Poutní kostel byl postaven jako část celého sakrálního areálu v l. 1730–1733 na popud opata Mariana Hermanna. R. 1733 sem byl slavnostně umístěn gotický obraz Panny Marie Sepekovské a kostel byl vysvěcen. Interiér vyzdoben freskami (P. Siard Nosecký). V l. 1733–67 byl přistavěn ambit se 4 kaplemi.
Hlavní obrázek místa
Sepekov
© Petr Koutník, 04/2011
Kostel je oválnou stavbou, jež byla tvořena ve slohu vrcholného baroku. Je zaklenut kopulí. Doplněné ambity mají čtyři brány a čtyři kaple umístěné v rozích. Ty jsou též zaklenuté kopulemi s lucernami. Pravoúhlý presbytář se sakristií těsně přiléhá k lodi kostela. Chrámová předsíň s věží obsahuje výklenky, v nichž jsou umístěny sochy Immaculaty – Panny Marie, sv. Jakuba a sv. Vavřince. Vnitřek kostela je v barokním stylu. Freska uvnitř kostela zobrazuje mocnou přímluvu Panny Marie. Je rozdělena do čtyř částí a každá část nese jiný nápis. Druhá freska zobrazuje samotnou Pannu Marii na trůnu. Český nápis říká: Já mne milující miluji. Třetí freska se nachází na stropě a zobrazuje Pannu Marii jako ochránkyni premonstrátského řádu.
L.H. (podle milevskymkrajem.cz), 10.6. 2011
historie

Roku 1730 se strahovský opat Marian Hermann rozhodl postavit celý sakrální areál a byl položen základní kámen chrámu. Roku 1733 byla stavba kostela u konce. 26. 9. 1733 byl do kostela slavnostně umístěn Milostný obraz Panny Marie Sepekovské. 27. 9. 1733 byl kostel vysvěcen za přítomnosti biskupa Jana Rudolfa a hraběte Šporka ke cti Jména Panny Marie. Následně byl kolem kostela vystavěn ambit se čtyřmi kaplemi. Tato práce byla dokončena r. 1767. Kaple stojící okolo chrámu byly zasvěceny sv. Linhartovi, sv. Janu Nepomuckému, sv. Augustinovi a sv. Norbertovi. Vnitřní freska, rozdělená na čtyři díly, je dílem P. Siarda Noseckého.

L.H. (podle milevskymkrajem.cz), 10.6. 2011

Půdorys místa

půdorys areálu
© Antonín Podlaha, Eduard Šittler: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 05 Politický okres Milevský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1898
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Sepekov

Místa v okolí

 Skalice
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kupa u Jestřebic
 kostel sv. Jiljí
 stará fara
 nová synagoga
 stará synagoga
 radnice
 Opařany
 Vlksice
 Veselíčko
 kostel sv. Anny
 Srlín
 Bernartice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 Oltyně
 synagoga
 Stádlec
 Jenišovice
 Rataje
 židovský hřbitov
 Bernartice
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Nadějkov
 kaple Panny Marie
 řetězový most
 kaple sv. Anny
 Borovany
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 kostel sv. Prokopa
 Příběničky
 Příběnice
 židovský hřbitov
 Dobronice
 kaple Panny Marie
 Radětice u Bechyně
 Dražice
 Obrovy hroby
 Podolsko
 Chlístovské menhiry
 Dražíč
 Dražičky
 Balkova Lhota
 Obděnice
 fara
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 Skalní brána
 Kotýřina
 Vrškámen
 židovský hřbitov
 Chřešťovice
 Obětní kámen
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Šternberská vodárna
 synagoga
 kostel sv. Matěje
 dům čp. 37
 synagoga
 Petrovice
 Červený Újezdec
 Bechyně
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Katovna
 kaplička
 Jetřichovice
 Zahrádka
 Vrchotice
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 špitál
 Černice
 Lašovice
 Onen Svět
 Velký Mehelník
Základní informace místa
ID místa: 10023
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama