Původně renesanční zámek, v první polovině 18. století za Schwarzenbergů přestavěn. Sloužil převážně administrativním a bytovým účelům, dnes penzion. Slohově prostá budova bez výraznějších ozdob.
Hlavní obrázek místa
Zámek od jihozápadu
Foceno 6/2022
© Adam Šebesta 09/2022
Obec Ratibořské Hory leží severovýchodně od Tábora. Vznikla jako hornická v oblasti středověkého dolování stříbra. Prochází jí silnice II/137 z Tábora do Mladé Vožice. Budova zámku (č. p. 1) se nachází v centru obce nedaleko kostela sv. Vojtěcha. Často bývá zaměňována se zámkem Ohrazenice, stojícím asi sto metrů východojihovýchodním směrem. V okolí stojí za návštěvu centrum Mladé Vožice s barokním zámkem, městská památková rezervace Tábor či zřícenina hradu Šelmberk.
Adam Šebesta, Zdroj: Kurka 2016: Hrady, zámky a tvrze na starých pohlednicích II. Jižní Čechy, www.mapy.cz, 8.9. 2022
popis

Zámek je v současné podobě trojkřídlou patrovou budovou, krytou valbovou střechou. K nádvorní straně jižního a západního křídla přiléhají přístavky, další, schodišťový, se pak nachází na severní straně objektu (v sousedství průjezdu do dvora). Vnější fasády jsou prosté, bez jakýchkoli ozdob. Jižní a západní trakt jsou do nádvoří otevřeny přízemními arkádami, sklenutými do segmentu, na jejichž sloupy navazují lizény v prvním patře.

Adam Šebesta, Zdroj: www.mapy.cz, www.googlemaps.com, https://www.mistopisy.cz/pruvodce/obec/7713/ratiborske-hory/, 8.9. 2022

historie

Původní renesanční zámek byl přestavěn Schwarzenbergy roku 1730 (některé zdroje uvádí rok 1726). Sloužil převážně jako byty a kanceláře úředníků, v období první republiky zde byla mj. umístěna četnická stanice. Za druhé světové války objekt zabralo gestapo. V současnosti je využíván jako penzion.

Adam Šebesta, Zdroj: Kolektiv 1986: Hrady a zámky v Čechách, Pourová 2006: Hrady, zámky a tvrze, které přežily rok 2000 – Jihočeský kraj, https://www.ratiborky.cz/pribeh-ratiborek, https://digi.ceskearchivy.cz/14/1, 8.9. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Ratibořské Hory

Místa v okolí

 Ohrazenice
 Dub
 Polánka
 kostel sv. Prokopa
 Chýnovská jeskyně
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kaplička
 Chotoviny
 kamenná kašna
 Radvanov
 Husův sbor
 Bílkův dům
 Chýnov
 Radvanov
 kaple
 Měšice
 Nemyšl
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 Oblajovice
 panský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Liderovice
 sokolovna
 zemědělská škola
 Jordán
 městské opevnění
 Střelnice
 Vodárenská věž
 Gausovy domy
 divadlo
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 kašna
 dům čp. 308
 Škochův dům
 stará radnice
 Babina
 Hroby
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 Bechyňská brána
 Vodice
 Šelmberk
 dvůr Borotín
 Klokoty
 Borotín
 Housův mlýn
 židovský hřbitov
 Elbančice
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Radenín
 Údolský hrádek
 Balkova Lhota
 Kovářka
 židovský hřbitov
 Hýlačka
 Těchobuz
 kostel sv. Marka
 zvonice
 špýchar
 Sudkův Důl
 fara
 kostel sv. Václava
 fara
 Bedřichov
 Dražice
 Zátiší
 Lom
 Dražičky
 Miličín
 Miličín
 Choustník
 Čermákův vrch
 Kamberk
 Hacpurek
 Choustník
 Libenice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Černovice
 boží muka sv. Rocha
 Staré Mitrovice
Základní informace místa
ID místa: 16710
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama