Jednopatrový jednokřídlý barokní zámek z konce 17. století, postavený na místě patrně pozdně gotické tvrze. Po roce 1989 vrácen v restituci původním majitelům. R. 2006 obec zámek odkoupila a postupně probíhá její rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
Myslkovice
Pohled na zámek od východu (z bývalého parku)
© Jan Šebek, 07/2008

Myslkovice

Ves Myslkovice (od 14. stol. zvaná Myskovice) se připomíná poprvé r. 1367, kdy náležela bratrům Jendovi a Oldřichovi z Myslkovic. Jeden z jejich nástupců, Boček, připojil svou pečeť ke stížnému listu české šlechty v r. 1415 na znamení protestu proti upálení mistra Jana Husa. V l. 1457–1460 se uvádí Aleš z Myslkovic, jemuž náležel ve vsi dvůr. Po r. 1483 došlo k rozdělení statku na dvě části; z nich jedna byla připojena k brandlínskému statku (Olbramů ze Štěkře), druhou získal s tvrzí Kuneš Dvořecký z Olbramovic. Jeho syn Petr se uvádí v r. 1530 jako majitel Myslkovic. V r. 1560 odkázal statek svému staršímu synu Kunešovi, po němž následoval v r. 1609 jeho syn Mikuláš mladší Dvořecký. Ten v r. 1613 prodal myslkovskou tvrz s dvorem a vesnicemi Myslkovicemi, Sedlečkem (u Soběslavi) a Roudným (dnešní Roudná) své manželce Anežce Dvořecké, rozené z Hodic. Bylo to prozíravé opatření, protože po Bílé hoře byl majetek rytíře Dvořeckého zabrán a v r. 1622 zastaven městu Soběslavi, ale Anežka Dvořecká prokázala, že statek řádně koupila, takže jí byl vrácen. Po smrti bezdětného Mikuláše Dvořeckého převzala myslkovský statek Mikulášova sestra Lidmila, ale v r. 1646 postoupila myslkovskou tvrz s příslušenstvím své neteři (dceři Mikulášova bratra Bedřicha) Johance. Její syn z druhého manželství (s Oldřichem Janem Malovcem z Malovic), Vilém Oldřich Malovec prodal r. 1666 tvrz s oběma dvory a vesnicemi Myslkovicemi a Roudnou Janu Aleši Maximiliánu Koňasovi z Vydří. R. 1704 došlo k úřednímu prodeji zadluženého statku (ve prospěch nezletilého sirotka Františka Antonína Koňase) vdově Anně Františce z Přestavlk. Po dvou letech následoval úřední prodej dílu statku, totiž dvora, pivovaru a vsi Myslkovic manželům Františku Leopoldu Voračickému z Paběnic a Eleonoře Renátě, rozené hraběnce Lassaga-Paradiesové, kteří pak po…  číst dále
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986, 22.1. 2010
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Myslkovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Brandlín
 Skalice
 Čermákův vrch
 synagoga
 židovský hřbitov
 Tučapy
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 Svákov
 Mezná
 Budislav
 Želeč
 Choustník
 Dráchov
 Lžín
 Choustník
 boží muka
 Dírná
 Chotěmice
 Kozí hrádek
 Radenín
 synagoga
 Lom
 židovský hřbitov
 Červená Lhota
 kaplička
 Talíř
 Bílkův dům
 Hroby
 Měšice
 Hýlačka
 Chýnov
 měšťanský pivovar
 radnice
 Weisův dům
 Poštovský dům
 nová radnice
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Housův mlýn
 kostel sv. Ottona
 Pluhův Žďár
 Černice
 sokolovna
 zemědělská škola
 Zálší
 městské opevnění
 Měšťanský pivovar
 divadlo
 Kotnov
 Gausovy domy
 dům Albrechta pekaře
 Stárkův dům
 synagoga
 Střelnice
 Bechyňská brána
 dům pasíře Prokopa
 Škochův dům
 stará radnice
 kašna
 Jordán
 dům čp. 308
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Vodárenská věž
 Klokoty
 Kardašova Řečice
 Dražičky
 boží muka
 fara
 Údolský hrádek
 Babky
 Chýnovská jeskyně
 Příběnice
 Příběničky
 Sudkův Důl
 kostel sv. Štěpána
 fara
 Dražice
 Dolní Bukovsko
 Bzí
Kontaktní informace
Obecní úřad Myslkovice
391 16 Myslkovice 59
Tel: +420 602 435 295 (starosta), 721 908 525 (místostarosta)
http://www.myslkovice.cz/
myslkovice@mybox.cz
Základní informace místa
ID místa: 8725
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 9.4.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama