Tvrz ve Vlksicích byla postavena v pol. 16. stol., kdy Vlksice drželi Tetourové z Tetova. V r. 1537 se zmiňuje Bedřich Vlček z Tetova. R. 1570 ji koupil Jiřík Těmín z Těmic, dále se majitelé často střídali. Od r. 1689 sloužila jako sýpka. Od r. 1986 je v majetku rodiny Šámalíkovy a je opět obývána.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2004
Ves Vlksice náležela ve 13. století k sepekovskému panství, které měli Vítkovci až do r. 1291, kdy připadly pražskému biskupu Tobiáši z Bechyně. Ve 14. a 15. století náležely Vlksice rodu vladyků z Vlksic. Z nich jako prvního známe Čejchana z Vlksic (1359), po něm Čáslava z Vlksic (okolo r. 1381), který byl lovčím krále Václava IV. Za husitských válek se připomínají bratři Václav a Jan z Vlksic a jako poslední se uvádí v letech 1470-1475 Jan z Vlksic, který sloužil Rožmberkům jako purkrabí na Helfenburku a Rožmberku. V r. 1497 koupil Jan z Hodějova od Zevalda Tetoura z Tetova vlksickou tvrz s dvorem a vesnicemi Vlksicemi, Větrovem a Klokočovem. Sňatkem Markéty z Hodějova s Bedřichem Vlčkem z Tetova dostali se Tetourové (1537) opět do Vlksic. Z nich pak Jan Tetour prodal v r. 1570 Jiříku Těmínovi z Těmic vlksickou tvrz s dvorem, pivovarem a vesnicí Vlksicemi. V r. 1581 se po Těmínech zakoupil ve Vlksicích Jan Mičan z Klinštejna, který však byl nucen pro dluhy prodat vlksický statek v r. 1597 Přechovi z Hodějova. V r. 1610 převzal Vlksice jeho synovec Smil, jemuž byl majetek „jako hrdla, cti i majetku odsouzenému“ zabaven, protože po Bílé hoře ujel s králem Fridrichem Falckým z Čech. R. 1621 koupil Vlksice Pavel Michna z Vacínova. Jeho nástupce Mikuláš starší Bechyně z Lažan prodal v r. 1637 Vlksice Adamu Bedřichu Doudlebskému z Doudleb. Po jeho smrti (1665) došlo k rozdělení statku, přičemž druhý díl, tvrz tehdy neobývanou, dvůr ve Vlksicích, další dvůr zvaný Jednota a 12 vesnic převzal (1669) Adamův syn Oldřich František. Byl však špatným hospodářem. Při soudním odhadu statku provedeném v r. 1674 uplatnili své nároky potomci a příbuzní obou předchozích majitelů Vlksic, Kašpara Bechyně z Lažan a Adama Bedřicha Doudlebského. V zevrubném…  číst dále
5.4. 2004

Komentáře

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Vlksice

Místa v okolí

 Nadějkov
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Skalice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 nová synagoga
 stará synagoga
 stará fara
 radnice
 Chlístovské menhiry
 Jenišovice
 Oltyně
 Obětní kámen
 kaple sv. Anny
 Obděnice
 Opařany
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 Jetřichovice
 Vrškámen
 Kupa u Jestřebic
 Libenice
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Petrovice
 Uhřice
 návesní kaple
 Vrchotice
 Husova kazatelna
 Zvěřinec
 Srlín
 Dražice
 synagoga
 Veselíčko
 Stádlec
 kostel sv. Anny
 fara
 Lidkovice
 kostel sv. Jeronýma
 fara
 Měšetice
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 Balkova Lhota
 morová kaplička
 Prčice
 Nové Mitrovice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 židovský hřbitov
 Bernartice
 židovský hřbitov
 Příběničky
 Zahrádka
 kostel sv. Martina
 rozhledna Kuníček
 Příběnice
 kaple sv. Floriána
 Staré Mitrovice
 Skalní brána
 řetězový most
 Kotýřina
 Borotín
 dvůr Borotín
 židovský hřbitov
 Nedrahovice
 Rataje
 Obrovy hroby
 Dražičky
 Liderovice
 Bernartice
 Bolechovice
 Bernartice
 Vysoký Chlumec
 Pořešice
 Klokoty
 Lašovice
 Plešiště
 Onen Svět
 Hýlačka
 Podolsko
 Smilkov
 Lom
 Kouty
 Zhoř
Základní informace místa
ID místa: 908
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama