Barokní dvůr je poprvé uváděn r. 1559 jako poplužní dvůr hradu Borotín. R. 1620 byl spolu s hradem vypálen. Do r. 1829 v majetku Lobkowiczů, následně prodán baronům Nádherným. Od r. 1923 časté střídání majitelů. Chráněnou památkou od 2003. R. 2009 v havarijním stavu, postupně probíhá rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
Statek v roce 2013 - opravená barokní fasása jižního křídla a část plotu terasy
© Milan Tejnor, 11/2013
OBČANSKÉ SDRUŽENÍ „Barokní dvůr Borotín, o. s.“ Občanské sdružení „Barokní dvůr Borotín, o. s.“ bylo založeno v roce 2012. Primárním posláním občanského sdružení „Barokní dvůr Borotín, o. s.“ je pomoc a součinnost při rekonstrukci a revitalizaci kulturní památky - hospodářského dvora Starý zámek v Borotíně. Cílem je adaptace historicky nejcennější části objektu a vybudování interaktivní muzejní expozice zaměřené na historii statku, protilehlého hradu, obce a zdejšího zemědělského regionu. Muzeum je významným bodem širšího záměru vybudování společenského a kulturního centra. Činnost občanské sdružení je podporována obcí, místními spolky (Osvětová beseda), spolupracuje s místními organizacemi (např. partnerská smlouva s místní základní školou), uskupeními (např. partnerská smlouva se Společenstvím obcí Čertovo břemeno) a také s MAS Krajina srdce. Občanské sdružení „Barokní dvůr Borotín, o. s.“ bylo registrováno podle zákona č.83/1990Sb. o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, dne 31.8.2012 pod č. j. VS/1-1/89 932/12-R. IČ: 22714065. Mezi členy patří majitel objektu, rodinní příslušníci, místní občané, odborníci na obnovu kulturních památek a různorodí podporovatelé projektu obnovy statku (včetně dvou osob žijících trvale v zahraniční). Podpora členů je primárně formou aktivní pomoci při rekonstrukčních pracích, při organizačním zajištění akcí, jejich výtěžek jde na obnovu objektu, nezištnou odbornou pomocí (příprava projekt a dozor realizace), ale i drobnějšími finančními dary. V případě zájmu o podporu projektu obnovy hospodářského dvora Starý zámek v Borotíně a jmenovitě adaptace prostor pro regionální muzeum můžete zaslat Vás finanční příspěvek na transparentní účet občanského sdružení: Číslo účtu: 261651522/0300 (Československá obchodní banka – ERA).
Milan Tejnor, 16.11. 2013
historie

KULTURNÍ PAMÁTKA Barokní hospodářský dvůr (zvaný Starý zámek) v Borotíně u Tábora je kulturní památkou rozhodnutím Ministerstva kultury ze dne 28.7.2003 (spisová značka Č.j. 9660/2001). Důvodem pro zapsání mezi kulturní památky je mimořádný urbanistický význam objektu: „...tento typ osově symetrické trojkřídlé dispozice s čelní vjezdovou branou (bez významnějších mladších přestaveb) se dochoval již velmi ojediněle. Lze tedy konstatovat, že areál hospodářského dvora Starý zámek patří mezi nejvýznačnější stavby svého druhu v jihočeském regionu a z hlediska své urbanistické polohy zřejmě nemá obdoby“. Dnešní, v podstatě barokní dvůr má pozdně středověké nebo renesanční jádro. Přelom 18. a 19. století vtiskl dvoru klasicistní tvář, jehož součástí je kromě vykrajovaných štítů také červeně malované členění vnějších fasád. HISTORIE OBJEKTU Barokní hospodářský dvůr v Borotíně je situován naproti zřícenině středověkého hradu zvaného Starý zámek, po…  číst dále

Milan Tejnor, 16.11. 2013

Vývoj událostí místa

 • 1557

  První zmínky o dvoře jako neopevněné předhradí s hospodářskými budovami.

 • 1620

  Po opuštění hradu po požáru zůstává dvůr jako samostatně fungující hospodářská jednotka v majetku rodu Lobkowiczů

 • 1829

  Prodej hradu a statku baronům Nádherným

 • 1923

  Po pozemkové reformě se zde vystřídalo mnoho majitelů i nájemců, přičemž potomkům posledních majitelům byl objekt vrácen v restitučním řízení.

 • prosinec 2009

  Objekt zakoupila Společnost TAKELOT s.r.o.

 • 2010

  Bylo zahájeno čištění objektů, základních zabezpečovacích prací a statického zajištění objektu.

 • 2011 - 2013

  Došlo k většinové rekonstrukci historicky nejcennější části komplexu – jižního křídla. Oprava středové brány a ohradní zdi u jižního křídla, nový krov, nová střešní krytina nad západní částí jižního křídla

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Borotín

Místa v okolí

 Borotín
 židovský hřbitov
 Liderovice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Nemyšl
 Libenice
 Balkova Lhota
 Vrchotice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Miličín
 Miličín
 fara
 Dražice
 Staré Mitrovice
 židovský hřbitov
 Vodárenská věž
 Jetřichovice
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Klokoty
 stará radnice
 kašna
 Jordán
 Gausovy domy
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Střelnice
 Nové Mitrovice
 městské opevnění
 synagoga
 divadlo
 zemědělská škola
 Měšťanský pivovar
 Bechyňská brána
 Kotnov
 sokolovna
 Uhřice
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Ratibořské Hory
 Prčice
 Housův mlýn
 Ohrazenice
 Nadějkov
 Chlístovské menhiry
 Dražičky
 Smilkov
 Měšice
 židovský hřbitov
 Oltyně
 Měšetice
 Hýlačka
 Kouty
 Dub
 Buchov
 Příběnice
 Kovářka
 Polánka
 Příběničky
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Lidkovice
 kaplička
 Obětní kámen
 socha sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 solnice
 Mladá Vožice
 židovský hřbitov
 Neustupov
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Vlksice
 Radvanov
 Lom
 Radvanov
 Zvěřinec
 kostel sv. Prokopa
 Boží hrob
 Opařany
 Martinice
 Šelmberk
 Bolechovice
 Skalice
 Vlčkovice
 Dobrohošť
 Stádlec
 kamenná kašna
 Bílkův dům
 Lovčice
 Chýnovská jeskyně
 synagoga
 Hrádek u Lovčic
 řetězový most
 Chýnov
 židovský hřbitov
 Odlochovice
 Nedrahovice
 kaple
 Zvěstov
 Srlín
 Zběšičky
 kostel sv. Václava
 Libouň
Základní informace místa
ID místa: 11528
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama