Jednopatrový jednokřídlý barokní zámek z konce 17. století, postavený na místě patrně pozdně gotické tvrze. Po roce 1989 vrácen v restituci původním majitelům. R. 2006 obec zámek odkoupila a postupně probíhá její rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
Myslkovice
Pohled na zámek od východu (z bývalého parku)
© Jan Šebek, 07/2008

Myslkovice

Ves Myslkovice (od 14. stol. zvaná Myskovice) se připomíná poprvé r. 1367, kdy náležela bratrům Jendovi a Oldřichovi z Myslkovic. Jeden z jejich nástupců, Boček, připojil svou pečeť ke stížnému listu české šlechty v r. 1415 na znamení protestu proti upálení mistra Jana Husa. V l. 1457–1460 se uvádí Aleš z Myslkovic, jemuž náležel ve vsi dvůr. Po r. 1483 došlo k rozdělení statku na dvě části; z nich jedna byla připojena k brandlínskému statku (Olbramů ze Štěkře), druhou získal s tvrzí Kuneš Dvořecký z Olbramovic. Jeho syn Petr se uvádí v r. 1530 jako majitel Myslkovic. V r. 1560 odkázal statek svému staršímu synu Kunešovi, po němž následoval v r. 1609 jeho syn Mikuláš mladší Dvořecký. Ten v r. 1613 prodal myslkovskou tvrz s dvorem a vesnicemi Myslkovicemi, Sedlečkem (u Soběslavi) a Roudným (dnešní Roudná) své manželce Anežce Dvořecké, rozené z Hodic. Bylo to prozíravé opatření, protože po Bílé hoře byl majetek rytíře Dvořeckého zabrán a v r. 1622 zastaven městu Soběslavi, ale Anežka Dvořecká prokázala, že statek řádně koupila, takže jí byl vrácen. Po smrti bezdětného Mikuláše Dvořeckého převzala myslkovský statek Mikulášova sestra Lidmila, ale v r. 1646 postoupila myslkovskou tvrz s příslušenstvím své neteři (dceři Mikulášova bratra Bedřicha) Johance. Její syn z druhého manželství (s Oldřichem Janem Malovcem z Malovic), Vilém Oldřich Malovec prodal r. 1666 tvrz s oběma dvory a vesnicemi Myslkovicemi a Roudnou Janu Aleši Maximiliánu Koňasovi z Vydří. R. 1704 došlo k úřednímu prodeji zadluženého statku (ve prospěch nezletilého sirotka Františka Antonína Koňase) vdově Anně Františce z Přestavlk. Po dvou letech následoval úřední prodej dílu statku, totiž dvora, pivovaru a vsi Myslkovic manželům Františku Leopoldu Voračickému z Paběnic a Eleonoře Renátě, rozené hraběnce Lassaga-Paradiesové, kteří pak po…  číst dále
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986, 22.1. 2010

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Myslkovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Brandlín
 Skalice
 Čermákův vrch
 synagoga
 židovský hřbitov
 Tučapy
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 Svákov
 Mezná
 Budislav
 Želeč
 Choustník
 Dráchov
 Lžín
 Choustník
 boží muka
 Dírná
 Chotěmice
 Kozí hrádek
 kostel sv. Markéty
 Radenín
 synagoga
 Lom
 židovský hřbitov
 Červená Lhota
 kaplička
 Talíř
 Bílkův dům
 Hroby
 Měšice
 Hýlačka
 Babina
 Chýnov
 měšťanský pivovar
 radnice
 Weisův dům
 Poštovský dům
 nová radnice
 kamenná kašna
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Housův mlýn
 kostel sv. Ottona
 Pluhův Žďár
 Černice
 sokolovna
 zemědělská škola
 Zálší
 Kotnov
 městské opevnění
 Měšťanský pivovar
 divadlo
 Bechyňská brána
 Gausovy domy
 dům Albrechta pekaře
 Stárkův dům
 synagoga
 Střelnice
 stará radnice
 kašna
 Jordán
 dům pasíře Prokopa
 Škochův dům
 Vodárenská věž
 dům čp. 308
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Kardašova Řečice
 Klokoty
 kaple
 Dražičky
 boží muka
 fara
 Údolský hrádek
 Babky
 Chýnovská jeskyně
 Příběnice
 Příběničky
 Sudkův Důl
 kostel sv. Štěpána
 fara
 Dražice
 Dolní Bukovsko
 kříž II.
 kovaný kříž I.
 Bzí
Kontaktní informace
Obecní úřad Myslkovice
391 16 Myslkovice 59
Tel: +420 602 435 295 (starosta), 721 908 525 (místostarosta)
http://www.myslkovice.cz/
myslkovice@mybox.cz
Základní informace místa
ID místa: 8725
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 9.4.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama