Fara pochází z 2. pol. 18. stol. Vystavěna u příjezdové komunikace k farnímu kostelu. Volutovým štítem s lizénami orientována do ulice. Komplex dvou stodol na jižní straně areálu. Západním směrem se rozkládá rozlehlý ovocný sad s ohradní zdí. V seznamu kulturních památek od r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Fara u kostela sv. Jana Křtitele v Dražicích u Tábora
© Pavel Vítek 09/2021
Obec Dražice se nachází v okrese Tábor, 5 km západně od Tábora. Obcí prochází silnice č. 19 Tábor–Milevsko–Rožmitál pod Třemšínem–Plzeň. Obec Dražice je dostupná autobusovou dopravou. Nejbližší železniční stanice je Mezihoří, vzdálená 2,5 km severně, nebo Balkova Lhota, vzdálená 3 km severovýchodně. Obě stanice leží na trati č. 210 Tábor - Písek – Ražice. Faru v Dražicích najdeme na vyvýšenině nad obcí, nedaleko od kostela sv. Jana Křtitele.
Pavel Vítek, 15.10. 2021
popis

Budova fary s hospodářským areálem je vystavěna u příjezdové komunikace k farnímu kostelu, na stejné náhorní rovině ostrohu v horní zastavěné části obce. Je volutovým štítem s lizénami orientována do ulice, která probíhá od východu na západ. Komplex dvou stodol je situován na jižní straně areálu. Všechny stavby ohraničují malou zahradu, která je ohrazena směrem do ulice plaňkovým plotem. Směrem západním se rozkládá rozlehlý ovocný sad, vymezený vysokou ohradní zdí, která je na krátké východní straně otevřena branou. Ohradní zeď ukončuje tuto uličku, dále vede pouze místní komunikace kolem jižní ohradní zdi hřbitova u kostela, končící na hraně ostrohu. Velmi příznivě esteticky působí štítové průčelí, je součástí areálu s farním kostelem a hřbitovem, dokládá historické osídlení obce. Fara je zapsána v státním seznamu kulturních památek od roku 1963.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 15.10. 2021

historie

Klasicistní fara v Dražicích stojí poblíž kostela sv. Jana Křtitele. Pochází z 2. poloviny 18. století. V roce 1786 byl zakoupen pozemek od dražického kostela a 20. prosince 1787 byla hotová stavba předána k používání. Tehdejší lokalista, kněz ustanovený k výkonu duchovní správy, založil na farském pozemku zahradu a za podpory patronátu postavil hospodářská stavení.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 15.10. 2021

Komentáře

Jihočeský kraj, Dražice

Místa v okolí

 Dražice
 Balkova Lhota
 Dražičky
 Příběnice
 Klokoty
 Příběničky
 Oltyně
 Bechyňská brána
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 Kotnov
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 synagoga
 kašna
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Housův mlýn
 Vodárenská věž
 Gausovy domy
 Střelnice
 městské opevnění
 divadlo
 Jordán
 Hýlačka
 zemědělská škola
 sokolovna
 Liderovice
 Jistebnice
 Babina
 Jistebnice
 Jistebnice
 Lom
 Opařany
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Stádlec
 dvůr Borotín
 řetězový most
 Borotín
 Husův sbor
 Měšice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Chotoviny
 Skalice
 Kozí hrádek
 Libenice
 židovský hřbitov
 Nadějkov
 Srlín
 Dobronice
 kaplička
 Vlksice
 Nemyšl
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 Rataje
 Vrchotice
 Želeč
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 Jetřichovice
 Chlístovské menhiry
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Kupa u Jestřebic
 židovský hřbitov
 Dub
 kaple Panny Marie
 Černice
 Uhřice
 kostel sv. Prokopa
 Bernartice
 Skalice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Radětice u Bechyně
 Šternberská vodárna
 Obětní kámen
 městské opevnění
 synagoga
 Bernartice
 Bernartice
 židovský hřbitov
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 Borovany
 Bechyně
 židovský hřbitov
 Čermákův vrch
 Myslkovice
 Dražíč
 Brandlín
Základní informace místa
ID místa: 16010
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama