Původně renesanční zámek, v první polovině 18. století za Schwarzenbergů přestavěn. Sloužil převážně administrativním a bytovým účelům, dnes penzion. Slohově prostá budova bez výraznějších ozdob.
Hlavní obrázek místa
Zámek od jihozápadu
Foceno 6/2022
© Adam Šebesta 09/2022
Obec Ratibořské Hory leží severovýchodně od Tábora. Vznikla jako hornická v oblasti středověkého dolování stříbra. Prochází jí silnice II/137 z Tábora do Mladé Vožice. Budova zámku (č. p. 1) se nachází v centru obce nedaleko kostela sv. Vojtěcha. Často bývá zaměňována se zámkem Ohrazenice, stojícím asi sto metrů východojihovýchodním směrem. V okolí stojí za návštěvu centrum Mladé Vožice s barokním zámkem, městská památková rezervace Tábor či zřícenina hradu Šelmberk.
Adam Šebesta, Zdroj: Kurka 2016: Hrady, zámky a tvrze na starých pohlednicích II. Jižní Čechy, www.mapy.cz, 8.9. 2022
popis

Zámek je v současné podobě trojkřídlou patrovou budovou, krytou valbovou střechou. K nádvorní straně jižního a západního křídla přiléhají přístavky, další, schodišťový, se pak nachází na severní straně objektu (v sousedství průjezdu do dvora). Vnější fasády jsou prosté, bez jakýchkoli ozdob. Jižní a západní trakt jsou do nádvoří otevřeny přízemními arkádami, sklenutými do segmentu, na jejichž sloupy navazují lizény v prvním patře.

Adam Šebesta, Zdroj: www.mapy.cz, www.googlemaps.com, https://www.mistopisy.cz/pruvodce/obec/7713/ratiborske-hory/, 8.9. 2022

historie

Původní renesanční zámek byl přestavěn Schwarzenbergy roku 1730 (některé zdroje uvádí rok 1726). Sloužil převážně jako byty a kanceláře úředníků, v období první republiky zde byla mj. umístěna četnická stanice. Za druhé světové války objekt zabralo gestapo. V současnosti je využíván jako penzion.

Adam Šebesta, Zdroj: Kolektiv 1986: Hrady a zámky v Čechách, Pourová 2006: Hrady, zámky a tvrze, které přežily rok 2000 – Jihočeský kraj, https://www.ratiborky.cz/pribeh-ratiborek, https://digi.ceskearchivy.cz/14/1, 8.9. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Ratibořské Hory

Místa v okolí

 Ohrazenice
 Dub
 Polánka
 kostel sv. Prokopa
 Chýnovská jeskyně
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kaplička
 Chotoviny
 kamenná kašna
 Radvanov
 Husův sbor
 Bílkův dům
 Chýnov
 Radvanov
 kaple
 Měšice
 Nemyšl
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 Oblajovice
 panský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Liderovice
 sokolovna
 zemědělská škola
 Jordán
 městské opevnění
 Střelnice
 Vodárenská věž
 Gausovy domy
 divadlo
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 kašna
 dům čp. 308
 Škochův dům
 stará radnice
 Hroby
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 Bechyňská brána
 Vodice
 Šelmberk
 dvůr Borotín
 Klokoty
 Borotín
 Housův mlýn
 židovský hřbitov
 Elbančice
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Radenín
 Údolský hrádek
 Balkova Lhota
 Kovářka
 židovský hřbitov
 Hýlačka
 Těchobuz
 kostel sv. Marka
 zvonice
 špýchar
 Sudkův Důl
 fara
 kostel sv. Václava
 fara
 Bedřichov
 Dražice
 Zátiší
 Lom
 Dražičky
 Miličín
 Miličín
 Choustník
 Čermákův vrch
 Kamberk
 Hacpurek
 Choustník
 Libenice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Černovice
 boží muka sv. Rocha
 Staré Mitrovice
Základní informace místa
ID místa: 16710
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama