zemědělská škola

Vyšší odborná a Střední zemědělská škola
Zemědělská škola v Táboře založena r. 1866, v letech 1900-1919 dokonce se statutem školy vysoké. Budova školy v novorenesančním a secesním slohu vybudována v letech 1902-1904 podle projektu Čeňka Křičky. Průčelí zdobeno ornamenty a reliéfy významných osobností. Objekt restaurován r. 2009.
Hlavní obrázek místa
Zemědělská škola na Masarykově náměstí
© Pavel Vlach, 05/2015
Zemědělská škola v Táboře má téměř o půl roku starší historii než samotná školní budova, její vznik souvisel s rozvojem zemědělského školství v Rakousku-Uhersku v 19. století. C.k. vlastenecká hospodářská společnost vydala v roce 1865 prohlášení s výzvou na založení hospodářské školy, mezi sedmi městy reagujícími na výzvu byl i Tábor. Škola byla založena v roce 1866 a byla prvním vzdělávacím ústavem tohoto typu, kde se vyučovalo česky. Stoupající počet studentů i změna statutu na vysokou školu (od roku 1900 Královská česká hospodářská akademie) vyvolaly potřebu vystavět novou reprezentativní budovu odpovídající významu školy. Na přelomu 19. a 20. století se moderní architektura Tábora rozvíjela od centra směrem k nádraží a nová zemědělská škola na Masarykově náměstí byla součástí širší urbanistické koncepce. Budova zemědělské školy byla vystavěna v letech 1902-1904 nákladem 424.000 zlatých, původní plány ale byly upraveny kvůli snížení celkových nákladů. Architektem byl kolínský stavitel Čeněk Křička (1858-1948), který byl právě v této době také starostou Kolína. Křička byl autorem řady staveb ve středních a východních Čechách, stavěl kostely, školy i další veřejné budovy. Táborská zemědělská škola nese prvky novorenesance a secese, vstupní průčelí je zdobeno ornamenty se zemědělskou tématikou. Hlavní průčelí po stranách ve výši přízemí zdobí také reliéfy významných osobností z historie českého zemědělství a školství. Na levé straně jsou to vynálezci ruchadla bratranci Veverkové a geolog, profesor Univerzity Karlovy Jan Krejčí (1825-1887). Vpravo je to pak lékař a pedagog Filip Stanislav Kodym (1811-1884) a zemědělský reformátor František Horský (1801-1877). Štukatérské práce v exteriéru i uvnitř budovy jsou prací pražského sochaře Josefa Pekárka. Se založením Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně v roce 1919…  číst dále
Pavel Vlach (s použitím webu Střední zemědělské školy Tábor a materiálů Národního památkového ústavu), 20.5. 2015
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Tábor

Místa v okolí

 sokolovna
 Jordán
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Střelnice
 divadlo
 Vodárenská věž
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 kašna
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 stará radnice
 dům čp. 308
 Škochův dům
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 Bechyňská brána
 Klokoty
 Housův mlýn
 Měšice
 Hýlačka
 Kozí hrádek
 Dražičky
 Lom
 Balkova Lhota
 Dražice
 Liderovice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Příběnice
 Příběničky
 dvůr Borotín
 Dub
 Borotín
 Bílkův dům
 Chýnov
 Želeč
 židovský hřbitov
 Oltyně
 Polánka
 Nemyšl
 Chýnovská jeskyně
 Jistebnice
 řetězový most
 Skalice
 kostel sv. Prokopa
 Čermákův vrch
 Jistebnice
 Jistebnice
 Stádlec
 židovský hřbitov
 Hroby
 židovský hřbitov
 synagoga
 Dolní Hořice
 Opařany
 synagoga
 Radenín
 Dolní Hořice
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Brandlín
 Dobronice
 Choustník
 Černice
 Radvanov
 Radvanov
 Choustník
 Vrchotice
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 solnice
 Tučapy
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 židovský hřbitov
 panský pivovar
 Nadějkov
 Budislav
 Šelmberk
 Šternberská vodárna
 Chlístovské menhiry
 synagoga
 městské opevnění
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 dům čp. 37
 Bechyně
 Katovna
 Elbančice
Základní informace místa
ID místa: 12208
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama