zemědělská škola

Vyšší odborná a Střední zemědělská škola
Zemědělská škola v Táboře založena r. 1866, v letech 1900-1919 dokonce se statutem školy vysoké. Budova školy v novorenesančním a secesním slohu vybudována v letech 1902-1904 podle projektu Čeňka Křičky. Průčelí zdobeno ornamenty a reliéfy významných osobností. Objekt restaurován r. 2009.
Hlavní obrázek místa
Zemědělská škola na Masarykově náměstí
© Pavel Vlach, 05/2015
Zemědělská škola v Táboře má téměř o půl roku starší historii než samotná školní budova, její vznik souvisel s rozvojem zemědělského školství v Rakousku-Uhersku v 19. století. C.k. vlastenecká hospodářská společnost vydala v roce 1865 prohlášení s výzvou na založení hospodářské školy, mezi sedmi městy reagujícími na výzvu byl i Tábor. Škola byla založena v roce 1866 a byla prvním vzdělávacím ústavem tohoto typu, kde se vyučovalo česky. Stoupající počet studentů i změna statutu na vysokou školu (od roku 1900 Královská česká hospodářská akademie) vyvolaly potřebu vystavět novou reprezentativní budovu odpovídající významu školy. Na přelomu 19. a 20. století se moderní architektura Tábora rozvíjela od centra směrem k nádraží a nová zemědělská škola na Masarykově náměstí byla součástí širší urbanistické koncepce. Budova zemědělské školy byla vystavěna v letech 1902-1904 nákladem 424.000 zlatých, původní plány ale byly upraveny kvůli snížení celkových nákladů. Architektem byl kolínský stavitel Čeněk Křička (1858-1948), který byl právě v této době také starostou Kolína. Křička byl autorem řady staveb ve středních a východních Čechách, stavěl kostely, školy i další veřejné budovy. Táborská zemědělská škola nese prvky novorenesance a secese, vstupní průčelí je zdobeno ornamenty se zemědělskou tématikou. Hlavní průčelí po stranách ve výši přízemí zdobí také reliéfy významných osobností z historie českého zemědělství a školství. Na levé straně jsou to vynálezci ruchadla bratranci Veverkové a geolog, profesor Univerzity Karlovy Jan Krejčí (1825-1887). Vpravo je to pak lékař a pedagog Filip Stanislav Kodym (1811-1884) a zemědělský reformátor František Horský (1801-1877). Štukatérské práce v exteriéru i uvnitř budovy jsou prací pražského sochaře Josefa Pekárka. Se založením Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně v roce 1919…  číst dále
Pavel Vlach (s použitím webu Střední zemědělské školy Tábor a materiálů Národního památkového ústavu), 20.5. 2015
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Tábor

Místa v okolí

 sokolovna
 Jordán
 divadlo
 Střelnice
 Gausovy domy
 městské opevnění
 Vodárenská věž
 Stárkův dům
 dům pasíře Prokopa
 kašna
 Ctiborův dům
 Lichvicovský dům
 stará radnice
 synagoga
 Škochův dům
 dům čp. 308
 Kotnov
 Měšťanský pivovar
 Bechyňská brána
 Housův mlýn
 Klokoty
 Měšice
 Hýlačka
 Kozí hrádek
 Dražičky
 Lom
 Balkova Lhota
 Liderovice
 Dražice
 Chotoviny
 Husův sbor
 Příběnice
 Příběničky
 Dub
 dvůr Borotín
 Borotín
 Bílkův dům
 Chýnov
 Želeč
 Oltyně
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Polánka
 Chýnovská jeskyně
 řetězový most
 Jistebnice
 Skalice
 kostel sv. Prokopa
 Jistebnice
 Čermákův vrch
 Stádlec
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Hroby
 židovský hřbitov
 Opařany
 Dolní Hořice
 synagoga
 Dolní Hořice
 Radenín
 synagoga
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Dobronice
 Brandlín
 Choustník
 Černice
 Radvanov
 Choustník
 Radvanov
 Vrchotice
 Tučapy
 solnice
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Nadějkov
 panský pivovar
 Budislav
 Šelmberk
 Šternberská vodárna
 Chlístovské menhiry
 synagoga
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matěje
 dům čp. 37
 Bechyně
 Katovna
 Elbančice
Základní informace místa
ID místa: 12208
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama