Románský kostel z poloviny 13. století, přestavěn goticky také barokně. Kaple Nejsv. Trojice (sakristie) přistavěna r. 1610. Loď přestavěna r. 1678, věž vystavěna r. 1788. Na hlavním oltáři dřevěná socha patrona havířů sv. Prokopa. Před kostelem kamenný pomník padlým v první světové válce.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Prokopa v Chyškách
© Pavel Vítek 06/2014
Obec Chyšky leží 11 km severovýchodně od Milevska a 11 km jihozápadně od dvojměstí Sedlec-Prčice. Leží 10 km západně od turisticky zajímavé a stále ještě opomíjené oblasti okolo Javorové skály, nejvyššího bodu tzv. Čertova břemena, jejímž centrem se v posledních letech stal Monínec. Kostel sv. Prokopa v Chyškách je dominantou obce, leží na jejím nejvyšším místě.
Pavel Vítek, 21.10. 2014
popis

Kostel je jednolodní, přibližně orientovaná stavba. Loď je obdélná se zdivem cca 1,2 silným a o vnitřních rozměrech 14,25 x 9,9 m, zakončená trojúhelnými v baroku zvýšenýmí štíty. Zaklenutá je plackami sbíhajícími do přízedních pilířů. V jižní zdi je gotický lomený portál s jednoduchou profilací a dvě lomená gotická okna, jinak loď osvětlují dva páry obdélných segmentem zakončených barokních oken Presbytář oddělený od lodi širokým hrotitým triumfálním obloukem je tvořen původní románskou apsidou o vnitřní šířce 7,08 m a totožné hloubce. Apsida je zaklenuta konchou, ve východní ose je zazděné hluboko špaletované románské okénko, pozůstatkem podobného okénka může být výklenek v jihovýchodní stěně apsidy. Na presbytář navazuje nepravidelně tvarovaná šestiboce zakončená sakristie, původní kaple Nejsvětější Trojice. Sakristie je zaklenutá valeně s hřebínkovým vzorem. Okna jsou úzká segmentově zakončená, v jižním je skleněný terčík…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-prokopa-chysky, 21.10. 2014

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1291 z listiny krále Václava II. pražskému biskupovi Tobiáši z Bechyně. To již zde asi půl století stával pozdně románský kostel datovaný D. Líbalem do doby před polovinou 13. století. S tímto datováním souhlasí též J. Kuthan. Těžba zlata v okolí je zřejmě důvodem zasvěcení kostela sv. Prokopovi, patronu horníků. Kostel byl postupně přestavěn goticky a nakonec barokně, jeho existence je v pramenech zachycena poprvé v konfirmačních knihách pražského arcibiskupství v roce 1365. Kostel byl v roce 1420 vypálen husity a kněze vyhnali. Z kostela zůstal pouze románsky klenutý presbytář ve tvaru apsidy. Brzo byl však celý znovu obnoven. Roku 1610 byla k presbytáři přistavěna kaple Nejsvětější Trojice (dnes sakristie). Kostelní loď přestavěna roku 1678. Roku 1708 kostel společně s věží vyhořel. Byl obnovený, ale v roce 1775 vyhořel znovu. Věž byla opět postavena roku 1788.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-prokopa-chysky, 21.10. 2014

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Chyšky

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Nadějkov
 Vlksice
 Obětní kámen
 Chlístovské menhiry
 Obděnice
 kostel sv. Mikuláše
 Vrškámen
 Husova kazatelna
 židovský hřbitov
 synagoga
 Petrovice
 Zvěřinec
 Jetřichovice
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 kostel sv. Jiljí
 Jenišovice
 kaple sv. Anny
 Lidkovice
 Jistebnice
 kaple sv. Anny
 Jistebnice
 nová synagoga
 stará synagoga
 stará fara
 radnice
 Měšetice
 rozhledna Kuníček
 kostel sv. Jeronýma
 Nedrahovice
 Zahrádka
 Vrchotice
 Prčice
 morová kaplička
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Václava
 fara
 Vysoký Chlumec
 Nové Mitrovice
 Skalice
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Pořešice
 Bolechovice
 Staré Mitrovice
 Skalní brána
 Doubravice
 Hrádek u Lovčic
 Poušť sv. Marka
 Ústupenice
 Plešiště
 Kotýřina
 návesní kaple
 Oltyně
 Lovčice
 Dobrohošť
 Lašovice
 židovský hřbitov
 Opařany
 Onen Svět
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 špýchar
 Kosova Hora
 Kupa u Jestřebic
 nová radnice
 synagoga
 Třebnice
 stará radnice
 Borotín
 kaplička
 dvůr Borotín
 Obrovy hroby
 Červený Hrádek
 Balkova Lhota
 Dražice
 Veselíčko
 Vojkov
 kostel sv. Anny
 Zhoř
 Skrýšov u Sedlčan
 Martinice
 Smilkov
 židovský hřbitov
 Příběničky
 Příběnice
 vyhlídka nad Kamýkem
 Kouty
 Dražičky
 Beztahov
 Vrškamýk
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Chyšky
U Bažantnice 556
399 01 Milevsko
Tel: 382 521 458
http://chysky.milevskoklaster.cz
info@milevskoklaster.cz
Základní informace místa
ID místa: 11908
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.10.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama