Lovecký zámek, který roku 1822 nechal postavit František Josef Bretfeld Chlumčanský, svobodný pán na Kronenburgu. Dnes je objekt nepřístupný, v zámku sídlí Domov pro osoby se zdravotním postižením.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
Nejstarší zprávy, z roku 1215, uvádějí Zběšičky (tehdy nazývané Kděšice) jako církevní majetek. Část náležela milevskému klášteru, část pražském arcibiskupství. Po nich vlastnili obec páni z Rožmberka a rod Švamberků. V obci byla v historii různá drobná panská sídla, která měla charakter většího statku. Jeden z pozdějších majitelů, František Josef Bretfeld Chlumčanský, svobodný pán na Kronenburgu, vystavěl v obci roku 1822 lovecký zámek. Dnes je objekt nepřístupný, v zámku sídlí Domov pro osoby se zdravotním postižením.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995 a http://www.obecveselicko.cz), 6.7. 2009
historie

Z bývalého zámečku vznikl moderní sociální ústav

Zámeček, ke kterému bylo později přistaveno další zázemí, patřil původně dědečkovi bývalého prezidenta Václava Havla a náleželo k němu i rozsáhlé zemědělské panství. Po ukončení restitučního řízení, odkoupil areál od pozdějšího majitele stát. Ústav sociální péče, který v zámečku sídlí, nechal od června 2001 do prosince 2002 za plného provozu areál zrekonstruovat a dostavět. Přebudováním historické budovy zámečku vzniklo vzdělávací centrum a chráněné bydlení, pokoje, kde pacienti bydlí, získaly zateplení, kuchyně nové technologie, přibyly chráněné dílny s elektrickou pecí na vypalování keramiky. Nejcennější je nový zdravotnický pavilon pro pacienty s těžšími poruchami. Jeho součástí je i rehabilitační zařízení a stomatologická ordinace. Klientům slouží i koupací bazén, který patří k nejoblíbenějším vymoženostem areálu. Dále byl objekt vybaven novým nábytkem, stavbou čistírny vod, plynofikací a příjezdovou silničkou.…  číst dále

Luboš Dvořák, Jaroslav Špiroch , 16.6. 2014

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Zběšičky

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Kupa u Jestřebic
 Srlín
 Bernartice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Skalice
 Opařany
 Rataje
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 synagoga
 Bernartice
 Stádlec
 Bernartice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Borovany
 řetězový most
 židovský hřbitov
 Oltyně
 radnice
 Radětice u Bechyně
 stará fara
 Dobronice
 nová synagoga
 stará synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Příběničky
 Dražíč
 Příběnice
 Vlksice
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 synagoga
 Šternberská vodárna
 městské opevnění
 kostel sv. Matěje
 dům čp. 37
 Bechyně
 Jenišovice
 Podolsko
 Katovna
 židovský hřbitov
 Dražice
 Jistebnice
 Chřešťovice
 Dražičky
 Nadějkov
 Jistebnice
 Jistebnice
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 Obrovy hroby
 Červený Újezdec
 Černice
 Balkova Lhota
 Údraž
 židovský hřbitov
 boží muka
 hřbitov
 fara
 kostel Všech svatých
 Kovářov
 Skalní brána
 Kotýřina
 židovský hřbitov
 Velký Mehelník
 kaplička
 dvůr Borotín
 Borotín
Základní informace místa
ID místa: 7889
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama