Dnes vyhlídková věž a muzeum. Hrad založil r. 1270 Přemysl Otakar II. jako součást města Hradiště. Zničený Vítkovci ho Sezimové z Ústí nechali ve 14. století obnovit. V 15. století byl již jako Kotnov zapojen do hradeb nově vzniklého Tábora. Nárožní věž je nejstarší bateriovou věží u nás.
Hlavní obrázek místa
hradní věž a Bechyňská brána
© Pavel Zany Komárek 1/9/2005
Přímo ve městě Táboře nad řekou Lužnicí naleznete pozůstatky hradu Hradiště, který se nazýval také Kotnov. Hrad postupem času zanikl, jediným jeho pozůstatkem je mohutná věž, která je přístupná a slouží jako vyhlídková (25 m vysoká, 155 schodů). Před věží stojí objekt pozdně gotické Bechyňské brány, kde je expozice Husitského muzea.
E.H., 28.5. 2002
popis

Původní raně gotický hrad stál sice ve městě, ale nebyl s ním v přímém kontaktu. Měl zřejmě pětiboký půdorys s nejméně čtyřmi věžemi, na západě a jihu se dochovala část hradby. Hrad lze zařadit mezi tzv. francouzské kastely – v tomto typicky českém provedení však věže nevystupovaly před hradbu a tudíž plnily více funkci pasivní a estetickou, nežli aktivní flankovací. Nejlépe dochovanou věží je ta okrouhlá v západním nároží, tzv. Kotnovská, která je dodnes dominantou města. Spodní část zhruba tří pater je raně gotická, vyšší část byla v 1. polovině 15. století přestavěna na účinnou bateriovou věž (považována nejstarší u nás), která doplňovala na svou dobu nesmírně moderní opevnění husitského města Tábora. Stáří nové nástavby této věže je však v posledních letech zpochybňováno datováním vzorků dřevěných trámů, které naznačují, že její přestavba možná proběhla až po požáru hradu v roce 1532. K jižní hradbě přiléhala budova…  číst dále

Ivka (T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000 + Doplňky), 2.1. 2012

historie

O hradu zvaném Hradiště je písemná zmínka až r. 1370, kdy Oldřicha a Sezema z Ústí získali od synů zemřelého bratra polovinu dříve nedílného rodového majetku, k níž patřil hrad Hradiště. V době výstavby hradu v přilehlé krajině vládli páni z Ústí, jedna z větví jihočeských Vítkovců, k nimž patřil Vítek z Klokot (1220). Archeologický průzkum hradu, vybudovaného v druhé polovině 13. století na skalnatém ostrohu mezi řekou Lužnicí a Rismenickým potokem umožnil rekonstrukci hradního areálu. Jeho půdorys měl tvar mnohoúhelníka s obvodovými věžemi. Poměrně nejlépe zachovaná, mírně zploštělá věž na jihozápadní straně (od 16. století zvaná Kotnov) byla zvýšena patrně již husity. Druhá věž na severovýchodě zanikla ve druhé polovině 16. století až na zlomek vklíněný do zdiva pozdějšího městského pivovaru, vestavěného do hradního komplexu v 17. století. Třetí obdélná věž na východě zanikla až na počátku 20. století. Neznámá zůstává…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Tábor

Místa v okolí

 Měšťanský pivovar
 Bechyňská brána
 synagoga
 Škochův dům
 stará radnice
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 kašna
 dům čp. 308
 Střelnice
 divadlo
 Vodárenská věž
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Jordán
 zemědělská škola
 sokolovna
 Klokoty
 Housův mlýn
 Babina
 Hýlačka
 Měšice
 Dražičky
 Lom
 Kozí hrádek
 fara
 Balkova Lhota
 Dražice
 Liderovice
 kaplička
 Příběnice
 Příběničky
 Husův sbor
 Chotoviny
 Borotín
 dvůr Borotín
 Ratibořské Hory
 Oltyně
 Ohrazenice
 Želeč
 Dub
 Bílkův dům
 židovský hřbitov
 kamenná kašna
 řetězový most
 Chýnov
 Nemyšl
 Jistebnice
 Stádlec
 Polánka
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Skalice
 Jistebnice
 synagoga
 Opařany
 Chýnovská jeskyně
 Čermákův vrch
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kaple
 Dobronice
 Myslkovice
 Libenice
 Hroby
 kostel sv. Markéty
 Radenín
 Dolní Hořice
 synagoga
 Dolní Hořice
 židovský hřbitov
 Černice
 Brandlín
 Skalice
 Srlín
 Choustník
 Rataje
 Vrchotice
 Nadějkov
 Radvanov
 Choustník
 Radvanov
 synagoga
 Tučapy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Václava
 solnice
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 panský pivovar
 Šternberská vodárna
 Budislav
 městské opevnění
 synagoga
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 Chlístovské menhiry
 dům čp. 37
 Bechyně
 Katovna
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Elbančice
Kontaktní informace
Husitské muzeum v Táboře
Nám. Mikuláše z Husi 44
390 01 Tábor
Tel: 381 252 242; 381 251 884
http://www.husitskemuzeum.cz
tabor@husitskemuzeum.cz
Základní informace místa
ID místa: 519
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama