Barokní kostel Nejsvětější Trojice z let 1695-1702 stojí na místě kaple sv. Anny a menšího kostela. Postaven tehdejším majitelem panství Janem Franzem. Přestavěn za Ignáce Deyma ze Stříteže r. 1738. Neorientovaný jednolodní kostel s pravoúhlým presbytářem a věží má barokní fasády členěné lizénami.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2015
Nadějkov (německy Nadejkow) je městys na hranici středních a jižních Čech, poprvé uváděný roku 1373. Do obce se lze veřejnou dopravou dostat autobusy z Milevska, Příbrami nebo Tábora. Procházejí tudy dvě značené cyklotrasy a zelená a žlutá turistická značka. Městysem a jeho okolím vás provede naučná stezka Nadějkovsko.
9.2. 2021
historie

Na místě dnešního kostela Nejsvětější Trojice původně stávala kaple sv. Anny. V letech 1616–1628 nechal postavit Oldřich Doudlebský z Doudleb a později jeho syn Adam Fridrich s manželkou Dorotou, rozenou Vratislavovou z Mitrovic na jejím místě barokní kostelík. Za Jana Franze, měšťana Nového Města pražského, který roku 1668 získal zdejší panství, byl nevyhovující kostelík zbořen a v letech 1695-1702 byl postaven kostel nový, jednolodní a neorientovaný. Další přestavbou prošel roku 1738 za Ignáce Deyma ze Stříteže. Roku 1859 poničil kostel požár. Poslední velkou opravou prošel v letech 2008-2010, mimo jiné byl restaurován oltář a věž dostala novou plechovou střechu.

Milan Caha (zdroj: http://www.nadejkov.cz/kostel a https://pamatkovykatalog.cz), 9.2. 2021

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Nadějkov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15452
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama