Zříceniny hradu založeného v 2. polovině 14. století. V 17. století vypálen. Zachovány věže, zbytky starého paláce a zřícenina nového paláce s bránou. Hrad je nešetrně zakonzervován.
Hlavní obrázek místa
© Zdeněk Kučera, 01/2009
Hrad se nalézá 2 km po silnici od zastávky vlaku Sudoměřice u Tábora. Tento zafixovaný objekt je pro svoji zvláštní polohu a malebnost místa po dlouhá léta vyhledávaným místem trempů a výletníků. V rybníku pod hradem se moc koupat nedá. Hrad je soukromým majetekem. Na hradě je možné přespávat za symbolický poplatek 10 Kč na osobu a noc.
28.5. 2002
popis

Zřícenina hradu stojí na mírném návrší východně od obce Borotína. Na jižní straně je dosud rybník, který tvořil jeho přirozenou obranu. Na ostatních stranách byl příkop vylámaný ve skále, dnes již zčásti zavalený. Z bývalého hradu (dnes nazývaného Starý zámek) stojí dosud zbytek válcové věže a přilehlého gotického paláce, který měl klenuté přízemí. Z vnitřního opevnění zůstal jen zbytek vysunuté hranolové věže. V l. 1980–1982 bylo zdivo zříceniny odborně konzervováno.

3.12. 2020

historie

Ves Borotín náležela původně pánům z Landštejna, jedné z větví nejmocnějšího jihočeského rodu Vítkovců. R. 1356 se zde uvádí Mikuláš z Borotína. Pravděpodobným zakladatelem hradu byl Vítek. Jeho potomci Jan a Heřman se stali stoupenci Husova učení. Heřman byl na pražském sněmu r. 1423 zvolen do sboru zemských správců. Jeho nástupce Mikuláš byl od r. 1426 jedním z hejtmanů táborské strany, ale r. 1434 přešel do protivného tábora. Za tuto zradu oblehlo táborské vojsko borotínský hrad, ale neúspěšně. Mikuláš prodal Borotín před r. 1446 Janu Malovcovi z Pacova. Při dělení pozůstalosti, k němuž došlo po smrti Pavla Malovce z Pacova (1488), získala hrad s polovinou městečka Borotína a některé vsi jeho dcera Kateřina. V r. 1556 zemřela a v r. 1557 zdědil část borotínského panství její syn Oldřich. Jeho dědicem se stal v r. 1602 syn Pavel, poslední držitel Borotína z rodu Malovců. Před r. 1613 získal Borotín Kryštof…  číst dále

26.11. 2002

Další texty historie
pověsti

Pramáti

Pramáti Borotínů se prohřešila těžce proti cti rodu a za to ji stihla krutá kletba: měla blouditi po smrti hradem a jeho okolím tak dlouho, pokud nevymře její poslední potomek. S tváří Borotínů vymizel úsměv, neboť stálým hostem na jejich hradě byla od té doby smrt. Zvláště Zdeněk Borotínský byl svědkem její žně. Viděl umírati tři bratry a svou ženu pochoval v mladém ještě věku. Zůstaly mu po ní dvě děti: Jaromír a Berta. Leč i ony byly odsouzeny k záhubě, i je měla stihnouti v mladých letech strašlivá kletba rodu. Když byla Jaromírovi tři léta, vyběhl si z hradu do zahrady, která přiléhala k rybníku. Chůva ho šla hledati, našla vrátka do zahrady otevřená. Prohledala v zahradě každý kout, a když se marně po hochovi pídila, šla oznámiti neblahou zprávu panu Borotínovi. Rytíř pospíšil do zahrady, pohlédl na hladinu rybníka, zbledl a zavzdychal. Napadla ho v tu chvíli myšlenka, že dítě utonulo, že je pramáti…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

13.2.2009 09:08 Ilona
Musím potvrdit, že je to krásné místo, v létě jsme to tu navštívili s rodinou a moc se nám tu líbílo, škoda jen, že Starý zámek je v takovém stavu . Doporučuji Ilona
20.8.2007 08:25 LaJ
Pokud půjdete na Borotín z vesnice Chotoviny, od železniční stanice je špatně značená cesta a chybí značky po kterých se má jít,takže se může snadno sejít z cesty. Proto jděte dolů z kopce od železniční zastávky až k hlavní silnici, tu přejděte,dejte se doprava, tam minete statek, za ním je pak zase správné značení směrem vpravo.
10.5.2007 22:05 PL
Borotín lze shlédnout ve filmové pohádce -Honza málem králem, kde zřícenina hradu je sídlem lapků a loupežníků.
2.10.2006 12:24 Eva Ciprová
Na Borotine jsme se zastavili v odpolednich hodinach za krasneho pocasi. Krasny vyhled, hezke podzemni chodby a krasny statek, ktery se nam opravdu moc libil..!! Skoda jen, ze je v tak zalostnem stavu!
25.3.2013 22:44
Doporučuji zopakovat návštěvu hradu Borotín a třeba Vás potěší, že statek má nového majitele a pomalu se opravuje.
Jen vybrat krásné počasí.
Jana
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Borotín

Místa v okolí

 dvůr Borotín
 židovský hřbitov
 Liderovice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Nemyšl
 Libenice
 Balkova Lhota
 Vrchotice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Miličín
 Miličín
 fara
 Dražice
 Staré Mitrovice
 židovský hřbitov
 Jetřichovice
 dům čp. 308
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Jordán
 Vodárenská věž
 dům pasíře Prokopa
 Škochův dům
 Střelnice
 Klokoty
 stará radnice
 kašna
 Nové Mitrovice
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Stárkův dům
 Kotnov
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 divadlo
 Bechyňská brána
 zemědělská škola
 sokolovna
 Uhřice
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Prčice
 Ratibořské Hory
 Chlístovské menhiry
 Ohrazenice
 Housův mlýn
 Nadějkov
 Smilkov
 Dražičky
 židovský hřbitov
 Měšice
 Oltyně
 Měšetice
 Hýlačka
 Kouty
 Buchov
 Dub
 Příběnice
 Příběničky
 kaple Panny Marie
 Kovářka
 Lidkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Polánka
 Obětní kámen
 kaplička
 socha sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 Neustupov
 Mladá Vožice
 Vlksice
 Kozí hrádek
 panský pivovar
 židovský hřbitov
 Lom
 Radvanov
 Radvanov
 Zvěřinec
 kostel sv. Prokopa
 Martinice
 Boží hrob
 Opařany
 Šelmberk
 Skalice
 Bolechovice
 Vlčkovice
 Dobrohošť
 Stádlec
 kamenná kašna
 Bílkův dům
 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 řetězový most
 synagoga
 Chýnovská jeskyně
 Chýnov
 židovský hřbitov
 Odlochovice
 Nedrahovice
 kaple
 Zvěstov
 Srlín
 Zběšičky
 Libouň
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 106
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama