Tvrz v malé vesnici Libenice pochází z r. 1577. Postavena za vlády Jindřicha Vrchotického z Loutkova. Drobné pozůstatky renesanční stavby dochovány v objektu č. p. 6.
Hlavní obrázek místa
© Miroslav Fiala 03/2022
Libenice jsou malá vesnice, nyní část městyse Borotín v okrese Tábor. Nachází se asi 4 km na severozápad od Borotína. Prochází tudy silnice II/120 v úseku Sedlec-Prčice – Sudoměřice u Tábora a žije tu asi 60 obyvatel. Libenice leží v katastrálním území Libenice u Tábora o rozloze 4,61 km². Je to velmi stará vesnice, i když se poprvé písemně připomíná až r. 1436, a to jako majetek paní Běty z Libenic a později jejího manžela Petra ze Šebířova. V r. 1545 získal vesnici bohatý táborský měšťan Prokop Hýlovec z Polkovic, po něm ji drželi Dvořečtí z Olbramovic a od roku 1577 Jindřich Vrchotický z Loutkova. Ten je pro vesnici významný, protože si zde vystavěl tvrz. Její pozůstatky se dochovaly po přestavbách v objektu č. p. 6. V r. 1590 koupil Libenice s uhřickým panstvím rytíř Rudolf Měsíček z Výškova, r. 1616 je získal rytíř Bedřich z Bílé a o dva roky později Petr Pavel Hozlauer z Hozlau. Osud dvou posledně jmenovaných byl tragický, protože Bedřich z Bílé byl popraven v r. 1621 mezi 27 představiteli českého stavovského odboje na Staroměstském náměstí v Praze. Petr Pavel Hozlauer z Hozlau byl r. 1620 uvězněn v obleženém Táboře pro podezření, že straní císařským a ve vězení zemřel. Přesto bylo jeho panství posmrtně zabaveno císařskou komorou a vdově Hozlauerové trvalo sedm let, než ho získala zpět. V roce 1726 byly Libenice přikoupeny k prčickému panství. Až do r. 1975 pak byly samostatnou obcí se čtyřmi osadami, nyní jsou součástí městyse Borotín. Bývalá tvrz se nachází v areálu dvora při východním okraji procházející silnice. Přichází sem též modrá turistická značka od nádraží Střezimíř na trati Praha-Tábor.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.3. 2022
historie

Libenice, (podle lidové vyslovnosti Liběnice) založil v neznámé době Liben či Luběn. Členové jeho rodu byli Libenici nebo Luběnici. Tak se zprvu jmenovala i osada. V Horních Libenicich stávala v místech nynějšího dvora starší tvrz, na níž sídlili rytíři z Libenic. Z nich se jmenuje r. 1401 Mikula a r. 1474 Bohuslav z Libenic. Z renesanční tvrze, jež byla založena až ve 2. pol. 16. stol., se uchovaly jediné valené (do oblouku z lámaného kamene klenuté) klenby mezi pasy a ve sklepě žulové ostění s kamennými výplněmi v hořejších rozích. Mezi dvorem a silnicí je nepatrné navrší - zbytek někdejších valů, jež byly po zrušení tvrze skopány. Po odstranění valů byl i příkop, který se táhl kolem tvrze, se zemí srovnán. Dále připomínají vybavení tvrze čtyři šikmé opěrné pilíře, z nichž dva jsou na západní, jeden na rohu a jeden na jižní straně obytného staveni. Vypuklé římsy nad horními okny a okrouhlá…  číst dále

Miroslav Fiala, 12.3. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Libenice

Místa v okolí

 Vrchotice
 Jetřichovice
 Staré Mitrovice
 Borotín
 Uhřice
 dvůr Borotín
 Nové Mitrovice
 Jistebnice
 Jistebnice
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Prčice
 Jistebnice
 Chlístovské menhiry
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Měšetice
 židovský hřbitov
 Nadějkov
 Miličín
 Lidkovice
 Miličín
 Liderovice
 Obětní kámen
 kaple Panny Marie
 Balkova Lhota
 Nemyšl
 Smilkov
 židovský hřbitov
 Husův sbor
 Chotoviny
 Zvěřinec
 Kouty
 Bolechovice
 kostel sv. Prokopa
 Vlksice
 Dražice
 fara
 kaple Panny Marie
 Buchov
 Dobrohošť
 Martinice
 Hrádek u Lovčic
 Lovčice
 Oltyně
 Nedrahovice
 kostel sv. Václava
 Beztahov
 Boží hrob
 židovský hřbitov
 Votice
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Neustupov
 židovský hřbitov
 Klokoty
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 stará radnice
 kašna
 Vodárenská věž
 kostel sv. Mikuláše
 Stárkův dům
 Střelnice
 Jordán
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 divadlo
 Bechyňská brána
 Kotnov
 městské opevnění
 Gausovy domy
 zemědělská škola
 Vojkov
 Skalice
 Dražičky
 sokolovna
 Obděnice
 Příběnice
 Příběničky
 Křešice
 Kovářka
 Housův mlýn
 židovský hřbitov
 Opařany
 Vlčkovice
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 synagoga
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 Měšice
 Vysoký Chlumec
 Doubravice
 kostel sv. Jiljí
 Červený Hrádek
 Ústupenice
 Odlochovice
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 stará radnice
 Jankov
 Poušť sv. Marka
 židovský hřbitov
 kaplička
 Zběšičky
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 špýchar
 Kupa u Jestřebic
Základní informace místa
ID místa: 16287
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 14.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama