Jednolodní kostel z první poloviny 14. stol. Exteriér prostý, interiér dochován včetně gotické klenby a hrotitého portálu. Kostel vybudován v místě někdejšího hradiště. Všechna průčelí hladce omítnuta. Loď má barokní plochý strop. Současný interiér z 20. stol. Typ venkovské gotické architektury.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jana Křtitele v Dražicích u Tábora
© Pavel Vítek 09/2021
Obec Dražice se nachází v okrese Tábor, 5 km západně od Tábora. Kostel sv. Jana Křtitele najdeme na návrší nad obcí. Obcí prochází silnice č. I/19 Tábor–Milevsko–Rožmitál pod Třemšínem–Plzeň. Dražice jsou dostupné autobusovou dopravou. Nejbližší železniční stanice je Meziříčí, vzdálená 2,5 km jihovýchodně, nebo Balkova Lhota, vzdálená 3 km jižně. Obě stanice leží na trati č. 210 Tábor–Písek–Ražice.
Pavel Vítek, 15.9. 2021
popis

Kostel s areálem je vybudován na západní straně obce v místě někdejšího hradiště, těsně u hrany vysokého ostrohu. Kostel sv. Jana Křtitele je orientovaná, podélná stavba s polygonálním presbyteriem, má plochostropou obdélnou loď. Vítězný oblouk je půlkruhový. Presbyterium o pěti stranách osmiúhelníka je sklenuto valeně s lunetami. Okna hrotitá s trojlistovými kružbami. Západní portál je lomený, prutový, ústupkový, s nízkou patkou, okna lodi nízká, půlkruhem uzavřená. Nad lodí je sedlová střecha se zvonicí, nad presbyteriem valbová střecha. Všechna průčelí jsou hladce omítnuta. V západním průčelí se dochoval krásný hrotitý profilovaný portál z doby založení kostela. Loď má barokní plochý strop z 18. století. Současný interiér kostela je převážně z 20. století. V roce 1924 byly ve zvonici umístěny tři zvony. Dva zrekvírovali Němci v průběhu 2. světové války. V rámci opravy kostela byly v 90. letech 20.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz a informační tabule u kostela., 15.9. 2021

historie

Kdy byly Dražice založeny a jaký mají původ, se přesně neví. První písemná zmínka pochází z přelomu 12. a 13. století z bechyňských listů. V roce 1352 se o Dražicích zmiňuje děkanát z Bechyně a v téže době je o nich zmínka i v majetku rožmberského příběnického panství. Duchovní správa tu existovala již v polovině 14. století. Samostatnou duchovní správu získala obec roku 1786. Jednolodní kostel s trojboce uzavřeným presbytářem byl postaven v první polovině 14. století. V 16. století byl zaklenut presbytář a v 18. století zastropena loď. Exteriér je prostý, interiér dochován včetně konstrukcí a prvků, gotické klenby, hrotitý portál.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz a informační tabule u kostela., 15.9. 2021

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dražice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dražice
Staroklokotská 1
390 03 Tábor - Klokoty
Základní informace místa
ID místa: 15957
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama