Zaniklé tvrze v centru městyse Bernartice. Nejstarší v blízkosti kostela na přelomu 13. a 14. stol. založil Bernart z Bernartic, novější stála v místech školy č. p. 34, nejmladší v areálu zbytků bývalého jezuitského dvora, zanikla po roce 1669.
Hlavní obrázek místa
pozůstatek jezujitského dvora (čp. 37) - snad jádro nejmladší tvrze
Jezuitský dvůr je považován za jednu z možných lokalizací mladšího panského sídla v Bernarticích.
© Milan Caha 05/2009
Situace panských sídel v Bernarticích je komplikovaná a ne zcela prozkoumaná. Podle novějších zdrojů (Kašička, Nechvátal) se v centru vsi v průběhu dějin nacházely až 3 tvrze, které postupně měnily svoji lokalizaci. Ves jako farní je uváděna již roku 1251. Na přelomu 13. a 14. století ji vlastnil Bernart z Bernartic, uváděný Augustem Sedláčkem jako zakladatel prvního panského sídla. To pravděpodobně stálo v blízkosti kostela, jeho lokalizace je nejistá. V roce 1383 prodal panství Dobeš z Bernartic Kunešovi z Chvojna (posléze se psal též z Bernartic) a po něm jej vlastnili bratři Buzek, Petr a Jan (první dva jsou spojováni se zaniklými tvrzemi nedaleko Borovan). Za a po husitských bouřích vlastnil Bernartice Mikuláš Krchlebec z Krchleb, jeden z hejtmanů vojska Oldřicha z Rožmberka a zvíkovský purkrabí. Vrcholně feudální sídlo tehdy pravděpodobně změnilo místo, stálo dále od kostela na návrší nad Zámeckým rybníkem, v místech dnešní školy č. p. 34. V roce 1450 panství koupil Rynárt z Dubu, odpůrce Jiřího z Poděbrad. Po něm Bernartice vlastnili Bechyňové z Lažan. Poslední světskou majitelkou byla staroměstská měšťanka Anna Puchfelderová, která prodala roku 1606 panství jezuitům z koleje v pražském Klementinu. Ti v prvé čtvrtině 17. století získali v okolí několik dříve samostatných panství a jejich centrem udělali novou rezidenci v Opařanech, ke které v roce 1669 Bernartice připojili. Bernartická tvrz poté ztratila svůj účel, chátrala a brzo zanikla. Tvrz v době jezuitů zřejmě stála ještě poněkud dále od kostela a tvořila jádro tehdejšího jezuitského dvora. Ten byl již v roce 1828 rozparcelován a vznikl z něj komplex domků č. p. 37, 38 a 39 a bývalé sýpky – dnes k nepoznání přestavěné na sokolovnu.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 6.6. 2009
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Bernartice

Místa v okolí

 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Bernartice
 Kupa u Jestřebic
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 Borovany
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 Srlín
 Rataje
 Radětice u Bechyně
 Dražíč
 Skalice
 synagoga
 Opařany
 Stádlec
 Podolsko
 židovský hřbitov
 Chřešťovice
 radnice
 stará fara
 Dobronice
 stará synagoga
 nová synagoga
 židovský hřbitov
 řetězový most
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 synagoga
 Šternberská vodárna
 návesní kaple
 kostel sv. Matěje
 dům čp. 37
 Bechyně
 Katovna
 Údraž
 Oltyně
 Červený Újezdec
 Jenišovice
 Vlksice
 Příběničky
 kostel sv. Linharta
 Příběnice
 boží muka
 Obrovy hroby
 hřbitov
 kaple sv. Anny
 Újezdec
 Velký Mehelník
 hrobka Berchtoldů
 boží muka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Černice
 Jarník
 sousoší Kalvarie
 Dražice
 boží muka
 Zvíkov
 Březnice
 Nadějkov
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 katovna u Nymburských
 kaplička
 Tálínský rybník
 špitál
 Žďákovský most
Základní informace místa
ID místa: 7888
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama