Jednolodní kostel z první poloviny 14. stol. Exteriér prostý, interiér dochován včetně gotické klenby a hrotitého portálu. Kostel vybudován v místě někdejšího hradiště. Všechna průčelí hladce omítnuta. Loď má barokní plochý strop. Současný interiér z 20. stol. Typ venkovské gotické architektury.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jana Křtitele v Dražicích u Tábora
© Pavel Vítek 09/2021
Obec Dražice se nachází v okrese Tábor, 5 km západně od Tábora. Kostel sv. Jana Křtitele najdeme na návrší nad obcí. Obcí prochází silnice č. I/19 Tábor–Milevsko–Rožmitál pod Třemšínem–Plzeň. Dražice jsou dostupné autobusovou dopravou. Nejbližší železniční stanice je Meziříčí, vzdálená 2,5 km jihovýchodně, nebo Balkova Lhota, vzdálená 3 km jižně. Obě stanice leží na trati č. 210 Tábor–Písek–Ražice.
Pavel Vítek, 15.9. 2021
popis

Kostel s areálem je vybudován na západní straně obce v místě někdejšího hradiště, těsně u hrany vysokého ostrohu. Kostel sv. Jana Křtitele je orientovaná, podélná stavba s polygonálním presbyteriem, má plochostropou obdélnou loď. Vítězný oblouk je půlkruhový. Presbyterium o pěti stranách osmiúhelníka je sklenuto valeně s lunetami. Okna hrotitá s trojlistovými kružbami. Západní portál je lomený, prutový, ústupkový, s nízkou patkou, okna lodi nízká, půlkruhem uzavřená. Nad lodí je sedlová střecha se zvonicí, nad presbyteriem valbová střecha. Všechna průčelí jsou hladce omítnuta. V západním průčelí se dochoval krásný hrotitý profilovaný portál z doby založení kostela. Loď má barokní plochý strop z 18. století. Současný interiér kostela je převážně z 20. století. V roce 1924 byly ve zvonici umístěny tři zvony. Dva zrekvírovali Němci v průběhu 2. světové války. V rámci opravy kostela byly v 90. letech 20.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz a informační tabule u kostela., 15.9. 2021

historie

Kdy byly Dražice založeny a jaký mají původ, se přesně neví. První písemná zmínka pochází z přelomu 12. a 13. století z bechyňských listů. V roce 1352 se o Dražicích zmiňuje děkanát z Bechyně a v téže době je o nich zmínka i v majetku rožmberského příběnického panství. Duchovní správa tu existovala již v polovině 14. století. Samostatnou duchovní správu získala obec roku 1786. Jednolodní kostel s trojboce uzavřeným presbytářem byl postaven v první polovině 14. století. V 16. století byl zaklenut presbytář a v 18. století zastropena loď. Exteriér je prostý, interiér dochován včetně konstrukcí a prvků, gotické klenby, hrotitý portál.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz a informační tabule u kostela., 15.9. 2021

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dražice

Místa v okolí

 fara
 Dražice
 Balkova Lhota
 Dražičky
 Příběnice
 Příběničky
 Klokoty
 Oltyně
 dům čp. 308
 Bechyňská brána
 Kotnov
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 stará radnice
 kašna
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Housův mlýn
 Vodárenská věž
 Gausovy domy
 Střelnice
 městské opevnění
 divadlo
 Jordán
 Hýlačka
 zemědělská škola
 Liderovice
 sokolovna
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Opařany
 Lom
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Stádlec
 řetězový most
 dvůr Borotín
 Borotín
 Husův sbor
 synagoga
 židovský hřbitov
 Měšice
 Chotoviny
 Skalice
 Libenice
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Nadějkov
 Srlín
 Dobronice
 kaplička
 Vlksice
 Nemyšl
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 Rataje
 Vrchotice
 Želeč
 Jetřichovice
 Chlístovské menhiry
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Kupa u Jestřebic
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Dub
 Černice
 Uhřice
 kostel sv. Prokopa
 Bernartice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Skalice
 Radětice u Bechyně
 Obětní kámen
 Šternberská vodárna
 Bernartice
 městské opevnění
 synagoga
 Bernartice
 židovský hřbitov
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 Borovany
 Bechyně
 židovský hřbitov
 Čermákův vrch
 Myslkovice
 Dražíč
 Brandlín
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dražice
Staroklokotská 1
390 03 Tábor - Klokoty
Základní informace místa
ID místa: 15957
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama