Jednolodní kostel z první poloviny 14. stol. Exteriér prostý, interiér dochován včetně gotické klenby a hrotitého portálu. Kostel vybudován v místě někdejšího hradiště. Všechna průčelí hladce omítnuta. Loď má barokní plochý strop. Současný interiér z 20. stol. Typ venkovské gotické architektury.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jana Křtitele v Dražicích u Tábora
© Pavel Vítek 09/2021
Obec Dražice se nachází v okrese Tábor, 5 km západně od Tábora. Kostel sv. Jana Křtitele najdeme na návrší nad obcí. Obcí prochází silnice č. I/19 Tábor–Milevsko–Rožmitál pod Třemšínem–Plzeň. Dražice jsou dostupné autobusovou dopravou. Nejbližší železniční stanice je Meziříčí, vzdálená 2,5 km jihovýchodně, nebo Balkova Lhota, vzdálená 3 km jižně. Obě stanice leží na trati č. 210 Tábor–Písek–Ražice.
Pavel Vítek, 15.9. 2021
popis

Kostel s areálem je vybudován na západní straně obce v místě někdejšího hradiště, těsně u hrany vysokého ostrohu. Kostel sv. Jana Křtitele je orientovaná, podélná stavba s polygonálním presbyteriem, má plochostropou obdélnou loď. Vítězný oblouk je půlkruhový. Presbyterium o pěti stranách osmiúhelníka je sklenuto valeně s lunetami. Okna hrotitá s trojlistovými kružbami. Západní portál je lomený, prutový, ústupkový, s nízkou patkou, okna lodi nízká, půlkruhem uzavřená. Nad lodí je sedlová střecha se zvonicí, nad presbyteriem valbová střecha. Všechna průčelí jsou hladce omítnuta. V západním průčelí se dochoval krásný hrotitý profilovaný portál z doby založení kostela. Loď má barokní plochý strop z 18. století. Současný interiér kostela je převážně z 20. století. V roce 1924 byly ve zvonici umístěny tři zvony. Dva zrekvírovali Němci v průběhu 2. světové války. V rámci opravy kostela byly v 90. letech 20.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz a informační tabule u kostela., 15.9. 2021

historie

Kdy byly Dražice založeny a jaký mají původ, se přesně neví. První písemná zmínka pochází z přelomu 12. a 13. století z bechyňských listů. V roce 1352 se o Dražicích zmiňuje děkanát z Bechyně a v téže době je o nich zmínka i v majetku rožmberského příběnického panství. Duchovní správa tu existovala již v polovině 14. století. Samostatnou duchovní správu získala obec roku 1786. Jednolodní kostel s trojboce uzavřeným presbytářem byl postaven v první polovině 14. století. V 16. století byl zaklenut presbytář a v 18. století zastropena loď. Exteriér je prostý, interiér dochován včetně konstrukcí a prvků, gotické klenby, hrotitý portál.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz a informační tabule u kostela., 15.9. 2021

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dražice

Místa v okolí

 fara
 Dražice
 Balkova Lhota
 Dražičky
 Příběnice
 Příběničky
 Klokoty
 Oltyně
 Kotnov
 dům čp. 308
 Bechyňská brána
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 stará radnice
 kašna
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Housův mlýn
 Vodárenská věž
 Gausovy domy
 Střelnice
 městské opevnění
 divadlo
 Jordán
 Hýlačka
 zemědělská škola
 Liderovice
 sokolovna
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Opařany
 Lom
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Stádlec
 řetězový most
 Borotín
 dvůr Borotín
 Husův sbor
 synagoga
 židovský hřbitov
 Měšice
 Chotoviny
 Skalice
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Nadějkov
 Srlín
 Dobronice
 kaplička
 Vlksice
 Nemyšl
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 Rataje
 Vrchotice
 Želeč
 Jetřichovice
 Chlístovské menhiry
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Kupa u Jestřebic
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Dub
 Černice
 kostel sv. Prokopa
 Bernartice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Skalice
 Radětice u Bechyně
 Obětní kámen
 Šternberská vodárna
 Bernartice
 městské opevnění
 synagoga
 Bernartice
 židovský hřbitov
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 Borovany
 Bechyně
 židovský hřbitov
 Čermákův vrch
 Myslkovice
 Dražíč
 Brandlín
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dražice
Staroklokotská 1
390 03 Tábor - Klokoty
Základní informace místa
ID místa: 15957
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama