Barokní dvůr je poprvé uváděn r. 1559 jako poplužní dvůr hradu Borotín. R. 1620 byl spolu s hradem vypálen. Do r. 1829 v majetku Lobkowiczů, následně prodán baronům Nádherným. Od r. 1923 časté střídání majitelů. Chráněnou památkou od 2003. R. 2009 v havarijním stavu, postupně probíhá rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
Statek v roce 2013 - opravená barokní fasása jižního křídla a část plotu terasy
© Milan Tejnor, 11/2013
OBČANSKÉ SDRUŽENÍ „Barokní dvůr Borotín, o. s.“ Občanské sdružení „Barokní dvůr Borotín, o. s.“ bylo založeno v roce 2012. Primárním posláním občanského sdružení „Barokní dvůr Borotín, o. s.“ je pomoc a součinnost při rekonstrukci a revitalizaci kulturní památky - hospodářského dvora Starý zámek v Borotíně. Cílem je adaptace historicky nejcennější části objektu a vybudování interaktivní muzejní expozice zaměřené na historii statku, protilehlého hradu, obce a zdejšího zemědělského regionu. Muzeum je významným bodem širšího záměru vybudování společenského a kulturního centra. Činnost občanské sdružení je podporována obcí, místními spolky (Osvětová beseda), spolupracuje s místními organizacemi (např. partnerská smlouva s místní základní školou), uskupeními (např. partnerská smlouva se Společenstvím obcí Čertovo břemeno) a také s MAS Krajina srdce. Občanské sdružení „Barokní dvůr Borotín, o. s.“ bylo registrováno podle zákona č.83/1990Sb. o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, dne 31.8.2012 pod č. j. VS/1-1/89 932/12-R. IČ: 22714065. Mezi členy patří majitel objektu, rodinní příslušníci, místní občané, odborníci na obnovu kulturních památek a různorodí podporovatelé projektu obnovy statku (včetně dvou osob žijících trvale v zahraniční). Podpora členů je primárně formou aktivní pomoci při rekonstrukčních pracích, při organizačním zajištění akcí, jejich výtěžek jde na obnovu objektu, nezištnou odbornou pomocí (příprava projekt a dozor realizace), ale i drobnějšími finančními dary. V případě zájmu o podporu projektu obnovy hospodářského dvora Starý zámek v Borotíně a jmenovitě adaptace prostor pro regionální muzeum můžete zaslat Vás finanční příspěvek na transparentní účet občanského sdružení: Číslo účtu: 261651522/0300 (Československá obchodní banka – ERA).
Milan Tejnor, 16.11. 2013
historie

KULTURNÍ PAMÁTKA Barokní hospodářský dvůr (zvaný Starý zámek) v Borotíně u Tábora je kulturní památkou rozhodnutím Ministerstva kultury ze dne 28.7.2003 (spisová značka Č.j. 9660/2001). Důvodem pro zapsání mezi kulturní památky je mimořádný urbanistický význam objektu: „...tento typ osově symetrické trojkřídlé dispozice s čelní vjezdovou branou (bez významnějších mladších přestaveb) se dochoval již velmi ojediněle. Lze tedy konstatovat, že areál hospodářského dvora Starý zámek patří mezi nejvýznačnější stavby svého druhu v jihočeském regionu a z hlediska své urbanistické polohy zřejmě nemá obdoby“. Dnešní, v podstatě barokní dvůr má pozdně středověké nebo renesanční jádro. Přelom 18. a 19. století vtiskl dvoru klasicistní tvář, jehož součástí je kromě vykrajovaných štítů také červeně malované členění vnějších fasád. HISTORIE OBJEKTU Barokní hospodářský dvůr v Borotíně je situován naproti zřícenině středověkého hradu zvaného Starý zámek, po…  číst dále

Milan Tejnor, 16.11. 2013

Vývoj událostí místa

 • 1557

  První zmínky o dvoře jako neopevněné předhradí s hospodářskými budovami.

 • 1620

  Po opuštění hradu po požáru zůstává dvůr jako samostatně fungující hospodářská jednotka v majetku rodu Lobkowiczů

 • 1829

  Prodej hradu a statku baronům Nádherným

 • 1923

  Po pozemkové reformě se zde vystřídalo mnoho majitelů i nájemců, přičemž potomkům posledních majitelům byl objekt vrácen v restitučním řízení.

 • prosinec 2009

  Objekt zakoupila Společnost TAKELOT s.r.o.

 • 2010

  Bylo zahájeno čištění objektů, základních zabezpečovacích prací a statického zajištění objektu.

 • 2011 - 2013

  Došlo k většinové rekonstrukci historicky nejcennější části komplexu – jižního křídla. Oprava středové brány a ohradní zdi u jižního křídla, nový krov, nová střešní krytina nad západní částí jižního křídla

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Borotín

Místa v okolí

 Borotín
 židovský hřbitov
 Liderovice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Nemyšl
 Libenice
 Balkova Lhota
 Vrchotice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Miličín
 Miličín
 fara
 Dražice
 Staré Mitrovice
 židovský hřbitov
 Vodárenská věž
 Jetřichovice
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Klokoty
 stará radnice
 kašna
 Jordán
 Gausovy domy
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Střelnice
 Nové Mitrovice
 městské opevnění
 synagoga
 divadlo
 zemědělská škola
 Měšťanský pivovar
 Bechyňská brána
 Kotnov
 sokolovna
 Uhřice
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Ratibořské Hory
 Prčice
 Housův mlýn
 Ohrazenice
 Nadějkov
 Chlístovské menhiry
 Dražičky
 Smilkov
 Měšice
 židovský hřbitov
 Oltyně
 Měšetice
 Hýlačka
 Kouty
 Dub
 Buchov
 Příběnice
 Kovářka
 Polánka
 Příběničky
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Lidkovice
 kaplička
 Obětní kámen
 socha sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 solnice
 Mladá Vožice
 židovský hřbitov
 Neustupov
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Vlksice
 Radvanov
 Lom
 Radvanov
 Zvěřinec
 kostel sv. Prokopa
 Boží hrob
 Opařany
 Martinice
 Šelmberk
 Bolechovice
 Skalice
 Vlčkovice
 Dobrohošť
 Stádlec
 kamenná kašna
 Bílkův dům
 Lovčice
 Chýnovská jeskyně
 synagoga
 Hrádek u Lovčic
 řetězový most
 Chýnov
 židovský hřbitov
 Odlochovice
 Nedrahovice
 kaple
 Zvěstov
 Srlín
 Zběšičky
 kostel sv. Václava
 Libouň
Základní informace místa
ID místa: 11528
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama