vysoký Kamýk
 Jenišovice
 Varvažov
 kaple sv. Anny
 Skalice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kamenný most
 Klokočín
 Myšenec
 kaplička
 železný most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 městské opevnění
 kostel sv. Matěje
 synagoga
 Velký Kamýk
 hrobka Berchtoldů
 dům čp. 37
 Neznašov
 Šternberská vodárna
 Bechyně
 Katovna
 Karlov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Semenec
 kostel sv. Kateřiny
 Kestřany
 kaple-Kalvárie
 boží muka
 Lannův kříž
 kostel sv. Víta
 železný most
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 Vlksice
 děkanství
 Týn nad Vltavou
 výklenková kaplička
 sousoší Kalvarie
 Čimelice
 Čimelice
Základní informace místa
ID místa: 1544
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.6.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama