zemědělská škola

Vyšší odborná a Střední zemědělská škola
Zemědělská škola v Táboře založena r. 1866, v letech 1900-1919 dokonce se statutem školy vysoké. Budova školy v novorenesančním a secesním slohu vybudována v letech 1902-1904 podle projektu Čeňka Křičky. Průčelí zdobeno ornamenty a reliéfy významných osobností. Objekt restaurován r. 2009.
Hlavní obrázek místa
Zemědělská škola na Masarykově náměstí
© Pavel Vlach, 05/2015
Zemědělská škola v Táboře má téměř o půl roku starší historii než samotná školní budova, její vznik souvisel s rozvojem zemědělského školství v Rakousku-Uhersku v 19. století. C.k. vlastenecká hospodářská společnost vydala v roce 1865 prohlášení s výzvou na založení hospodářské školy, mezi sedmi městy reagujícími na výzvu byl i Tábor. Škola byla založena v roce 1866 a byla prvním vzdělávacím ústavem tohoto typu, kde se vyučovalo česky. Stoupající počet studentů i změna statutu na vysokou školu (od roku 1900 Královská česká hospodářská akademie) vyvolaly potřebu vystavět novou reprezentativní budovu odpovídající významu školy. Na přelomu 19. a 20. století se moderní architektura Tábora rozvíjela od centra směrem k nádraží a nová zemědělská škola na Masarykově náměstí byla součástí širší urbanistické koncepce. Budova zemědělské školy byla vystavěna v letech 1902-1904 nákladem 424.000 zlatých, původní plány ale byly upraveny kvůli snížení celkových nákladů. Architektem byl kolínský stavitel Čeněk Křička (1858-1948), který byl právě v této době také starostou Kolína. Křička byl autorem řady staveb ve středních a východních Čechách, stavěl kostely, školy i další veřejné budovy. Táborská zemědělská škola nese prvky novorenesance a secese, vstupní průčelí je zdobeno ornamenty se zemědělskou tématikou. Hlavní průčelí po stranách ve výši přízemí zdobí také reliéfy významných osobností z historie českého zemědělství a školství. Na levé straně jsou to vynálezci ruchadla bratranci Veverkové a geolog, profesor Univerzity Karlovy Jan Krejčí (1825-1887). Vpravo je to pak lékař a pedagog Filip Stanislav Kodym (1811-1884) a zemědělský reformátor František Horský (1801-1877). Štukatérské práce v exteriéru i uvnitř budovy jsou prací pražského sochaře Josefa Pekárka. Se založením Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně v roce 1919…  číst dále
Pavel Vlach (s použitím webu Střední zemědělské školy Tábor a materiálů Národního památkového ústavu), 20.5. 2015

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Tábor

Místa v okolí

 sokolovna
 Jordán
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Střelnice
 divadlo
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Vodárenská věž
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 kašna
 dům čp. 308
 Škochův dům
 synagoga
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 Bechyňská brána
 Klokoty
 Housův mlýn
 Měšice
 Hýlačka
 Kozí hrádek
 Dražičky
 kaplička
 Lom
 Balkova Lhota
 fara
 Dražice
 Liderovice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Příběnice
 Příběničky
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 dvůr Borotín
 Dub
 Borotín
 Bílkův dům
 kamenná kašna
 Chýnov
 Želeč
 židovský hřbitov
 Oltyně
 Polánka
 Nemyšl
 Chýnovská jeskyně
 Jistebnice
 řetězový most
 Skalice
 kostel sv. Prokopa
 Čermákův vrch
 Jistebnice
 kaple
 Jistebnice
 Stádlec
 židovský hřbitov
 Hroby
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Dolní Hořice
 Opařany
 synagoga
 Radenín
 Dolní Hořice
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 židovský hřbitov
 Libenice
 kostel sv. Václava
 Brandlín
 Dobronice
 Choustník
 Černice
 Radvanov
 Radvanov
 Choustník
 Vrchotice
 socha sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 solnice
 Tučapy
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 židovský hřbitov
 panský pivovar
 Nadějkov
 Budislav
 Šelmberk
 Šternberská vodárna
 Chlístovské menhiry
 městské opevnění
 synagoga
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 Bechyně
 Katovna
 Elbančice
Základní informace místa
ID místa: 12208
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama