Románský kostel z poloviny 13. století, přestavěn goticky také barokně. Kaple Nejsv. Trojice (sakristie) přistavěna r. 1610. Loď přestavěna r. 1678, věž vystavěna r. 1788. Na hlavním oltáři dřevěná socha patrona havířů sv. Prokopa. Před kostelem kamenný pomník padlým v první světové válce.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Prokopa v Chyškách
© Pavel Vítek 06/2014
Obec Chyšky leží 11 km severovýchodně od Milevska a 11 km jihozápadně od dvojměstí Sedlec-Prčice. Leží 10 km západně od turisticky zajímavé a stále ještě opomíjené oblasti okolo Javorové skály, nejvyššího bodu tzv. Čertova břemena, jejímž centrem se v posledních letech stal Monínec. Kostel sv. Prokopa v Chyškách je dominantou obce, leží na jejím nejvyšším místě.
Pavel Vítek, 21.10. 2014
popis

Kostel je jednolodní, přibližně orientovaná stavba. Loď je obdélná se zdivem cca 1,2 silným a o vnitřních rozměrech 14,25 x 9,9 m, zakončená trojúhelnými v baroku zvýšenýmí štíty. Zaklenutá je plackami sbíhajícími do přízedních pilířů. V jižní zdi je gotický lomený portál s jednoduchou profilací a dvě lomená gotická okna, jinak loď osvětlují dva páry obdélných segmentem zakončených barokních oken Presbytář oddělený od lodi širokým hrotitým triumfálním obloukem je tvořen původní románskou apsidou o vnitřní šířce 7,08 m a totožné hloubce. Apsida je zaklenuta konchou, ve východní ose je zazděné hluboko špaletované románské okénko, pozůstatkem podobného okénka může být výklenek v jihovýchodní stěně apsidy. Na presbytář navazuje nepravidelně tvarovaná šestiboce zakončená sakristie, původní kaple Nejsvětější Trojice. Sakristie je zaklenutá valeně s hřebínkovým vzorem. Okna jsou úzká segmentově zakončená, v jižním je skleněný terčík…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-prokopa-chysky, 21.10. 2014

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1291 z listiny krále Václava II. pražskému biskupovi Tobiáši z Bechyně. To již zde asi půl století stával pozdně románský kostel datovaný D. Líbalem do doby před polovinou 13. století. S tímto datováním souhlasí též J. Kuthan. Těžba zlata v okolí je zřejmě důvodem zasvěcení kostela sv. Prokopovi, patronu horníků. Kostel byl postupně přestavěn goticky a nakonec barokně, jeho existence je v pramenech zachycena poprvé v konfirmačních knihách pražského arcibiskupství v roce 1365. Kostel byl v roce 1420 vypálen husity a kněze vyhnali. Z kostela zůstal pouze románsky klenutý presbytář ve tvaru apsidy. Brzo byl však celý znovu obnoven. Roku 1610 byla k presbytáři přistavěna kaple Nejsvětější Trojice (dnes sakristie). Kostelní loď přestavěna roku 1678. Roku 1708 kostel společně s věží vyhořel. Byl obnovený, ale v roce 1775 vyhořel znovu. Věž byla opět postavena roku 1788.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-prokopa-chysky, 21.10. 2014

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Chyšky

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Nadějkov
 Vlksice
 Obětní kámen
 Chlístovské menhiry
 Obděnice
 kostel sv. Mikuláše
 Vrškámen
 Husova kazatelna
 židovský hřbitov
 synagoga
 Petrovice
 Zvěřinec
 Jetřichovice
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 kostel sv. Jiljí
 Jenišovice
 Uhřice
 kaple sv. Anny
 Lidkovice
 Jistebnice
 kaple sv. Anny
 Jistebnice
 nová synagoga
 stará synagoga
 stará fara
 radnice
 Měšetice
 rozhledna Kuníček
 kostel sv. Jeronýma
 Nedrahovice
 Zahrádka
 Vrchotice
 morová kaplička
 Prčice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Václava
 Nové Mitrovice
 fara
 Vysoký Chlumec
 Libenice
 Skalice
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Pořešice
 Bolechovice
 Staré Mitrovice
 Skalní brána
 Doubravice
 Hrádek u Lovčic
 Poušť sv. Marka
 Ústupenice
 Plešiště
 Kotýřina
 návesní kaple
 Oltyně
 Lovčice
 Dobrohošť
 Lašovice
 židovský hřbitov
 Opařany
 Onen Svět
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 špýchar
 Kosova Hora
 Kupa u Jestřebic
 nová radnice
 synagoga
 Třebnice
 stará radnice
 Borotín
 kaplička
 dvůr Borotín
 Obrovy hroby
 Červený Hrádek
 Balkova Lhota
 Dražice
 fara
 Veselíčko
 Vojkov
 kostel sv. Anny
 Zhoř
 Skrýšov u Sedlčan
 Martinice
 Smilkov
 židovský hřbitov
 Příběničky
 Příběnice
 vyhlídka nad Kamýkem
 Kouty
 Dražičky
 Beztahov
 Vrškamýk
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Chyšky
U Bažantnice 556
399 01 Milevsko
Tel: 382 521 458
http://chysky.milevskoklaster.cz
info@milevskoklaster.cz
Základní informace místa
ID místa: 11908
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.10.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama