Barokní kostel Nejsvětější Trojice z let 1695-1702 stojí na místě kaple sv. Anny a menšího kostela. Postaven tehdejším majitelem panství Janem Franzem. Přestavěn za Ignáce Deyma ze Stříteže r. 1738. Neorientovaný jednolodní kostel s pravoúhlým presbytářem a věží má barokní fasády členěné lizénami.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2015
Nadějkov (německy Nadejkow) je městys na hranici středních a jižních Čech, poprvé uváděný roku 1373. Do obce se lze veřejnou dopravou dostat autobusy z Milevska, Příbrami nebo Tábora. Procházejí tudy dvě značené cyklotrasy a zelená a žlutá turistická značka. Městysem a jeho okolím vás provede naučná stezka Nadějkovsko.
9.2. 2021
historie

Na místě dnešního kostela Nejsvětější Trojice původně stávala kaple sv. Anny. V letech 1616–1628 nechal postavit Oldřich Doudlebský z Doudleb a později jeho syn Adam Fridrich s manželkou Dorotou, rozenou Vratislavovou z Mitrovic na jejím místě barokní kostelík. Za Jana Franze, měšťana Nového Města pražského, který roku 1668 získal zdejší panství, byl nevyhovující kostelík zbořen a v letech 1695-1702 byl postaven kostel nový, jednolodní a neorientovaný. Další přestavbou prošel roku 1738 za Ignáce Deyma ze Stříteže. Roku 1859 poničil kostel požár. Poslední velkou opravou prošel v letech 2008-2010, mimo jiné byl restaurován oltář a věž dostala novou plechovou střechu.

Milan Caha (zdroj: http://www.nadejkov.cz/kostel a https://pamatkovykatalog.cz), 9.2. 2021

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Nadějkov

Místa v okolí

 Nadějkov
 židovský hřbitov
 Vlksice
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Jistebnice
 Jistebnice
 Chlístovské menhiry
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 Jistebnice
 Obětní kámen
 Jetřichovice
 Libenice
 Vrchotice
 kostel sv. Václava
 Uhřice
 židovský hřbitov
 Skalice
 kostel sv. Jeronýma
 Lidkovice
 Oltyně
 Zvěřinec
 Měšetice
 Obděnice
 morová kaplička
 Prčice
 kostel sv. Jiljí
 Nové Mitrovice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Staré Mitrovice
 nová synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 stará synagoga
 stará fara
 radnice
 židovský hřbitov
 Jenišovice
 Balkova Lhota
 Borotín
 Dražice
 dvůr Borotín
 Vrškámen
 Husova kazatelna
 Opařany
 fara
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Petrovice
 Nedrahovice
 Bolechovice
 Liderovice
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 kaple sv. Anny
 Hrádek u Lovčic
 Příběničky
 Příběnice
 Stádlec
 synagoga
 rozhledna Kuníček
 Kupa u Jestřebic
 Lovčice
 Vysoký Chlumec
 židovský hřbitov
 Dobrohošť
 Zahrádka
 Srlín
 Dražičky
 fara
 návesní kaple
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 Chotoviny
 židovský hřbitov
 Pořešice
 Smilkov
 řetězový most
 Doubravice
 Miličín
 Veselíčko
 Klokoty
 kostel sv. Anny
 Ústupenice
 Poušť sv. Marka
 Martinice
 Bernartice
 stará radnice
 Bechyňská brána
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 kostel sv. Martina
 kašna
 Vodárenská věž
 Kotnov
 dům pasíře Prokopa
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 kaple sv. Floriána
 Kouty
 dům Albrechta pekaře
 Stárkův dům
 Střelnice
 Jordán
 městské opevnění
 Gausovy domy
 divadlo
 Plešiště
 Housův mlýn
 zemědělská škola
 sokolovna
 Hýlačka
 Buchov
 Boží hrob
 Lom
 Votice
 kostel sv. Václava
 Votice
 sousoší Panny Marie
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15452
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama