Raně barokní kaple post. Šternberky (1667–75) snad za účasti D. Orsiho. K okrouhlé lodi zaklenuté kupolí s lucernou je na severu připojen půlkruhový závěr a dvě pětiboké sakristie. Rovné průčelí je zakončeno nástavcem s dvěma hranolovými věžičkami.
Hlavní obrázek místa
kaple Svatého Michala
© Václav Tomášek, 04/2009
Kaple je jednou z prvních aplikaci tzv. prostorového průniku, architektonické kompozice, ve které hlavní motiv tvoří průnik dvou či více geometrických útvarů. V našem případě jde zřejmě o syntézu projetu některého z významných italských architektů počátku 2. poloviny 17. století a raného baroka severoitalského ražení obvyklého tehdy v Čechách. Tomu by odpovídaly i některé rysy pro tehdejší domácí produkci netypické. Četné detaily typické pro soudobou českou architekturu mohou být Orsiho přínosem k původnímu projektu. K centrálnímu prostoru na kruhovém půdorysu je od severu připojeno téměř přesně půlkruhové kněžiště, od jihu pak podobný ale mnohem mělčí prostor nad vstupem a kůrem. Po stranách se ke kněžišti symetricky připojují dvě nižší pětiboké sakristie. Loď je sklenuta kupolí, pod ní obíhá římsa se zubořezem. Kupole je zakončena značně dynamickou lucernou zdobenou výraznými volutami. Od kněžiště je loď oddělena pásem vykloněným z lodi do kněžiště. To je zaklenuto kápí na pásech, stejně jako obě sakristie. Vstupní jižní průčelí je rovné s rustikovanými pilastry zakončené volutovým nástavcem s trojúhelným štítem, který je po obou stranách doprovázen nízkými hranolovými věžičkami. Vstupní portál je zakončen tympanonem s erbem stavebníka v kartuši. Mobiliář byl převážně barokní, silně obnovený a rozšířený v letech 1884–85.
Zany, 22.4. 2009
historie

Raně barokní hřbitovní kaple sv. Michala Archanděla nechal v letech 1667–70 postavit majitel bechyňského panství Jan Norbert ze Šternberka. D. Menclová zvažovala jako možného autora stavby stavitele Antonia Alfieriho, který byl činný v nedalekém Týně nad Vltavou. Teprve nedávno byla v archivu pražského arcibiskupství objevena informace, že model, podle nějž byla kaple postavena, si Jan Norbert spolu se svými bratry přivezl z kavalírské cesty po Itálii. Pokud se tedy Alfieri stavby zúčastnil, pak jen jako provádějící stavitel. Shromažďování stavebního materiálu a přípravné práce probíhaly již na podzim 1666, vlastní stavba vedená místním polírem Kořínkem byla zahájena zřejmě na jaře 1667. Stavba v bahnitém a podmáčeném terénu neprobíhala nejlépe, roku 1670 bylo dokonce zvažováno její převzetí slavným stavitelem Giovanni Domenicem Orsim. O dalším vývoji situace nic nevíme, vzhledem k tomu, že konečné náklady přesáhly původně plánovaných 5000…  číst dále

Zany, 22.4. 2009

Půdorys místa

půdorys kaple
© Vratislav Ryšavý: Hřbitovní kaple sv. Michala archanděla v Bechyni, Zprávy památkové péče, roč. 65, č. 3, Národní památkový ústav, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Bechyně

Místa v okolí

 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matěje
 synagoga
 dům čp. 37
 Bechyně
 Katovna
 Radětice u Bechyně
 Dobronice
 boží muka
 boží muka
 Dražíč
 Březnice
 Rataje
 sousoší Kalvarie
 Černice
 Borovany
 Bernartice
 Bernartice
 židovský hřbitov
 řetězový most
 Semenec
 Srlín
 Branovice
 Branovice
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 děkanství
 železný most
 synagoga
 hrobka Berchtoldů
 nová solnice
 Stádlec
 Neznašov
 Bernartice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Újezdec
 Žimutice
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Zběšičky
 Dolní Kněžeklady
 židovský hřbitov
 Opařany
 Hněvkovice
 Kupa u Jestřebic
 Údraž
 hřbitov
 Příběničky
 Příběnice
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 Zálší
 Chřešťovice
 Želeč
 Bzí
 Vysoký hrádek
 Skalice
 kostel sv. Štěpána
 Oltyně
 Vysoký Kamýk
 Lom
 Litoradlice
 Dražičky
 kostel sv. Václava
 Podolsko
 Dolní Bukovsko
 Hýlačka
 Dražice
 Housův mlýn
 Klokoty
 Chvalešovice
 Bechyňská brána
 Kotnov
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 stará radnice
 kašna
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Ctiborův dům
 divadlo
 Chvalešovice
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Lichvicovský dům
 Střelnice
 Vodárenská věž
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Jordán
 sokolovna
 zemědělská škola
Základní informace místa
ID místa: 7713
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 24.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama