Poutní kostel byl postaven jako část celého sakrálního areálu v l. 1730–1733 na popud opata Mariana Hermanna. R. 1733 sem byl slavnostně umístěn gotický obraz Panny Marie Sepekovské a kostel byl vysvěcen. Interiér vyzdoben freskami (P. Siard Nosecký). V l. 1733–67 byl přistavěn ambit se 4 kaplemi.
Hlavní obrázek místa
Sepekov
© Petr Koutník, 04/2011
Kostel je oválnou stavbou, jež byla tvořena ve slohu vrcholného baroku. Je zaklenut kopulí. Doplněné ambity mají čtyři brány a čtyři kaple umístěné v rozích. Ty jsou též zaklenuté kopulemi s lucernami. Pravoúhlý presbytář se sakristií těsně přiléhá k lodi kostela. Chrámová předsíň s věží obsahuje výklenky, v nichž jsou umístěny sochy Immaculaty – Panny Marie, sv. Jakuba a sv. Vavřince. Vnitřek kostela je v barokním stylu. Freska uvnitř kostela zobrazuje mocnou přímluvu Panny Marie. Je rozdělena do čtyř částí a každá část nese jiný nápis. Druhá freska zobrazuje samotnou Pannu Marii na trůnu. Český nápis říká: Já mne milující miluji. Třetí freska se nachází na stropě a zobrazuje Pannu Marii jako ochránkyni premonstrátského řádu.
L.H. (podle milevskymkrajem.cz), 10.6. 2011
historie

Roku 1730 se strahovský opat Marian Hermann rozhodl postavit celý sakrální areál a byl položen základní kámen chrámu. Roku 1733 byla stavba kostela u konce. 26. 9. 1733 byl do kostela slavnostně umístěn Milostný obraz Panny Marie Sepekovské. 27. 9. 1733 byl kostel vysvěcen za přítomnosti biskupa Jana Rudolfa a hraběte Šporka ke cti Jména Panny Marie. Následně byl kolem kostela vystavěn ambit se čtyřmi kaplemi. Tato práce byla dokončena r. 1767. Kaple stojící okolo chrámu byly zasvěceny sv. Linhartovi, sv. Janu Nepomuckému, sv. Augustinovi a sv. Norbertovi. Vnitřní freska, rozdělená na čtyři díly, je dílem P. Siarda Noseckého.

L.H. (podle milevskymkrajem.cz), 10.6. 2011

Půdorys místa

půdorys areálu
© Antonín Podlaha, Eduard Šittler: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 05 Politický okres Milevský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1898
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Sepekov

Místa v okolí

 Skalice
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kupa u Jestřebic
 kostel sv. Jiljí
 stará fara
 nová synagoga
 stará synagoga
 radnice
 Opařany
 Veselíčko
 Vlksice
 kostel sv. Anny
 Srlín
 Bernartice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 Oltyně
 synagoga
 Stádlec
 Jenišovice
 Rataje
 židovský hřbitov
 Bernartice
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Nadějkov
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 řetězový most
 Borovany
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 kostel sv. Prokopa
 Příběničky
 Příběnice
 židovský hřbitov
 Dobronice
 kaple Panny Marie
 Radětice u Bechyně
 Dražice
 fara
 Obrovy hroby
 Podolsko
 Dražičky
 Chlístovské menhiry
 Dražíč
 Obděnice
 Balkova Lhota
 fara
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 Skalní brána
 Kotýřina
 Vrškámen
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Šternberská vodárna
 synagoga
 Chřešťovice
 Obětní kámen
 kostel sv. Matěje
 dům čp. 37
 synagoga
 Petrovice
 Červený Újezdec
 kostel sv. Linharta
 Bechyně
 boží muka
 Katovna
 kaplička
 Libenice
 Jetřichovice
 Zahrádka
 kaple sv. Anny
 Vrchotice
 rozhledna Kuníček
 Uhřice
 špitál
 Černice
 Lašovice
 Onen Svět
 Velký Mehelník
Základní informace místa
ID místa: 10023
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama