Zřícenina hradu z počátku 14. století. V 16. století goticky přestavěn. Po zrušení řádu jezuitů, kteří jej používali jako letní rezidenci, byl ponechán svému osudu a změnil se ve zříceninu.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 06/2020
Hrad je zřícenina tyčící se nad Lužnicí návštěvná celoročně, avšak o prázdninách je pod hradem otevřen stánek s občerstvením a tím je návštěva tohoto místa zajímavější. U jezu pod hradem se navíc se dá hezky koupat. Vydej se vlakem do zastávky Třebelice, která je kousek za Táborem směrem od Prahy a dále po modré turistické cestě 3,5 km. Poté doporučuji jít dále až na zříceniny hradu Příběnice. Po cestě narazíš na nádherný starý řetězový most. Na začátku obce vpravo u silnice je roubená chalupa s doškovou střechou, za vesnicí na dohled od hradu kostelík.
17.4. 2011
historie

Hrad vznikl patrně na počátku 14. století. Od roku 1322 byl sídlem vladyckého rodu, který se po něm psal. V roce 1455 přešel do rukou Rožmberků. Na počátku 16. století byl za pánů ze Rzavého pozdně goticky přestavěn. Roku 1691 se stal majetkem jezuitů, kteří ho do roku 1727 užívali jako letní rezidenci. Po zrušení řádu byl ponechán svému osudu a změnil se ve zříceninu. Dispozice hradu byla dvojdílná. O původní podobě a rozsahu předhradí doposud nic nevíme. V čele jádra se vypíná okrouhlý bergfrit vevázaný do čelní hradby. Již v prvé fázi hrad obsahoval dvě palácové budovy. Jedna se nacházela v nejchráněnější zadní poloze. Druhý, trojprostorový palác ležel při boční straně nad řekou tak, že jeho čelní strana tvořila část čela jádra. Pozdně gotická přestavba byla vedena snahou opatřit starý hrad dostatečným množstvím reprezentativních a pohodlných obytných prostor. Téměř celou západní stranu jádra zaujalo nové křídlo, jehož součástí se stala…  číst dále

Autor textu je neznámý, 28.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • v polovině 14. století

  Bylo postaveno jádro hradu. Vladykové z Dobronic zde žili do r. 1418.

 • po roce 1443

  Hrad měl v majetku Lipold z Kraselova, Jan mladší z Malovic a Rynart z Dubu.

 • 1455 - 1459

  Patřil hrad Oldřichovi z Rožmberka, který dal přistavět západní křídlo.

 • 1459 - 1528

  Hrad vlastnili Vítkové ze Rzavého.

 • 1528

  Víta ze Rzavého prodal polovinu hradu s předhradím a dvorem bratrům Volfu, Jindřichu a Jiřímu Hozlauerům z Hozlau.

 • 1622

  Janu Jiřímu Hozlauerovi byly zkonfiskovány hrad, dvůr a vsi Dobronice a Staré Sedlo a prodány jeho bratru Bohuslavu Nesterovi Hozlauerovi z Hozlau a na Oltyni.

 • 1636

  Protože nebyla uhrazena kupní cena, prodala královská komora Dobronice nejvyššímu poštmistru Království českého Ferdinandu Pruggerovi z Grunburgu.

 • 1691

  Od jeho dcery Anny Jakoby, provdané Klebelsbergové, koupila statek r. 1691 jezuitská kolej u sv. Klimenta na Starém Městě pražském. Dobronice byly připojeny k řádovému panství Opařany. Po vystavění tamní rezidence byl dobronický hrad opuštěn.

 • 1773

  Po zrušení řádu byl dobronický hrad ještě v dobrém stavu. Dobronice připadly studijnímu fondu a správce statku začal r. 1790 s bouráním hradu.

 • 1825

  Dobronice byly spolu s opařanským panstvím prodány kněžně Quidobaldině Paarové. Hradní zřícenině nevěnovali majitelé dlouho pozornost.

 • 1882 - 1895

  Sráva paarského statku v Opařanech dala provést její nejnutnější zajištění hradu.

 • 1948

  Po zestátnění paarského majetku připadl hrad do péče MNV v Dobronicích.

 • 1972

  Byly provedeny první práce na zajištění zříceniny, které provedl ONV v Táboře.

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dobronice u Bechyně

Místa v okolí

 řetězový most
 židovský hřbitov
 Rataje
 synagoga
 Stádlec
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Srlín
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 Radětice u Bechyně
 Bechyně
 Katovna
 Opařany
 Černice
 Příběničky
 Příběnice
 Borovany
 Zběšičky
 Bernartice
 Bernartice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Bernartice
 Dražíč
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Oltyně
 Dražičky
 boží muka
 Březnice
 Kupa u Jestřebic
 Skalice
 Lom
 kostel sv. Václava
 Želeč
 sousoší Kalvarie
 fara
 Dražice
 Hýlačka
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 Housův mlýn
 Klokoty
 Branovice
 Branovice
 Semenec
 Bechyňská brána
 kostel sv. Víta
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 dům U Zlatého slunce
 Týn nad Vltavou
 Týn nad Vltavou
 kašna
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 Škochův dům
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 děkanství
 dům čp. 308
 Lichvicovský dům
 stará radnice
 kašna
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Ctiborův dům
 divadlo
 železný most
 hrobka Berchtoldů
 městské opevnění
 Gausovy domy
 nová solnice
 Střelnice
 Vodárenská věž
 Jordán
 sokolovna
 zemědělská škola
 Žimutice
 Balkova Lhota
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Neznašov
 Skalice
 Újezdec
 Zálší
 židovský hřbitov
 Údraž
 stará fara
 nová synagoga
 radnice
 stará synagoga
 Svákov
 kostel sv. Jiljí
 Měšice
 hřbitov
 Liderovice
 návesní kaple
 Vysoký Kamýk
Kontaktní informace
Panství Bechyně s.r.o.
Zámek 1
39165 Bechyně
Tel: +420 734 606 437
http://https://www.resort-bechyne.cz/zamek/zricenina-hradu-dobronice.html
info@panstvi-bechyne.cz
Základní informace místa
ID místa: 131
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama