Rozsáhlý areál téměř zaniklého hradu z poloviny 13. století postavený snad Vítkem a Vokem z Prčic na pravém břehu Lužnice. Hrad společně s Příběnicemi na druhém břehu Lužnice kontroloval veškerý pohyb na řece. Obsazen v r. 1420 Tábory jako majetek Vítkovců. Hrad zbořen dle smlouvy z 3. června 1437.
Hlavní obrázek místa
Torzo věže
© Jiří Čížek 03/2008
Hrad Příběničky je k nalezení poměrně snadno podle Mapy KČT. Přesně podle Sedláčkova nákresu najdete první příkop vylámaný ve skále, za ním dosud mohutný val. Val je přeťat polní cestou, která prochází i příkopem. Poté najdete polokruhový příkop, dosud pěkně hluboký. Nedejte se zmást, v tomto prostoru je nyní oplocená lesní školka (spíše byla, nyní je tam džungle :-) ). Když projdete tímto prostorem směrem k Lužnici, najdete další příkop, kde bylo jádro hradu. Dosud jsou patrné zbytky zdí. Místo se bude těžko hledat ve vegetačním období, na podzim je areál hradu a jeho půdorys poměrně čitelný.
Petr Šantrůček, 12.11. 2005
historie

Hrad Příběničky byl menší a prostěji vybavený. Úzká šíje odvrácená od řeky byla přerušena příkopem a za ním náspem. Hrad s předhradím vyplňoval pouze její část. Chránil je další násep s vnitřním příkopem a menší hrad oválného půdorysu s válcovou věží a hluboký příkop v sousedství věže. V místech, kde se podle tradice prostíralo příběnické předhradí a kde stávaly oba hrady, Příběnice a Příběničky, nalézáme dnes vzrostlý les a husté křoviny.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 10.6. 2003

Půdorys místa

Plán Příběniček, 19. místo mostu, podle doměnky; 20. cesta skrze příběničky; 21. ostroh Příběniček; 25. předhradí; 26. hrad; 27. místo, kde stála kaple sv. Jiří, podle doměnky.
A.Sedláček (výřez z mapy VII./61)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

5.1.2010 19:55 Jiří Churaň
Je pozoruhodné, kolik autorů opakuje tvrzení, že
Příběničky jsou malým hradem. Na místě jsem zjistil, že jde o hrad cca 400m dlouhý, byť dost problematicky opevněný. Snad zde bylo použito staršího hradiště o rozměrech cca 500/100m. V prostoru hradiště je zřízena o cca 5m vyvýšená akropole zhuba ve tvaru obdélníka. Na její straně, na skále nad řekou je zřetelný zbytek věže. Zdá se, že šlo o druhotně použté hradiště, do kterého byl vestavěn skromný hrad, jehož jádro bylo tvořeno vlastně jedinou zděnou stavbou - kruhovou věží. Ostatní budovy byly patrně snad dřevěné a proto mnohem měně trvanlivé. Hrad je tedy současně obrovský a přitom málo výstavný, jaksi jednoduchý. To odpovídá i velmi ranné době jeho vzniku, snad šlo o jeden z našich nejstarších šlechtických hradů.
14.10.2010 10:07 Colber6
Příběničky jako hradiště jsem zatím nikde v literatuře nezastihl. Není vyloučeno, že zde mohlo být. Existence bývalého mostu či staršího brodu pod Příběničkami naznačuje velmi starou lokalitu. Zajímavé by bylo zjistit průběh cest, které vedly k Příběničkám a též k sousedním Příběnicím. Musely to být značně důležité cesty ve své době. Bohužel dnes po nich není v terénu téměř žádných stop. Zdá se tedy, že se zánikem obou lokalit zřejmě zaniklo i používání těchto cest podobně, jako tomu bylo po vypálení (1420) starého Ustí (Sezimova).
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Řepeč

Místa v okolí

 Příběnice
 Dražičky
 řetězový most
 fara
 Dražice
 Oltyně
 Stádlec
 židovský hřbitov
 synagoga
 Opařany
 Hýlačka
 Klokoty
 Lom
 Housův mlýn
 Dobronice
 Bechyňská brána
 Kotnov
 Měšťanský pivovar
 Balkova Lhota
 dům čp. 308
 Škochův dům
 synagoga
 stará radnice
 dům pasíře Prokopa
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 kašna
 Stárkův dům
 kostel sv. Václava
 Vodárenská věž
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Střelnice
 divadlo
 Jordán
 Srlín
 zemědělská škola
 sokolovna
 Rataje
 Skalice
 Jistebnice
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 Želeč
 Jistebnice
 Měšice
 židovský hřbitov
 Liderovice
 Černice
 Kozí hrádek
 Kupa u Jestřebic
 Šternberská vodárna
 Radětice u Bechyně
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 Husův sbor
 dvůr Borotín
 Bernartice
 Vlksice
 Bechyně
 Borotín
 Chotoviny
 Katovna
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Bernartice
 Borovany
 Nadějkov
 kaplička
 Skalice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 Libenice
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 stará fara
 nová synagoga
 stará synagoga
 radnice
 Dražíč
 Nemyšl
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Svákov
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
Základní informace místa
ID místa: 513
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama