Zaniklé tvrze v centru městyse Bernartice. Nejstarší v blízkosti kostela na přelomu 13. a 14. stol. založil Bernart z Bernartic, novější stála v místech školy č. p. 34, nejmladší v areálu zbytků bývalého jezuitského dvora, zanikla po roce 1669.
Hlavní obrázek místa
pozůstatek jezuitského dvora
© Milan Caha 05/2009
Situace panských sídel v Bernarticích je komplikovaná a ne zcela prozkoumaná. Podle novějších zdrojů (Kašička, Nechvátal) se v centru vsi v průběhu dějin nacházely až 3 tvrze, které postupně měnily svoji lokalizaci. Ves jako farní je uváděna již roku 1251. Na přelomu 13. a 14. století ji vlastnil Bernart z Bernartic, uváděný Augustem Sedláčkem jako zakladatel prvního panského sídla. To pravděpodobně stálo v blízkosti kostela, jeho lokalizace je nejistá. V roce 1383 prodal panství Dobeš z Bernartic Kunešovi z Chvojna (posléze se psal též z Bernartic) a po něm jej vlastnili bratři Buzek, Petr a Jan (první dva jsou spojováni se zaniklými tvrzemi nedaleko Borovan). Za a po husitských bouřích vlastnil Bernartice Mikuláš Krchlebec z Krchleb, jeden z hejtmanů vojska Oldřicha z Rožmberka a zvíkovský purkrabí. Vrcholně feudální sídlo tehdy pravděpodobně změnilo místo, stálo dále od kostela na návrší nad Zámeckým rybníkem, v místech dnešní školy č. p. 34. V roce 1450 panství koupil Rynárt z Dubu, odpůrce Jiřího z Poděbrad. Po něm Bernartice vlastnili Bechyňové z Lažan. Poslední světskou majitelkou byla staroměstská měšťanka Anna Puchfelderová, která prodala roku 1606 panství jezuitům z koleje v pražském Klementinu. Ti v prvé čtvrtině 17. století získali v okolí několik dříve samostatných panství a jejich centrem udělali novou rezidenci v Opařanech, ke které v roce 1669 Bernartice připojili. Bernartická tvrz poté ztratila svůj účel, chátrala a brzo zanikla. Tvrz v době jezuitů zřejmě stála ještě poněkud dále od kostela a tvořila jádro tehdejšího jezuitského dvora. Ten byl již v roce 1828 rozparcelován a vznikl z něj komplex domků č. p. 37, 38 a 39 a bývalé sýpky – dnes k nepoznání přestavěné na sokolovnu.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 6.6. 2009
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Bernartice

Místa v okolí

 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Bernartice
 Kupa u Jestřebic
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 Borovany
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 Srlín
 Rataje
 Radětice u Bechyně
 Dražíč
 Skalice
 synagoga
 Opařany
 Stádlec
 Podolsko
 židovský hřbitov
 Chřešťovice
 stará fara
 radnice
 Dobronice
 stará synagoga
 nová synagoga
 židovský hřbitov
 řetězový most
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 synagoga
 Šternberská vodárna
 kostel sv. Matěje
 návesní kaple
 dům čp. 37
 Bechyně
 Katovna
 Údraž
 Oltyně
 Červený Újezdec
 Jenišovice
 Vlksice
 Příběničky
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Příběnice
 Obrovy hroby
 hřbitov
 kaple sv. Anny
 Újezdec
 Velký Mehelník
 hrobka Berchtoldů
 boží muka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Černice
 Jarník
 sousoší Kalvarie
 Dražice
 boží muka
 fara
 Zvíkov
 Březnice
 Nadějkov
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 katovna u Nymburských
 kaplička
 Tálínský rybník
 špitál
 Žďákovský most
Základní informace místa
ID místa: 7888
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama