V současné době rekonstruovaný zámek, vystavěný kolem roku 1780 Janem Schindlerem. Patrová obdélná budova s rizalitem na severozápadní straně, krytá mansardovou střechou. Od r. 1958 kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
Zámek od severozápadu
Foceno 6/2022
© Adam Šebesta 09/2022
Budova zámečku (č. p. 128) se nachází ve východní části obce Ratibořské Hory, přibližně 9 kilometrů severovýchodně od Tábora. Objekt v současné době není přístupný, západní průčelí je viditelné z ulice. V obci dále stojí za pozornost zámek Ratibořské Hory a kostel sv. Vojtěcha, v okolí pak zřícenina hradu Šelmberk, tvrze Polánka a Dub či zámky v Mladé Vožici, Nemyšli a Chotovinách.
Adam Šebesta, Zdroj: www.mapy.cz, 7.9. 2022
popis

Zámek je v současné podobě patrovou obdélnou budovou, krytou mansardovou střechou s drobnými vikýři. Průjezd, umístěný v severní části objektu, je na východní straně zdůrazněn krytou terasou v patře, na západě pak rizalitem, na nějž navazovalo hospodářské křídlo, v současnosti ve zříceninách. Pozornost poutá rovněž okrouhlá věžice na východním průčelí. V interiéru dochovány původní klenby a zbytky výmalby.

Adam Šebesta, Zdroj: www.pamatkovykatalog.cz, http://arpema.cz/project/38/zamecek-ohrazenice, 7.9. 2022

historie

Zámek Ohrazenice byl vybudován Janem Schindlerem okolo roku 1780. Dokladem pro tuto dataci je jednak dendrochronologický průzkum (stromy určené pro zhotovení krovu byly pokáceny mezi lety 1775–1776), jednak letopočet MDCCLXXX nad vchodem, dnes poškozený. Později došlo k drobným úpravám objektu (dodatečné podsklepení). Na přelomu 19. a 20. století proběhla výměna střešní krytiny. Roku 1935 byl zámek poškozen bleskem. V nedávné době budova zámku, chráněná jako kulturní památka ČR, vlivem zanedbávané údržby chátrala, až se ocitla v havarijním stavu. Zlom přišel po roce 2017, kdy nový majitel zahájil nutné rekonstrukční práce. Viditelnými zásahy jsou například výměna krytiny či znovuvyzdění staticky narušené západní obvodové zdi.

Adam Šebesta, Zdroj: www.pamatkovykatalog.cz, https://taborsky.denik.cz/zpravy_region/honosna-ohrazenice-se-riti-k-zemi20110919.html, https://prazdnedomy.cz/, http://www.radomirkoci.cz/clanky/zamek-ohrazenice/, 7.9. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Ratibořské Hory

Místa v okolí

 Ratibořské Hory
 Dub
 Polánka
 kostel sv. Prokopa
 Chýnovská jeskyně
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kamenná kašna
 kaplička
 Radvanov
 Chotoviny
 Bílkův dům
 Chýnov
 Radvanov
 Husův sbor
 kaple
 Měšice
 Nemyšl
 kostel sv. Martina
 solnice
 socha sv. Václava
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 Oblajovice
 panský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Liderovice
 sokolovna
 zemědělská škola
 Jordán
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Střelnice
 Vodárenská věž
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Ctiborův dům
 divadlo
 Hroby
 dům čp. 308
 Lichvicovský dům
 stará radnice
 kašna
 Škochův dům
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 Vodice
 Bechyňská brána
 Kotnov
 Šelmberk
 Klokoty
 židovský hřbitov
 dvůr Borotín
 Borotín
 Housův mlýn
 Elbančice
 synagoga
 Radenín
 kostel sv. Markéty
 Údolský hrádek
 Balkova Lhota
 Kovářka
 židovský hřbitov
 Hýlačka
 Těchobuz
 zvonice
 kostel sv. Marka
 špýchar
 Sudkův Důl
 fara
 kostel sv. Václava
 Bedřichov
 fara
 Dražice
 Zátiší
 Lom
 Dražičky
 Miličín
 Miličín
 Choustník
 Čermákův vrch
 Kamberk
 Hacpurek
 Choustník
 Libenice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Černovice
 boží muka sv. Rocha
 Staré Mitrovice
Základní informace místa
ID místa: 16707
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama