Jediný řetězový most v Evropě v empírovém slohu postavený r. 1848, podle plánů Ing. B. Schnircha a Ing. Gassnera, byl na současné místo po kouskách přenesen z Podolska v letech 1960-1974.
Hlavní obrázek místa
Most nad Lužnicí
© Jiří Cukr, 04/2004
Unikátní, poslední řetězový most v Evropě, postavený v empírovém slohu u obce Podolsko na silnici mezi Pískem a Táborem v letech 1847-1848 stavitelem Vojtěchem Lannou z Českých Budějovic podle plánů ing. Schnircha a ing. Gassnera. Na svém původním místě stával 113 let až do roku 1960, kdy bylo rozhodnuto o napuštění Orlické přehrady. Pro jeho záchranu se rozhodlo, že bude přemístěn a jako nejvhodnější lokalita z třinácti navržených bylo vybráno místo mezi Stádlecem a Dobřejicemi. Bylo nutné přenést 2000 kamenných a 1100 ocelových částí. Základní nosnou konstrukcí mostu jsou čtyři řetězy uspořádané ve dvou dvojicích. Řetězy jsou uloženy na dvou kamenných branách o půdorysu 4 x 9 metrů. Délka mostu od kotevních bloků je 157 metrů, šířka šest metrů. Železné části mostu váží přibližně 100 tun. V roce 1959 vyhlášen národní technickou památkou. Maximální hmotnost vozidla je 1,5t. TIP: Zkuste si když jede auto, tak si lehnout na záda a nechat se unášet. :-)
28.5. 2002
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Stádlec

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Stádlec
 synagoga
 Dobronice
 Opařany
 Příběničky
 Příběnice
 Rataje
 Srlín
 Oltyně
 Dražičky
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 Skalice
 kostel sv. Václava
 Radětice u Bechyně
 Dražice
 fara
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 Bechyně
 Lom
 Černice
 Katovna
 Borovany
 Kupa u Jestřebic
 Bernartice
 Bernartice
 Bernartice
 Hýlačka
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Klokoty
 Housův mlýn
 Želeč
 Bechyňská brána
 Kotnov
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 stará radnice
 Balkova Lhota
 Dražíč
 dům čp. 308
 Škochův dům
 kašna
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 Vodárenská věž
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Střelnice
 divadlo
 boží muka
 Jordán
 sokolovna
 zemědělská škola
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Březnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Vlksice
 Měšice
 kostel sv. Jiljí
 sousoší Kalvarie
 stará fara
 nová synagoga
 stará synagoga
 radnice
 Liderovice
 Nadějkov
 Skalice
 dvůr Borotín
 Borotín
 Semenec
 Husův sbor
 Svákov
 Chotoviny
 hrobka Berchtoldů
 Údraž
 Jenišovice
 Neznašov
 Újezdec
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Anny
 hřbitov
 kostel sv. Marka
 Dráchov
Základní informace místa
ID místa: 760
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama